پرورش بوقلمونطرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش بوقلمون آپدیت جدید 99 +آموزش 0 تا 100

طرح توجیهی پرورش بوقلمون + آموزش

دانلود طرح توجیهی بوقلمون گوشتی

امروزه با توجه به نیاز پروتئینی کشور و خواص بی نظیر گوشت بوقلمون، باعث شده است تا این گوشت لذیذ مورد توجه عموم مردم قرار گیرد. اگر نمودار سال 97 و سال 98 را در این لینک ( قیمت گوشت بوقلمون) مشاهده کنید متوجه می شوید که سالانه به قیمت گوشت بوقلمون افزوده میشود و کسب و کار پرورش بوقلمون آینده ای درخشان دارد.
در این مقاله با اصول پایه پرورش بوقلمون و آموزش این کسب و کار پرسود و همچنین طرح توجیهی بوقلمون گوشتی در سال 99 با ما همراه باشید.

چرا گوشت بوقلمون پر طرفدار شده است؟

همانطور که میدانید با افزایش قیمت گوشت قرمز، سرانه مصرف گوشت قرمز گوسفندی سالانه کاهش می یابد. زیرا مردم توان خرید گوشت قرمز گوسفندی را ندارند. به همین دلیل از گوشتی جایگذین و با قیمت کمتری استفاده می کنند. چراکه گوشت بوقلمون با داشتن 65 درصد گوشت سفید و 35 درصد گوشت قرمز و همچنین با داشتن گوشتی لذیذ، خوشمزه و ارزان تر نسبت به گوشت گوسفند باعث شده است تا به عنوان گوشتی جایگذین در سبد غذایی خانوار انتخاب شود.

گوشت بوقلمون چه مزایایی دارد؟

گوشت بوقلمون دارای مزایا و خواص بی نظیری است که در اینجا بصورت تیتر وار تنها چند مورد را نام می بریم:

✔️ سرشار از مواد معدنی و ویتامین است.
✔️ به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
✔️ از بروز سرطان جلوگیری می کند.
✔️ به رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها کمک می کند.
✔️ دارای کمترین چربی نسبت به دیگر طیور..
✔️ دارای انرژی فراوان و ارزش غذایی بالا.
✔️ از منبع پروتئینی بالایی برخوردار است.
✔️ افزایش سوخت و ساز بدن.
✔️ باعث رفع افسردگی، اضطراب و استرس میشود.
✔️ باعث سلامتی قلب و عروق میشود.
✔️ پوست صورت را شفاف، نرم و لطیف می کند.
✔️ سیستم ایمنی بدن  را بهبود می بخشد.
✔️ برای تناسب اندام بدنسازها بکار میرود.
✔️ به کنترل قند خون و دیابت کمک می کند.
✔️ آهن موجود درآن برای درمان کم خونی بکار میرود.

مقایسه گوشت قرمز با گوشت بوقلمون

دکتر آراسب دباغ مقدم ، دامپزشک وعضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی میگوید: گوشت ران بوقلمون با توجه به میزان بالای آهن موجود در ران، تقریبا با گوشت قرمز برابر است. اما چون میزان و تعداد اسیدآمینه های گوشت قرمز بیشتر از گوشت بوقلمون است، کیفیت بالاتری دارد.

درجدول زیر مواد مغذی موجود در گوشت بوقلمون و گوشت گوسفند را مقایسه کنید.

مقایسه مواد مغذی گوسفند با پرورش بوقلمون

ویدئوی پرورش بوقلمون

در این ویدئو کارآفرین بوقلمون شما را با پرورش بوقلمون محلی آشنا می‌کند.

منبع فیلم: IRINN.IR

هزینه پرورش بوقلمون چقدر است؟

هزینه پرورش بوقلمون در واقع پروسه پیچیده ای است که به سادگی نمی توان گفت چه هزینه ای برای پرورش بوقلمون در هر بخش مورد نیاز است. زیرا داشتن مجموعه اطلاعات مختلف در هر بخش و در چندین جدول مختلف است که به ما نشان می دهد هزینه پرورش بوقلمون چه مقدار می باشد و برآورد این هزینه لازمه استفاده از طرح توجیهی می باشد.

