پرورش بوقلمونطرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش بوقلمون در سال 98 و آموزش 0 تا 100

طرح توجیهی پرورش بوقلمون در سال 98

پکیج پرورش بوقلمون

در سال‌های اخیر با پررنگ شدن فرهنگ استفاده عموم از گوشت بوقلمون باعث شده است تا نیاز پروتئینی آن‌ها افزایش یابد به همین دلیل داشتن چندین فارم پرورش بزرگ و کوچک در شهرها برای تأمین نیازهای گوشتی ضروری است، ازاین‌رو کسانی که به‌تازگی می‌خواهند این طرح را شروع کنند نیاز است تا با استفاده از طرح توجیهی پرورش بوقلمون در سال ۹۸ بتوانند کسب‌وکار خود را امکان‌سنجی کرده و یک راهنمای کامل در اختیار داشته باشند.

طرح توجیهی پرورش بوقلمون در سال ۹۸ طوری نوشته‌شده است که به‌وسیله آن می‌توان از ۰ تا ۱۰۰ این کسب‌وکار را موردبررسی قرار داد تا از هزینه‌های انجام‌شده در هر بخش از این کسب وکار آگاهی پیدا کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح توجیهی پرورش بوقلمون در سال ۹۸ و اصول پرورش بوقلمون تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فیلم پرورش بوقلمون

در این ویدئو کارآفرین بوقلمون شما را با پرورش محلی بوقلمون آشنا می‌کند.

منبع فیلم: IRINN.IR

سود پرورش بوقلمون مادر بهتر است یا گوشتی؟

اغلب افراد که تجربه‌ای در این کسب‌وکار ندارند این سؤال را می‌پرسند که طرح توجیهی پرورش بوقلمون گوشتی را انتخاب کنم یا طرح مادر؟ برخلاف عقیده کسانی که فکر می‌کنند با پرورش بوقلمون گوشتی می‌توانند سود بیشتری را کسب کنند جواب خیر است. در تیتر زیر این دو مورد را بررسی می‌کنیم.

پرورش بوقلمون به روش سنتی

برای پرورش بوقلمون به روش سنتی نیاز به راه‌کارهای متفاوتی به نسبت پرورش صنعتی نیست و تمامی نکاتی که برای پرورش صنعتی بوقلمون به کار می‌رود را اگر بتوانید به روش سنتی و با خلاقیت خودتان وسایل موردنظر را بسازید یا نیمی از خوراک را توسط علف‌زارهای روستا جهت تأمین نیاز غذایی پرورش تأمین کنید، کار ساده‌ای پیش رودارید، اما لازم به ذکر است یک کار وقتی ساده می‌شود که شما اطلاعات و تجربه‌تان افزایش پیدا کند.

برای پرورش به‌صورت سنتی راه‌کارهایی در این مقاله که فقط مخصوص پرورش سنتی و در خانه هستند نیز هم تیتر شده‌اند (جوجه‌کشی طبیعی بوقلمون) و هم در بخش‌های مختلف در مورد آن‌ها بحث شده است.

پرورش بوقلمون در خانه

پرورش بوقلمون در خانه نیز همانند پرورش سنتی است و برای پرورش آن‌ها می‌توانید از تیترهای زیر هرکدام که می‌دانید می‌تواند به پرورش در خانه کمکتان کند را مطالعه کنید؛ زیرا این مقاله را طوری نوشته‌ایم تا بتواند جوابگوی همه افراد برای پرورش باشد.

هزینه پرورش بوقلمون

اگر بخواهیم هزینه پرورش بوقلمون را موردمحاسبه کنیم شاید به هیچ جمع‌بندی نتوانیم برسیم، به این معنی که هرکسی با توجه به سرمایه خود می‌تواند از انواع بوقلمون‌های رایج در کشور و با تعداد کمتر از ۱۰۰۰ عدد یا بیش از ۵۰۰۰ عدد استفاده کند ازاین‌رو ما نمی‌دانیم شما هدفتان چیست و به چه تعداد و از چه نوع بوقلمون برای پرورش می‌خواهید استفاده کنید.

همین امر دلیلی شد تا چند طرح توجیهی متفاوت را در سال ۹۸ تولید کنیم که هرکسی به‌راحتی بتواند هزینه‌های کسب‌وکار خود را موردبررسی قرار دهد.

بهترین نژاد بوقلمون برای پرورش

بهترین نژاد برای پرورش، بوقلمون‌های اصلاح نژاد شده می‌باشند، در حال حاضر جدیدترین نژاد از بوقلمون‌های اصلاح نژاد شده بوقلمون ارلوپ است که به‌تازگی وارد کشور شده است.

مقایسه بوقلمون مادر و گوشتی

برخی افراد به دلیل مشکلات اقتصادی و ترس از موقعیت خود دوست دارند هرچه سریع‌تر به کسب درآمد برسند و سود خود را دریافت کنند به همین دلیل پرورش بوقلمون گوشتی را انتخاب می‌کنند تا زودتر به نتیجه برسند؛ اما این کار در کوتاه‌مدت سود خوبی دارد ولی سود اصلی در پرورش بوقلمون مادر است زیرا نسبت پایداری آن در هر شرایطی استوار است و سوددهی آن به‌مراتب از نوع گوشتی آن بیشتر است از این روش چند سود متفاوت می‌توانید داشته باشید:

 • فروش تخم
 • فروش جوجه ۱ روزه
 • جوجه ۱ ماهه
 • نیمچه ۳ ماهه
 • پرورش مولد مادر

برای پرورش گله مادر چه جایگاهی لازم است؟

پرورش بوقلمون اصولاً در دو روش انجام می‌شود، ۱- پرورش در حالت نیمه بسته ۲- پرورش در سالن بسته. در این دو حالت به یک مکان یا سالن پرورش احتیاج دارند تا با مشکل مواجه نشود، اما ظرفیت جایگاه به چه شکل باید باشد؟ بایستی برای هر ۲۰ بوقلمون مولد تخم‌گذار ۵ مترمربع فضا در نظر گرفت و برای پولت‌های جوان هر ۲۰ عدد ۴ مترمربع. توجه داشته باشید که کف سالن را از پوشال استفاده کنید به‌طوری‌که سینه بوقلمون‌ها پر ریزی یا زخم نشود.

روزهای اول جوجه‌های چندروزه (پولت)

در روزهای اولیه پرورش جوجه‌های جوان، به دلیل استرس و ورد به محل جدید دچار کم‌آبی بدن و بی‌اشتهایی شدید می‌شوند به همین دلیل ممکن است دچار تلفات زیادی شوند اما ما باید از مرگ‌ومیر آن‌ها جلوگیری کنیم.

با درست کردن پن‌های دایره شکل و قاتى کردن گندم‌های جوانه‌زده شده و خیس در بین خوراک، میل آن‌ها را به خوردن افزایش دهیم. یکی دیگر از موارد افزایش اشتها؛ ایجاد نور در بالای سر آن‌ها است.

آماده‌سازی سالن پرورش

قبل از ورود جوجه تا به سالن پرورش لازم است تا سالن را به‌طور کامل آماده‌سازی کنیم برای این کار باید تمام سالن را با گاز فرمالین به مدت ۲۴ ساعت ضدعفونی کنیم پس از ضدعفونی باید به‌وسیله فن تا گاز را خارج کرده سپس باید ۵ تا ۷ سانتی‌متر از کف سالن را به‌وسیله‌ی پوشال و خرده چوب تا پر کنیم تا از رشد قارچ تا و عوامل بیماری‌زا جلوگیری به عمل آید.