طرح توجیهی پرورش بوقلمون

طرح توجیهی پرورش بوقلمون درواقع تمامی براوردهای مالی در هر قدم و در هر بخش از پرورش بوقلمون را مورد محاسبه قرار میدهد.
طرح توجیهی بوقلمون: هزینه موردنیاز، سرمایه درگردش، درآمد، سود و … را مورد بررسی، جمع بندی و هزینه یابی می کند و درنهایت تمامی براوردهای مالی را پیش بینی میکند.

آنچه پرورش دهندگان حرفه ای می دانند!

آنچه پرورش دهندگان حرفه ای بوقلمون میدانند و نمی خواهند شما بدانید، در این مقاله به شما بصورت مختصر و مفید آموزش داده میشود.
اگر می خواهید در پرورش بوقلمون حرفه ای شوید و درآمدتان را چندین برابر افزایش دهید تا در بازار پر رقیب بوقلمون از سایر رقبا پیشی بگیرید و سودآوری فوق العاده ای داشته باشید، در 5 تیتر بصورت خلاصه این مطالب را فرا بگیرید و سپس درمورد آنها تحقیق و درنهایت تجربه کنید.

آموزش + طرح توجیهی پرورش بوقلمون

1- آموزش پرورش بوقلمون

یکی از عواملی که شما را در مسیر موفقیت و پیشرفت قرار میدهد، یادگیری است. شما هرروز باید در حال یادگیری باشید حتی اگر شده روزی یک صفحه کتاب، مقاله، فایلهای pdf و ویدئوهای آموزشی موجود در اینترنت که مربوط به کسب و کار شما میشوند را مطالعه و مشاهده کنید.

اگر تازه کار هستید شما قبل از یادگرفتن مطالب حرفه ای باید ابتدا مطالب پایه و بیس پرورش بوقلمون را همانند نام خودتان یاد بگیرید. “خبر خوب این است که پرورش بوقلمون مطالب پایه ای کمی دارد و شما به آسانی و در مدت کوتاهی همه چیز را یاد میگیرید.” زیرا بسیار ساده هستند و در مقالات و وبسایتها به رایگان منتشر شده اند.

در پرورش بوقلمون حرفه ای شوید

بعد از یادگیری اصول پایه پرورش بوقلمون همانطور که گفته شد؛ اگر شما با خواندن روزی یک ساعت یا حداقل نیم ساعت مطالعه به مدت یک سال، تمامی کتابها و مقالات حوزه کاری خود را مطاله کنید و در کنار آن تجربه عملی داشته باشید، بدین ترتیب جای شکی نیست که جزء 1 درصد برتر کسب وکار خود خواهید شد. زیرا اکثر افرادی که شکست میخورند و هنوز هم با چندسال سابقه کاری پیشرفت آنچنانی نکرده اند، اصلا مطالعه نمی کنند و هر موفقیتی بدست آورده اند با آزمون و خطا بوده است.

اهمیت یادگیری

بیشتر کتابهایی که درمورد پرورش بوقلمون نوشته شده است و شما میبایست آنها را مطالعه کنید، کتابهایی هستند که افراد متخصص آن حوزه با سالها تلاش و آزمون و خطا آنها را یادگرفته اند ” شخصی صدها بار آزمون و خطا کرده است تا جواب مسئله ای را پیدا کند” و حالا این اطلاعات ارزشمند با قیمت ناچیزی در اختیار شما استفاده کنندگان قرار گرفته است و دیگر نیازی نیست صدهابار همانند آنها شکست بخورید تا یادبگیرید. تنها کافیست با مطالعه، از الگوی موفقیت آنها استفاده کنید.

2- انتخاب بهترین نژاد برای پرورش

همانطور که یک کشاورز یک بذر با کیفیت بعنوان مثال “گندم” میکارد و در یک هکتار 7 تن ثمر میدهد و اگر بذر بدی داشته باشد در همان زمین کمتر از 2 تن میدهد. انتخاب یک نژاد مناسب برای پرورش بوقلمون نیز به همینگونه است. پس بهتر است با انتخاب نژاد خوب، راندمان تولید را افزایش داد تا سود دهی بیشتری بدست آورد.

برای انتخاب یک نژاد مناسب این مقاله را از دست ندهید: بهترین نژاد برای پرورش بوقلمون

3- استفاده از طرح توجیهی برای برآورد هزینه ها

طرح توجیهی بطور کلی نقشه راه شماست. مثال: اگر هواپیمایی بخواهد از مبداء تهران بخواهد به مقصد اهواز برسد، طبیعتا باید یک نقشه راه استفاده کند تا به مقصد برسد. اما اگر از نقشه راه استفاده نکند 100% به مسیر اشتباهی خواهد رفت و در مسیری فرود می آید که هیچ باند فرودگاهی نیست.

همانطور که گفته شد؛ طرح توجیهی نیز همانند نقشه راه است که مسیر را برای شما نشان میدهد و با استفاده از آن میتوانید به مقصد برسید.

4- کاهش هزینه های پرورش

از آنجایی که حدود 70 تا 80 درصد از هزینه های پرورش بوقلمون را خوراک تشکیل میدهد، پس لازم است تا با استفاده از تکنیک هایی هزینه جیره را کاهش دهیم. زیرا با کم کردن قیمت های خرید، قیمت تمام شده ما کمتر میشود و سود بیشتری می کنیم.

جیره جایگزین بجای ذرت و سویا

اصلی ترین نهاده هایی که در جیره استفاده میشوند، ذرت و سویا هستند که وارداتی بوده و همیشه قیمتی بالا و پرنوسان هستند. پس اگر بخواهیم هزینه ها را کم کنیم، باید جیره جایگزین برای ذرت و سویا انتخاب کنیم.

بنابراین جیره جایگزین باید دارای 2 ویژگی باشد. اول اینکه همان راندمانی که قبلا می گرفتیم را دوباره بگیریم ( یعنی حفظ راندمان) و دوم اینکه هزینه های خرید خوراک کمتر بشه ( یعنی جیره جایگزین ارزانی انتخاب کنیم).

5- رسد کردن نوسانات بازار

یکی دیگر از عوامل پیشرفت و موفقیت رسد کردن نوسانات بازار است. عامل مهمی که باعث شکست تازه کارها میشود رسد نکردن بازار است. کسی که در این کسب و کار موفق میشود، تمامی نوسانات بازار را رسد می کند. سال اول و بار اولی که مواد غذایی مختلف را خریداری می کند: تاریخ، روز، مقدار و از محلی که خریداری کرده را در یک سررسید و یا در یک دفتر چک لیست روزانه آنها را یادداشت می کند. تا درآینده عواملی که باعث سود بیشترمیشوند را از داخل این دفتر استخراج کند.

چه چیزهایی را باید یادداشت کرد؟

به عنوان مثلا در سال 98 و در تاریخ 98/4/5 قیمت ذرت 1360 تومان بوده و خریداری نکرده است و در 98/7/10 قیمت به 1525 تومان رسیده و ذرت مورد نیاز خود را خریداری کرده است. حالا دفترچه خود را باز می کند و اشتباهات خود را می نویسد.

سال بعد دیگر میداند در چه فصلی و در چه روزی قبل از گران شدن مواد غذایی. خوراک موردنیاز خود را برای 6 ماه آینده خریداری میکند. در این روش ذرت را ارزانتر و بصورت عمده و با قیمت کمتری خریداری می کند.

مقایسه بوقلمون مادر و گوشتی

برخی افراد به دلیل مشکلات اقتصادی و ترس از موقعیت خود دوست دارند هرچه سریع‌تر به کسب درآمد برسند و سود خود را دریافت کنند به همین دلیل پرورش بوقلمون گوشتی را انتخاب می‌کنند تا زودتر به نتیجه برسند. اما این کار در کوتاه ‌مدت سود خوبی دارد ولی سود اصلی در پرورش بوقلمون مادر است زیرا نسبت پایداری آن در هر شرایطی استوار است و سوددهی آن به‌ مراتب از نوع گوشتی آن بیشتر است.

پرورش بوقلمون گوشتی

درست است که پرورش بوقلمون مادر سوددهی بهتری دارد ولی نوع گوشتی نیز بسیار سود ده است. به همین دلیل توصیه میشود پس از پرورش نوع گوشتی، کم کم سالن کوچکی در کنار مزرعه گوشتی خود برای پرورش بوقلمون مادر اختصاص دهید و پس از کسب تجربه، کسب و کار خود را گسترش دهید و از هر دو روش کسب درآمد کنید.