فضای موردنیاز برای پرورش

برای ایجاد یک فضای مناسب برای پرورش بوقلمون ابتدا باید سن جوجه تا را در نظر بگیریم زیرا هرچه سن بوقلمون بالاتر باشد به فضای بیشتری نیاز دارد. پولت‌هایی که به‌تازگی وارد سالن می‌شوند می‌توان در هر مترمربع ۴۰ تا ۵۰ عدد پرورش داد اما پس از رسیدن به سن بلوغ برای هر عدد بوقلمون گوشتی ۲۰ سانتی‌متر مربع فضا لازم دارد به عبارتی برای هر ۵ عدد بوقلمون ۱ مترمربع فضا لازم است.

نکته: برای پرورش پولت‌های جدید بایستی مطابق شکل زیر از پن‌های دایره شکل استفاده شود.

 مشخصات پن برای پرورش جوجه بوقلمون

 جنس استفاده‌شده از این پن‌ها از مقوا و به ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر و به قطر ۴ متر می‌باشد که در هر یک از این پن تا ۴۰۰ عدد پولت جای می‌گیرد.

دمای سالن پرورش باید چگونه باشد؟

دمای سالن پرورش باید ۳۶ درجه سانتی‌گراد باشد، اما درصورتی‌که از مادر مصنوعی استفاده می‌کنید باید دمای هوای سالن را ۲۶ درجه سانتی‌گراد قرار دهید و دمای مادر مصنوعی را ۳۶ درجه قرار دهید.

با توجه به شکل زیر وضعیت گرمایی پولت تا را در دایره پرورش یا (پن) مشاهده می‌کنید.

جایگاه پرورش جوجه بوقلمون در پن مقوایی ( طرح توجیهی پرورش بوقلمون)

طرح توجیهی پرورش بوقلمون سال ۹۸

برآورد کردن هزینه‌ها و جمع‌آوری اطلاعات برای امکان‌سنجی و ساخت طرح توجیهی پرورش بوقلمون یک پروسه بسیار دشوار و نیاز به زمان و تخصص دارد. ازاین‌رو تیم آموزشی ما با انجام تحقیقات و مطالعات این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در چند دقیقه با استفاده از گوشی هوشمند خود تمامی اطلاعات و هزینه‌های پرورش بوقلمون را در چند دقیقه در قالب طرح توجیهی پرورش بوقلمون در فرمت DOC و PDF اختیار داشته باشید تا به‌راحتی بتوانید از 0 تا 100 پرورش بوقلمون را هزینه یابی کنید.

آنچه در طرح توجیهی پرورش بوقلمون است:

در این طرح توجیهی بوقلمون تمامی هزینه‌های شروع بکار پرورش بوقلمون از صفر تا صد موردبررسی قرار گرفته‌شده است. تمامی 20 مورد ذکر شده در جداول مختلف بصورت جداگانه و در فایل pdf و doc برای شما تهیه و تدوین شده است که شامل 41 صفحه می باشد.

آنچه در طرح توجیهی پرورش بوقلمون موردبررسی و محاسبه قرار گرفته شده است به شرح زیر میباشد:

 1. بررسی فنی طرح
 2. محوطه سازی و زمین موردنیاز
 3. ساختمان‌های تولید و پرورش
 4. تأسیسات عمومی و تجهیزات
 5. ماشین‌آلات و تجهیزات
 6. هزینه سالیانه مواد اولیه طرح
 7. براورد هزینه تعمیرات و نگهداری
 8. براورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 9. هزینه‌های ثابت و متغیر
 10. هزینه قبل از بهره برداری
 11. جمع کل سرمایه گذاری ثابت
 12. براورد سرمایه در گردش
 13. نحوه سرمایه‌گذاری کل
 14. برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
 15. هزینه جاری سالیانه
 16. قیمت محصولات و فروش خدمات
 17. محاسبه نقطه سر به سر
 18. برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی
 19. پیش بینی مالی طرح
 20. دوره بازگشت سرمایه

نور سالن و برنامه نوری

نوردهی سالن از اهمیت خاصی برخوردار است لذا آنچه در این متن گفته می‌شود باید به‌صورت اصولی اجرا شود. در ۲ روز ۱ ورود پولت تا نباید نوردهی به‌صورت دائم باشد زیرا باعث پرخوری و ایجاد چینه‌دان آویخته می‌شود، همچنین برای جلوگیری از استرس‌های احتمالی که موجب مرگ آن‌ها می‌شود باید به آن‌ها را به خاموشی عادت دهید که در صورت قطع احتمالی برق تلفات ندهید.