اصول پایه پرورش بوقلمون

آماده سازی سالن پرورش

قبل از ورود جوجه ها به سالن پرورش لازم است تا سالن را به طور کامل آماده سازی شود. برای این کار باید تمام سالن را با گاز فرمالین به مدت ۲۴ ساعت ضدعفونی کرده و پس از ضدعفونی باید به وسیله فن، گاز آن خارج شود. سپس باید ۵ تا ۷ سانتی‌متر از کف سالن را به وسیله‌ی پوشال و خرده چوب پر شود تا از رشد قارچ ها و عوامل بیماری‌زا جلوگیری به عمل آید.

روزهای اول جوجه‌های چندروزه (پولت)

در روزهای اولیه پرورش جوجه‌های جوان، به دلیل استرس و ورد به محل جدید دچار کم‌آبی بدن و بی‌اشتهایی شدید میشوند و ممکن است دچار تلفات زیادی شوند. به همین دلیل باید از مرگ ومیر آن‌ها جلوگیری شود.

با درست کردن پن‌های دایره شکل و مخلوط کردن گندم‌های جوانه زده و خیس در بین خوراک، میل آن‌ها به خوردن افزایش می یابد. یکی دیگر از موارد افزایش اشتها، ایجاد نور در بالای سر آن‌ها است. با استفاده از این روشها مرگ و میر ناچیز و بسیار کاهش می یابد.

فضای موردنیاز برای پرورش

برای ایجاد یک فضای مناسب برای پرورش بوقلمون ابتدا باید سن جوجه ها در نظر گرفته شود. زیرا هرچه سن بوقلمون بالاتر باشد به فضای بیشتری نیاز دارد. پولت‌هایی که به تازگی وارد سالن می‌شوند به ازای ۴۰ تا ۵۰ عدد جوجه 1 متر مربع فضا موردنیاز است. اما پس از رسیدن به سن بلوغ برای هر عدد بوقلمون گوشتی ۲۰ سانتی‌متر مربع فضا لازم است. به عبارتی برای هر ۵ عدد بوقلمون ۱ مترمربع فضا موردنیاز است.

دمای سالن پرورش باید چگونه باشد؟

دمای سالن پرورش باید ۳۶ درجه سانتی‌گراد باشد. اما درصورتی‌که از مادر مصنوعی استفاده می‌کنید باید دمای هوای سالن را ۲۶ درجه سانتی‌گراد قرار دهید و دمای مادر مصنوعی را ۳۶ درجه قرار دهید.

با توجه به شکل زیر وضعیت گرمایی پولت ها را در دایره پرورش یا (پن) مشاهده می‌کنید.

شرایط مناسب پرورش جوجه بوقلمون

طرح توجیهی پرورش بوقلمون سال 1399

برآورد کردن هزینه‌ها و جمع‌آوری اطلاعات برای امکان‌سنجی و ساخت طرح توجیهی پرورش بوقلمون یک پروسه بسیار دشوار و نیاز به زمان و تخصص دارد. ازاینرو تیم آموزشی مسیر شروع با انجام تحقیقات و مطالعات این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در چند دقیقه با استفاده از گوشی هوشمند خود تمامی اطلاعات و هزینه‌های پرورش بوقلمون را در سال 99 و با فرمت های DOC و PDF اختیار داشته باشید تا به راحتی بتوانید از 0 تا 100 پرورش بوقلمون را هزینه یابی و براوردهای موردنیاز را در دسترس داشته باشید.

نوردهی سالن باید چگونه باشد؟

نوردهی سالن از اهمیت خاصی برخوردار است. در ۲ روز اول ورود پولت ها نباید نوردهی بصورت دائم باشد زیرا باعث پرخوری و ایجاد چینه دان آویخته می‌شود. همچنین برای جلوگیری از استرس‌های احتمالی که موجب مرگ آن‌ها می‌شود باید آن‌ها را به خاموشی عادت دهید که در صورت قطع احتمالی برق تلفات ندهید.

میزان نور باید به چه مقدار باشد؟

میزان نور در ۲ روز اول 100 لوکس است و سپس باید آن را به ۵۰ لوکس رساند. اما در خصوص بوقلمون‌های مولد که برای تولید تخم پرورش داده می‌شوند تا قبل از بلوغ ۲۰ هفتگی بایستی ۸ تا ۱۰ ساعت روشنایی در طول روز داشته باشند. برخی متخصصین این حوزه برنامه نوری ۱۴ ساعت روشنایی و ۱۰ ساعت تاریکی را نیز پیشنهاد می‌دهند.

چند توصیه برای نور سالن:

✔️ بهتر است میزان خاموشی توصیه شده در چند مرحله اجرا شود.
✔️ شدت نور در داخل سالن باید یکسان باشد.
✔️ کاهش زودهنگام روشنایی در هفته اول باعث می‌شود فعالیت تغذیه‌ای و وزن آن‌ها کم شود.
✔️ شدت نور در سنین بالا را حتماً کاهش دهید.
✔️ پولت‌های بوقلمون یاد می‌گیرند قبل از خاموشی دان موردنیاز خود را مصرف کنند به همین دلیل می‌توان از این روش به‌عنوان کنترل دان استفاده کرد.

۷ ویژگی سالن برای پرورش بوقلمون‌ها

✔️ ارتفاع سالن از کف زمین در مناطق سردسیر حداقل ۱ متر باشد.
✔️ کف سالن حتماً باید از جنس سیمانی و شیب مناسب داشته باشد.
✔️ سالن باید طوری باشد که گرما، سرما و رطوبت براحتی به داخل آن نفوذ نکند.
✔️ درجه هوای سالن در فصل زمستان نباید به زیر ۵ درجه سانتی‌گراد برسد.
✔️ برای استفاده مناسب بوقلمون‌ها از آب ودان باید روشنایی لازم وجود داشته باشد.
✔️ بستگی به فضای پرورش چند فن برای تهویه هوا استفاده کنید.
✔️ درهای سالن را رو به روی فضای بازی که دور آن تور سیمی کشیده شده است نصب کنید.

مدیریت پرورش بوقلمون

پولت ها در مقایسه با جوجه‌های گوشتی میزان آسیب‌پذیری بیشتری در ۱۰ روز اول دارند که بیشتر به دلیل تشنگی و گرسنگی می‌باشد. در ۱۰ روز اول به دلیل تنبلی و کم تحرکی میلی زیادی به غذا و آب ندارند به همین دلیل باید آنها را به خوردن آب و دان تحریک نمود.

ازجمله تحریکات لازم این است که باید به‌آرامی در بین گله راه رفت تا به غذا خوردن تشویق شوند، همان‌طور که قبلا توضیح داده شد، استفاده از پن‌های دایره شکل نیز برای تحریک‌پذیری آن‌ها بسیار مفید است. زیرا پولت ها نمی‌توانند بیش از ۳ متر برای خوردن دان راه بروند.
توجه: انجام فعالیت‌هایی مانند واکسیناسیون، خون‌گیری و جمع‌آوری تلفات نیز ضروری است و باید در دستور کار قرار گیرد.

مهم ترین کمک طرح توجیهی بوقلمون به شما!

بزرگترین کمک طرح توجیهی بوقلمون آن است که شما را از ضررهای هنگفت مالی مصون نگاه می دارد و نقشه راه و راهنمای شماست.

تغذیه بوقلمون باید چگونه باشد؟

برای تغذیه پولت‌های بوقلمون در ۱۰ روز اول  باید از غذای آماده کرامبل استفاده شود. در فصل تابستان که هوا رو به گرمی می‌رود باعث کاهش اشتها و لاغری بوقلمون‌ها می‌شود. پس باید از فن‌های خنک‌کننده هوا و آب خنک استفاده کرده تا اشتهای آن‌ها کاهش نیابد. همچنین برای جذب میل آن‌ها به خوردن خوراک می‌توانید صبح ها و عصرها که هوای نسبتاً خنکی دارد جهت تغذیه آن‌ها اقدام کنید.

وزن گیری و تغذیه بوقلمون ها چگونه است؟

پولت ها در روزهای اول ۱۱۰ گرم و یک بوقلمون نر در هفته ۲۲ حدود ۱۷ کیلوگرم وزن دارد. لذا این وزن زیاد نشان‌دهنده مصرف بالای تغذیه‌ای آن‌هاست و بایستی بر اساس استانداردهای خوراکی، از جیره مناسب و دقیقی استفاده کرد.

در تغذیه بوقلمون‌ها غلات و چربی ها به‌عنوان کنسانتره انرژی‌زا و گنجاله دانه‌های روغنی مانند سویا، کلزا به‌عنوان مکمل‌های پروتئینی و مکمل‌های ویتامینه و معدنی مانند آنزیم، پلت بایندر، کوکسیدیواستات و … استفاده می‌شود.