جلوگیری از استرس گرمایی:

برای جلوگیری از مرگ احتمالی به‌واسطه استرس باید بعد از هر ۴ ساعت ۱ تا ۲ ساعت خاموشی داشته باشیم، البته لازم به ذکر است که این برنامه نوری باید بسته به تجربه پرورش‌دهنده اعمال شود و اگر در دوره‌های قبل از این برنامه‌های دیگر استفاده کرده است و نتیجه خوبی داشت به همان روش قبلی عمل کند.

میزان نور باید به چه مقدار باشد؟

میزان نور در ۲ روز صد لوکس است و سپس باد آن را به ۵۰ لوکس رساند؛ اما در خصوص بوقلمون‌های مولد که برای تولید تخم پرورش داده می‌شوند تا قبل از بلوغ ۲۰ هفتگی بایستی ۸ تا ۱۰ ساعت روشنایی در طول روز داشته باشند. برخی متخصصین این حوضه برنامه نوری ۱۴ ساعت نور و ۱۰ ساعت تاریکی را نیز پیشنهاد می‌دهند.

در جدول زیر برنامه نوری بوقلمون‌های نژاد سنگین گوشتی را مشاهده می‌کنید:

 وضعیت نور دهی در طرح توجیهی بوقلمون در 4 فصل سال

چند توصیه برای نور سالن:

 1. بهتر است میزان خاموشی توصیه‌شده در چند مرحله اجرا شود.
 2. شدت نور در داخل سالن باید یکسان باشد.
 3. کاهش زودهنگام روشنایی در هفته اول باعث می‌شود فعالیت تغذیه‌ای و وزن آن‌ها کم شود.
 4. شدت نور در سنین بالا را حتماً کاهش دهید
 5. پولت‌های بوقلمون یاد می‌گیرند قبل از خاموشی دان موردنیاز خود را مصرف کنند به همین دلیل می‌توان از این روش به‌عنوان کنترل دان استفاده کرد.

۷ ویژگی سالن برای پرورش بوقلمون‌ها

 1. ارتفاع سالن از کف زمین در مناطق سردسیر حداقل ۱ متر باشد.
 2. کف سالن حتماً باید از جنس سیمانی و شیب مناسب داشته باشد.
 3. سالن باید طوری باشد که گرما، سرما و رطوبت به‌راحتی به داخل آن نفوذ نکند.
 4. درجه هوای سالن در فصل زمستان نباید به زیر ۵ درجه سانتی‌گراد برسد.
 5. برای استفاده مناسب از بوقلمون‌ها از آب‌ودان باید روشنایی لازم وجود داشته باشد.
 6. بستگی به فضای پرورش چند فن برای تهویه هوا استفاده کنید.
 7. درهای سالن را رو به روی فضای بازی که دور آن تور سیمی کشیده شده است ایجاد کنید.

مدیریت پرورش بوقلمون

پولت تا در مقایسه با جوجه‌های گوشتی آسیب‌پذیری بیشتری در ۱۰ روز اول دارند که بیشتر به دلیل تشنگی و گرسنگی می‌باشد. پولت تا در ۱۰ روز اول به دلیل تنبلی و کم‌تحرکی در معرض دو مشکل ذکرشده قرار می‌گیرند لذا برای جلوگیری از مرگ‌ومیر باید به روش‌های مختلف آن‌ها را نسبت به خوردن آب‌ودان تحریک کرد. ازجمله تحریکات لازم این است که باید به‌آرامی در بین گله راه رفت تا به غذا خوردن تشویق شوند، همان‌طور که گفته شد استفاده از پن‌های دایره شکل نیز برای تحریک‌پذیری آن‌ها استفاده کنید زیرا پولت تا نمی‌توانند بیش از ۳ متر برای خوردن دان راه بروند.