چطور بوقلمون نر را از ماده تشخیص دهیم؟

بوقلمون‌های نر دارای جثه‌ای بزرگ‌تر از ماده می‌باشند. رنگ سر و گردن آن‌ها باهم متفاوت است و پرهای دم آن‌ها نیز رشد زیادی دارد که به شکل بادزن دیده می‌شوند. یکی دیگر از مشخصات نرها داشتن یک برآمدگی گوشتی بر روی پیشانی آن‌هاست که به محض عصبانیت آن‌ها این برآمدگی بزرگ می‌شود. در جنس ماده برآمدگی کمتر و پرهای دم آن‌ها کوتاه‌تر و جثه کوتاه‌تری دارند.

همچنین وزن جنس نر همیشه بیشتر از جنس ماده می باشد. مثلا اگر ماده 7 کیلو وزن داشته باشد، جنس نر بیشتر از 10 کیلو وزن دارد.

جوجه‌کشی طبیعی بوقلمون چگونه است؟

با توجه به فصل و سن بوقلمون می‌توان وقتی‌که بوقلمون کرچ شد بین ۲۵ تا ۳۰ تخم در لانه آن گذاشت. اولین موردی که باید حتماً  مد نظر گرفته شود انتخاب تخم است. تخم نباید زیاد کوچک یا زیاد بزرگ و نباید کثیف باشد.

مکان مناسبی را برای جوجه‌کشی انتخاب کنید یا در صندوق چوبی مقداری کاه و خرده چوب به ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر قرار دهید و تخم ها را روی آن بگذارید.

نکته: بوقلمون‌هایی که به سن ۳۰ هفتگی رسیده باشند تخم‌های با باروری بیشتری دارند.

طرح توجیهی پرورش بوقلمون

در طرح توجیهی پرورش بوقلمون تمامی هزینه‌های شروع بکار بوقلمون صنعتی از صفر تا صد مورد بررسی قرار گرفته ‌شده است. تمامی 20 مورد ذکر شده در زیر، در جداول مختلف بصورت جداگانه و در فایل pdf و doc برای شما تهیه و تدوین شده است که شامل 22 صفحه می باشد.

آنچه در طرح توجیهی پرورش بوقلمون موردبررسی و محاسبه قرار گرفته شده است به شرح زیر میباشد:

⭐️ بررسی فنی طرح.
⭐️ محوطه سازی و زمین موردنیاز.
⭐️ ساختمان‌های تولید و پرورش.
⭐️ تأسیسات عمومی و تجهیزات.
⭐️ ماشین‌آلات و تجهیزات.
⭐️ هزینه سالیانه مواد اولیه طرح.
⭐️ براورد هزینه تعمیرات و نگهداری.
⭐️ براورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی.
⭐️ هزینه‌های ثابت و متغیر.
⭐️ هزینه قبل از بهره برداری.
⭐️ جمع کل سرمایه گذاری ثابت.
⭐️ براورد سرمایه در گردش.
⭐️ نحوه سرمایه‌گذاری کل.
⭐️ برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه.
⭐️ هزینه جاری سالیانه.
⭐️ قیمت محصولات و فروش خدمات.
⭐️ محاسبه نقطه سر به سر.
⭐️ برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی.
⭐️ پیش بینی مالی طرح.
⭐️ دوره بازگشت سرمایه.

تشخیص نر و ماده بودن جوجه ها چگونه است؟

تعیین جنسیت جوجه تا در روزهای اول ممکن نیست اما در ادامه پرورش آن‌ها و در سن ۳۵ روزگی غبغب صورتی یا قرمز نرها نمایان می‌شود و از این طریق می‌توان نوع جنسیت آن‌ها را تشخیص داد. علاوه بر وزن بدن نرها می‌توان از طریق حرکات نمایشی آنها مانند باز کردن بال‌ها و سروصدا کردن، آن‌ها را تشخیص داد.

نکته: هرچه تفکیک جنسیتی نر و ماده زودتر انجام شود، راندمان مدیریت گله‌های مولد بالاتر خواهد رفت.