توجه: انجام فعالیت‌هایی مانند واکسیناسیون، خون‌گیری و جمع‌آوری تلفات نیز ضروری است و باید در دستور کار قرار گیرد.

طرح توجیهی بوقلمون!

طرح توجیهی بوقلمون چه کمکی به شما میکند؟ بزرگترین کمک آن است که شما را از ضررهای هنگفت مالی مصون نگاه می دارد و نقشه راهنمای شماست.

تغذیه بوقلمون

برای تغذیه پولت‌های بوقلمون در ۱۰ روز اول  باید از غذای آماده کرامبل استفاده کرد. در فصل تابستان که هوا رو به گرمی می‌رود باعث کاهش اشتها و لاغری بوقلمون‌ها می‌شود، پس باید از فن‌های خنک‌کننده هوا و آب‌خنک استفاده کرده تا اشتهای آن‌ها کاهش نیابد، همچنین برای جذب میل آن‌ها به خوردن خوراک می‌توانید صبح ها و عصرها که هوای نسبتاً خنکی دارد جهت تغذیه آن‌ها اقدام کنید.

وزن گیری بوقلمون ها و تغذیه

پولت تا در روزهای اول ۱۱۰ گرم وزن‌دارند و یک بوقلمون نر در هفته ۲۲ حدود ۱۷ کیلوگرم وزن دارد. لذا این وزن زیاد نشان‌دهنده مصرف بالای تغذیه‌ای آن‌هاست و بایستی بر اساس استانداردهای خوراکی دقیق صورت گیرد.

در تغذیه بوقلمون‌ها غلات و چربی تا به‌عنوان کنسانتره انرژی‌زا و گنجاله دانه‌های روغنی مانند سویا، کلزا به‌عنوان مکمل‌های پروتئینی و مکمل‌های ویتامینه و معدنی مانند آنزیم، پلت بایندر، کوکسیدیواستات و … استفاده می‌شود.

عوامل مؤثر بر رشد بوقلمون

رشد بوقلمون‌ها عموماً به دو دسته تقسیم می‌شود: ژنتیکی و غیر ژنتیکی.

پرورش ژنتیکی:

اگر از یک نژاد خوب و اصلاح نژاد شده استفاده کنیم که رشد مطلوبی داشته باشد با استفاده از یک تغذیه خوب می‌توان رشد چشمگیری در رشد آن‌ها داشته باشیم.

رشد غیر ژنتیک:

در این روش رشد بوقلمون تحت تأثیر دما و تغذیه قرار می‌گیرد به‌طوری‌که اگر دمای هوای سالن بالا باشد و گرمای زیادی تولید شود باعث کم‌اشتهایی و رشد کم آن‌ها می‌شود. دومین مورد تغذیه است؛ اگر در تغذیه از مواد چربی برای پولت‌های جوان استفاده شود باعث می‌شود پروسه هضم با مشکل مواجه شود زیرا پولت‌های جوان به‌اندازه پولت‌های بالغ نمی‌توانند چربی تا را هضم کنند، یکی دیگر از مشکلات تغذیه‌ای استفاده از مواد استفاده‌شده در خوراک است که باید با توجه به سن بوقلمون‌ها خوراک آن‌ها را تغییر داد.

تشخیص بوقلمون نر از ماده

بوقلمون‌های نر دارای جثه‌ای بزرگ‌تر از ماده می‌باشند، رنگ سر و گردن آن‌ها باهم متفاوت است و پرهای دم آن‌ها نیز رشد زیادی دارد که به شکل بادزن دیده می‌شوند. یکی دیگر از مشخصات نرها داشتن یک برآمدگی گوشتی بر روی پیشانی آن‌هاست که به‌محض عصبانیت آن‌ها؛ این برآمدگی بزرگ می‌شود؛ تمامی خصوصیات ذکرشده فقط مربوط به نرهاست و در جنس ماده برآمدگی کمتر و پرهای دم آن‌ها کوتاه‌تر و جثه کوتاه‌تری دارند.

لازم به ذکر است که وزن جنس نر بین ۶ تا ۸ کیلوگرم و وزن ماده بین ۴ تا ۶ کیلوگرم است.

طرح توجیهی پرورش بوقلمون چه کمکی به من می‌کند؟

در ابتدای امر شاید از خود بپرسید که طرح توجیهی پرورش بوقلمون چرا نوشته می‌شود؟ یا چرا باید از طرح توجیهی پرورش بوقلمون استفاده کنم درصورتی‌که خودم می‌توانم یک طرح توجیهی کامل بنویسم و هزینه‌ها را برآورد کنم؟

پاسخ ۱:

طرح توجیهی پرورش بوقلمون سال ۹۸ برای ارزیابی، امکان‌سنجی، برآورد هزینه‌ها، پیش‌بینی سود و تجزیه‌وتحلیل این کسب‌وکار نوشته‌شده است تا کسانی که در ابتدای شروع این کسب‌وکار هستند را راهنمایی کند تا با آگاهی و هوشمندانه این مسیر را آغاز کنند.

پاسخ ۲:

که اگر شما قبل از پرورش بوقلمون پرورش مرغ را انجام داده‌اید پس احتیاجی به این طرح توجیهی ندارید و به‌راحتی می‌توانید باتجربه‌ای که دارید یک طرح توجیهی کامل بنویسید زیرا طرح توجیهی پرورش بوقلمون و مرغ شبیه به هم هستند
در غیر اینصورت نمی‌توان به آموخته‌های شخصی اتکا کرد زیرا ممکن است با برآورد اشتباه و یا برآورد نکردن موارد پیش‌بینی‌نشده دچار ضعف در مدیریت‌شده و با مشکلاتی روبه‌رو شد که هیچ راه برگشتی نداشته باشید. پس توصیه می‌شود برای یک امکان‌سنجی دقیق از طرح توجیهی سال ۹۸ که دقیق ترین براوردها را در اختیار شما می گذارد استفاده کنید.

جوجه‌کشی طبیعی در بوقلمون

با توجه به فصل و سن بوقلمون می‌توان وقتی‌که بوقلمون کرچ شد بین ۲۵ تا ۳۰ تخم در لانه آن گذاشت. اولین موردی که باید حتماً مورد دقت قرار گیرد انتخاب تخم است، تخم نباید زیاد کوچک و نباید زیاد بزرگ باشد. مکان مناسبی را برای جوجه‌کشی انتخاب کنید یا در صندوق چوبی مقداری کاه و خرده چوب به ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر قرار دهید و تخم تا را روی آن بگذارید.

نکته: بوقلمون‌هایی که به سن ۳۰ هفتگی رسیده باشند تخم‌های با باروری بیشتری دارند.

تعیین جنسیت جوجه

تعیین جنسیت جوجه تا در روزهای اول ممکن نیست اما در ادامه پرورش آن‌ها و در ۳۵ روزگی غبغب صورتی یا قرمز نرها نمایان می‌شود و از این طریق می‌توان آن‌ها را تشخیص داد. علاوه بر وزن بدن نرها می‌توان از طریق حرکات نمایشی نرها مانند باز کردن بال‌ها و سروصدا کردن آن‌ها را تشخیص داد.

نکته: هرچه تفکیک جنسیتی نر و ماده زودتر انجام شود، راندمان مدیریت گله‌های مولد بالاتر خواهد رفت.