جفت‌گیری نر و ماده چگونه است؟

برای ایجاد یک جفت‌گیری خوب باید به ازای هر بوقلمون نر ۴ تا ۵ عدد بوقلمون ماده در نظر گرفته شود. انتظار می‌رود در هر سال ۴۰ تا ۵۰ عدد جوجه سالم از ماده ها به وجود آید (مابقی تخم‌ها ممکن است نا بارور باشند یا برخی جوجه ها به هر دلیلی بمیرند) در بدبینانه‌ترین حالت ۴۰ تا ۵۰ عدد جوجه به‌دست‌آمده خوب است. توجه داشته باشید که از نرها فقط در یک سال می‌توان جهت جفت‌گیری استفاده کرد.

تخمگذاری بوقلمون ها چگونه است؟

بدیهی است که بوقلمون‌ها در مقایسه با مرغ، تخم‌گذاران خوبی نیستند. در نژادهای درشت و سنگین، هر بوقلمون در فصل تخم‌گذاری بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ تخم می‌گذارد. در بوقلمون‌های متوسط در هر دوره تخم‌گذاری حدود ۵۰ تا ۷۰ تخم می‌گذارند. در نژادهای بومی ایران میزان تخم‌گذاری بین ۲۰ تا ۴۰ عدد است.

در گله‌های مولد و اصلاح نژاد شده آن‌ها از سن ۳۰ هفتگی به بلوغ جنسی می‌رسند و دوره تخم‌گذاری اقتصادی آن‌ها ۲۵ هفته طول می‌کشد. در طول این مدت ۹۵ تا ۱۰۰ عدد تخم می‌گذارند.

چنانچه بوقلمون‌های اصلاح نژاد شده شروع به پر ریزی کنند می‌توانند یک دوره‌ی دیگر را نیز تخم‌گذاری کنند اما در این دوره تخم آن‌ها به ۷۰ عدد کاهش می‌یابد.

تهویه در سالن چه کمکی می کند؟

اصولاً تهویه برای خارج کردن گردوغبار، خروج گازهای سمی و خطرناک و تأمین اکسیژن ایجاد می‌شود. برای داشتن یک تهویه مناسب باید از فن‌های واردکننده هوا و خارج کننده هوا استفاده شود.

خروج هوا از سالن پرورش بوقلمون

آشنایی با برخی از بیماری‌های بوقلمون

بوقلمون‌ها در ابتدای زندگی خود خطر بیشتری در مواجهه با بیماری‌ها دارند ازاین‌رو برای جلوگیری از تلفات باید توسط دامپزشک تزریق واکسن در موقع مناسب انجام گیرد.

3 اصل مهم در پیشگیری از بیماری ها

3 اصل مهم که باید در رسیدگی به بوقلمون‌ها انجام گیرد عبارت اند از: آگاهی از بیماری‌ها، چگونگی پیشگیری از بیماری و داشتن محیطی بهداشتی است.

7 بیماری که ممکن است بوقلمون را تهدید کند!

ازجمله بیماری‌هایی که ممکن است بوقلمون‌ها را تهدید کند عبارت‌اند از: آبله، نیوکاسل، تب‌خال، کوکسیدیوز، اسهال خونی، ورم چینه‌دان و ورم روده است که اگر واکسیناسیون شما به‌موقع انجام گیرد بوقلمون‌های شما دچار این بیماری‌ها نخواهند شد.

لازم به ذکر است که حتماً مطالعاتتان را درزمینهٔ بیماری‌ها بالا ببرید تا تشخیص بیماری‌ها و راه‌های پیشگیری از آن‌ها برایتان آسان شود.

خطرات پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون اگر به‌صورت اصولی و با مدیریت انجام شود هیچ خطری آن را تهدید نمی‌کند. اما اگر بدون برنامه‌ریزی و بدون رعایت اصول بخواهید کار خود را شروع کنید ممکن است خطرات زیادی گریبان گیر کسب‌وکار شما شود. ازاین‌رو برای جلوگیری از خطرات و خسارات موارد زیر را اجرا کنید تا از خطرهای پیش رو جلوگیری به عمل آورید.