جفت‌گیری نر و ماده

برای ایجاد یک جفت‌گیری خوب باید به ازای هر بوقلمون نر ۴ تا ۵ عدد بوقلمون ماده در نظر گرفته شود. انتظار می‌رود در هر سال ۴۰ تا ۵۰ عدد جوجه سالم از ماده تا به وجود آید (مابقی تخم‌ها ممکن است نا بارور باشند یا برخی جوجه تا به هر دلیلی بمیرند) در بدبینانه‌ترین حالت ۴۰ تا ۵۰ عدد جوجه به‌دست‌آمده خوب است. توجه داشته باشید که از نرها فقط در یک سال می‌توان جهت جفت‌گیری استفاده کرد.

میزان تولید تخم بوقلمون

بوقلمون‌ها در هر سال دو بار تخم‌گذاری می‌کنند که هر دوره تخم‌گذاری آن‌ها ۲۰ روز به طول می‌انجامد. شروع تخم‌گذاری بوقلمون‌های سبک و نژادهای بومی بین ۷٫۵ تا ۸ ماهگی است.

تخمگذاری بوقلمون ها چگونه است؟

بدیهی است که بوقلمون‌ها در مقایسه با مرغ، تخم‌گذاران خوبی نیستند. در نژادهای درشت و سنگین، هر بوقلمون در فصل تخم‌گذاری بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ تخم می‌گذارد. در بوقلمون‌های متوسط در هر دوره تخم‌گذاری حدود ۵۰ تا ۷۰ تخم می‌گذارند. در نژادهای بومی ایران میزان تخم‌گذاری بین ۲۰ تا ۴۰ عدد است. در گله‌های مولد و اصلاح نژاد شده آن‌ها از سن ۳۰ هفتگی به بلوغ جنسی می‌رسند و دوره تخم‌گذاری اقتصادی آن‌ها ۲۵ هفته طول می‌کشد، در طول این مدت ۹۵ تا ۱۰۰ عدد تخم می‌گذارند.

چنانچه بوقلمون‌های اصلاح نژاد شده شروع به پر ریزی کنند می‌توانند یک دوره‌ی دیگر را نیز تخم‌گذاری کنند اما در این دوره تخم آن‌ها به ۷۰ عدد کاهش می‌یابد. (تخم بوقلمون حدود ۸۵ گرم وزن دارد)

تهویه بوقلمون چرا انجام می شود؟

اصولاً تهویه برای خارج کردن گردوغبار، خروج گازهای سمی و خطرناک و تأمین اکسیژن ایجاد می‌شود. برای داشتن یک تهویه مناسب باید از فن‌های واردکننده هوا و خارج کننده هوا استفاده کنید.

تهویه تونلی سالن پرورش بوقلمون

آشنایی با برخی از بیماری‌های بوقلمون

بوقلمون‌ها در ابتدای زندگی خود خطر بیشتری در مواجهه با بیماری‌ها دارند ازاین‌رو برای جلوگیری از تلفات باید توسط دامپزشک تزریق واکسن در موقع مناسب انجام گیرد. در ادامه درمورد بیماری ها بیشت بخوانید…

3 اصل مهم:

سه اصل مهم که باید در رسیدگی به بوقلمون‌ها انجام گیرد عبارت اند از: آگاهی از بیماری‌ها، چگونگی پیشگیری از بیماری و داشتن محیطی بهداشتی است.

بیماری های رایج بوقلمون

ازجمله بیماری‌هایی که ممکن است بوقلمون‌ها را دچار خود کند عبارت‌اند از: آبله، نیوکاسل، تب‌خال، کوکسیدیوز، اسهال خونی، ورم چینه‌دان و ورم روده است که اگر واکسیناسیون شما به‌موقع انجام گیرد بوقلمون‌های شما دچار این بیماری‌ها نخواهند شد.

لازم به ذکر است که حتماً مطالعاتتان را درزمینهٔ بیماری‌ها بالا ببرید تا تشخیص بیماری‌ها و راه‌های پیشگیری از آن‌ها برایتان آسان شود.

خطرات پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون اگر به‌صورت اصولی و با مدیریت انجام شود هیچ خطری آن را تهدید نمی‌کند، اما اگر بدون برنامه‌ریزی و بدون رعایت اصول بخواهید کار خود را شروع کنید ممکن است خطرات زیادی گریبان گیر کسب‌وکار شما شود؛ ازاین‌رو برای جلوگیری از خطرات و خسارات موارد زیر را اجرا کنید تا از خطرهای پیش رو جلوگیری به عمل آید.