خطرات پرورش بوقلمون به شرح زیر می باشند:

⚠️ از دادن خوراک ترشیده، کپک‌زده و گندیده به بوقلمون‌ها خودداری کنید.
⚠️ علوفه سبز خردشده و گردش در چراگاه را برای بوقلمون‌ها در نظر بگیرید.
⚠️ فاصله سالن پرورش را تا حد امکان از دیگر حیوانات و پرندگان پرورشی دیگر دور کنید.
⚠️ برای ضدعفونی سالن حتماً از مواد ضدعفونی‌کننده مناسب و استاندارد استفاده کنید.
⚠️ اگر به بیمار بودن بوقلمون‌ها شک کردید سریعاً با دامپزشک در میان بگذارید.
⚠️ تزریق واکسن را به‌موقع و در زمان مناسب انجام دهید.
⚠️ برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند اسهال خونی یا سیاه سر و غیره استفاده از داروها در غذای روزانه آن‌ها لازم است.
⚠️ در محیط‌های پرورش باید با موش‌های خانگی و صحرایی به‌درستی مبارزه کنید زیرا جوندگان بسیاری از بیماری‌ها را انتقال می‌دهند.
⚠️ بوقلمون‌هایی که به هر دلیل تلف می‌شوند را در داخل گودال بیندازید و روی آن آهک و خاک بریزید تا محیط آلوده نشود.

سخن پایانی و جمع‌بندی

در این مقاله با فوت کوزه گری، طرح توجیهی بوقلمون و همچنین اصول پایه پرورش بوقلمون آشنا شدید و حالا میدانید اصول پایه پرورش بوقلمون و طرح توجیهی چه اهمیت بالایی برای استارت این کسب و کار دارند.

پیشنهاد می شود: اگر واقعا به دنبال پیشرفت و موفقیت خود هستید حتما مقالات مختلف، کتابها و ویدئوهای مربوط به پرورش بوقلمون را فرا بگیرید و پس از تصمیم قطعی و حتما قبل از شروع کسب و کارتان از طرح توجیهی بوقلمون استفاده کنید. تا تمامی هزینه های راه اندازی این کسب و کار را در دسترس داشته باشید و با آگاهی کامل مسیر موفقیت خود را طی کنید.

برای مشاهده جزئیات: طرح توجیهی پرورش بوقلمون کلیک کنید

برای مشاهده جزئیات: پکیج آموزشی پرورش بوقلمون کلیک کنید

امتیاز به کیفیت این مقاله

رأی - 88%

88%

امتیاز کل

میانگین جمع رأی 88%

امتیاز کاربر: 4.36 ( 4 نتایج)

علی‌رضا محمدی

تیم آموزشی مسیرشروع با ارائه طرح های توجیهی در سال 1400 به کارآفرینان، کشاورزان و سرمایه‌گذاران کمک می‎کند» از خطاها و اشتباهاتی که کسب‌وکار آنها را تهدید ‌میکند، آگاه کرده تا آینده کسب و کار خود را پیش بینی و در مسیر درستی قدم بگذارند که به موفقیت بیانجامد.

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

    1. باسلام. شما طرح توجیهی بوقلمون رو خریداری کردید، کتاب نبود!!! فروش کتاب متوقف شده، اما تا 2-3 روز آینده دوره آموزش غیرحضوری بوقلمون (از 0تا 100) آماده میشه و بهتون اطلاع داده میشه، نگران نباشید.

  1. سلام براي حضور در كلاس هاي آموزشي به كجا بايد مراجعه كرد و چطور از اين كلاس ها مطلع بشيم؟؟؟

    1. سلام، دوره آموزش پرورش بوقلمون در همین وبسایت گذاشته شده، میتونید دانلود کنید و توی خونه یاد بگیرید و یا به سایت minisalon.ir مراجعه کنید و در کلاس های حضوری شرکت کنید، تاریخ برگزاری کلاس 10 مردادماه هست.

  2. سلام وقتتون بخیر من طرح توجیهی رو خریداری کردم اما ظاهرا طرح قدیمی هست خیلی از قیمت ها ظاهرا برای دوسال پیش هست مثلا قیمت ذرت و گندم و .. ممنون میشم باتوجه به این موضوع که طرح توجیهی بسیار مهم هست راهنمایی بفرمایید اگر اشتباه از طرف من بوده .

    1. با سلام، قیمتها بروز هست و برای امسال نوشته شده. قیمت ذرت، گندم و … بصورت خیلی جزئی تغییرات روزانه ای دارند و طبیعی است. برای شفافیت و توضیحات بیشتر یک ایمیل برای شما ارسال کردیم برای مشاهده پوشه صندوق ورودی یا پوشه اسپم رو چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

ارسال پیام در واتساپ
1
سوالی دارید؟
پشتیبانی فروش / پیگیری سفارشات

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/iranvege/public_html/startline.ir/wp-includes/functions.php on line 5107