خطرات پرورش بوقلمون به شرح زیر می باشند:
 1. از دادن خوراک ترشیده، کپک‌زده و گندیده به بوقلمون‌ها خودداری کنید.
 2. علوفه سبز خردشده و گردش در چراگاه را برای بوقلمون‌ها در نظر بگیرید.
 3. فاصله سالن پرورش را تا حد امکان از دیگر حیوانات و پرندگان پرورشی دیگر دور کنید.
 4. برای ضدعفونی سالن حتماً از مواد ضدعفونی‌کننده مناسب و استاندارد استفاده کنید.
 5. اگر به بیمار بودن بوقلمون‌ها شک کردید سریعاً با دامپزشک در میان بگذارید.
 6. تزریق واکسن را به‌موقع و در زمان مناسب انجام دهید.
 7. برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند اسهال خونی یا سیاه سر و غیره استفاده از داروها در غذای روزانه آن‌ها لازم است.
 8. در محیط‌های پرورش باید با موش‌های خانگی و صحرایی به‌درستی مبارزه کرد زیرا جوندگان بسیاری از بیماری‌ها را انتقال می‌دهند.
 9. بوقلمون‌هایی که به هر دلیل تلف می‌شوند را در داخل گودال بیندازید و روی آن آهک و خاک بریزید تا محیط آلوده نشود.

سخن پایانی و جمع‌بندی

نکته ۱: سعی کنید اگر بوقلمون گوشتی پرورش می‌دهید در کنار آن فضایی را برای مولدهای تخم‌گذار تهیه کنید تا کم‌کم به جمع پرورش‌دهندگان بزرگ ملحق شوید تا سود بیشتری را به دست بیاورید.

نکته ۲: همان‌طور که در مورد اهمیت طرح توجیهی پرورش بوقلمون در سال ۹۸ خواندید؛ حتماً بعد از بررسی بازار کار از طرح توجیهی پرورش بوقلمون استفاده کنید تا دچار اشتباه در محاسبات و پیش‌بینی‌ها نشوید و با آسودگی خاطر پرورش بوقلمون را شروع کنید.

هرچند این مقاله به‌صورت کامل و همه جانبه در مورد پرورش بوقلمون توضیح داده نشد اما امید است آنچه نوشته‌شده است برای شما مفید واقع‌شده باشد. حال از شما می‌خواهم اگر سؤال یا ابهامی در رابطه با پرورش و طرح توجیهی بوقلمون دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا بتوانیم به شما جهت رسیدن به هدفتان یاری کنیم.

برای مشاهده: پکیج آموزشی پرورش بوقلمون در سال 98 کلیک کنید

برای مشاهده: طرح توجیهی پرورش بوقلمون در سال 98 کلیک کنید

برچسب ها

مسیر شروع

مسیرشروع: ارائه دهنده طرح های توجیهی و آموزش کسب و کار

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. باسلام. شما طرح توجیهی بوقلمون رو خریداری کردید، کتاب نبود!!! فروش کتاب متوقف شده، اما تا ۲-۳ روز آینده دوره آموزش غیرحضوری بوقلمون (از ۰تا ۱۰۰) آماده میشه و بهتون اطلاع داده میشه، نگران نباشید.

 1. سلام برای حضور در کلاس های آموزشی به کجا باید مراجعه کرد و چطور از این کلاس ها مطلع بشیم؟؟؟

  1. سلام، دوره آموزش پرورش بوقلمون در همین وبسایت گذاشته شده، میتونید دانلود کنید و توی خونه یاد بگیرید و یا به سایت minisalon.ir مراجعه کنید و در کلاس های حضوری شرکت کنید، تاریخ برگزاری کلاس ۱۰ مردادماه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن