طرح توجیهینیروگاه خورشیدی

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی pdf و doc سال 1400

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1400

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1400

امروزه تب داغ احداث نیروگاه های خورشیدی افکار سرمایه گذاران را به خود جذب کرده است. زیرا این طرح یکی از بهترین طرح های سرمایه گذاری با کمترین ریسک می باشد که سود فراوانی را از این طریق میتوان بدست آورد. ازینرو طبق درخواستهای متعدد شما تصمیم گرفتیم طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات را در سال 1400 برای شما تهیه و تدوین کنیم تا هزینه های هنگفتی را بابت خرید طرح های توجیهی نپردازید.

در این مقاله با معرفی نیروگاه خورشیدی و همچنین اهمیت استفاده و لزوم داشتن طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نیروگاه خورشیدی چیست؟

نیروگاه خورشیدی به نیروگاهی گفته میشود که با استفاده از آینه ها و عدسی هایی نور خورشید را متمرکز و آنرا به حرارت می کنند که از این حرارت میتوان ژنراتورهای تولید برق را به حرکت درآورده و برق تولید کرد.

توجه ویژه به نیروگاه های خورشیدی!

از آنجایی که در قرن های گذشته کشورهای صنعتی دنیا از اهمیت و پتانسیل بالای نیروگاه های خورشیدی آگاه بودند؛ اما به دلیل بالا بودن هزینه های اولیه شروع بکار و همچنین ارزان بودن نفت و گاز مانع از راه اندازی چنین سیستم هایی شده بود.

اما به مرور زمان و با افزایش قیمت نفت، کشورهای صنعتی مجبور به تولید انرژی به روش نیروگاه های خورشیدی شدند تا بتوانند با هزینه ای ارزانتر انرژی موردنیاز کشور خود را فراهم کنند.

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان در امارات متحده عربی (ابوظبی) از نوع فوتوولتائیک راه اندازی شد. این پروژه با ظرفیت 1.177 مگاوات با سرمایه گذاری شرکت برق ابوظبی، کارخانه جنیکو سولار و شرکت ژاپنی ماروبنی به نام پروژه ی نور احداث شد.

احداث این نیروگاه عظیم توجه سرمایه گذاران ایرانی را به خود جلب کرده و در آنها ایجاد انگیزه کرده است. زیرا ایران نیز توانایی ساخت و موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی دارد که میتوان از آن سرمایه فراوانی بدست آورد.

انرژی خورشیدی ایران نسبت به جهان

موقعیت کنونی ایران در مدارهای 25 تا 40 درجه عرضی شمالی باعث شده است تا به لحاظ دریافت انرژی نسبت به دیگر نقاط جهان برتری داشته باشد. زیرا در ایران بین 1800 تا 2200 کیلووات ساعت بر مترمربع تابش نور خورشید داریم که این میانگین بالاتر از میانگین جهانی می باشد. همچنین در ایران بیش از 280 روز آفتابی وجود دارد که نسبت به دیگر کشورهای دنیا بسیار قابل توجه است.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

طرح توجیهی نیروگاه  خورشیدی به شما کمک میکند تمامی براوردهای مالی احداث نیروگاه خورشیدی را در دسترس داشته باشید و با استفاده از آن، از 0 تا 100 هزینه هایی که میبایست انجام شوند آگاهی یابید و بر طبق آن طرح عمل کرده تا دچار اشتباهات و زیان های مالی نشوید.

زمان استفاده از طرح توجیهی

گاهی یک ایده به ذهنتان خطور می کند که با مشورت با دیگران احساس مثبتی در شما ایجاد میشود و باعث میشود آن ایده را ساده قلمداد کنید؛ اما در واقعیت انجام این کار نیاز به مطالعات، تحقیقات، تخصص و آگاهی از وضعیت کشور است. اما شما به دلیل داشتن هیجان آنها را بررسی نکرده اید و وقتی به مرحله اقدام میرسید آنچه در ذهن خود تصور کرده اید 99 درصد اشتباه بوده است. به همین دلیل توصیه میشود استفاده از طرح توجیهی را جدی بگیرید و با هزینه ای اندک از هزینه های اشتباه و هنگفت مالی جلوگیری نمایید.

انواع روش های تولید برق در نیروگاه ها

روش های تولید برق در نیروگاه های خورشیدی به 5 دسته تقسیم می شوند. 1- نیروگاه خورشیدی خطی 2- بشقابی 3- مرکزی 4- دودکش خورشیدی 5- فتوولتائیک

کدام روش برای تولید برق بهتر است؟

اگر مطالعات بیشتری در زمینه انتخاب هرکدام از این روش ها داشته باشید در نهایت به این نتیجه می رسید که بهترین روش برای احداث نیروگاه خورشیدی استفاده از سیستم های فتوولتائیک است؛ زیرا در سیستم فوتوولتائیک با برخورد نور مستقیم خورشید به سلول های خورشیدی میتوان بصورت مستقیم الکتریسیته تولید نمود، بدون اینکه نیازی به حرارت و یا واسطه و ژنراتوری باشد.

کاربرد های انرژی خورشیدی (فتوولتائیک)

🔶مصارف فضانوری
🔶روشنایی خورشیدی
🔶سیستم تغذیه کننده یک واحد مسکونی
🔶سیستم پمپاژ خورشیدی
🔶سیستم تغذیه کننده ایستگاههای مخابراتی و زلزله نگاری
🔶ماشین حساب، ساعت، رادیو، و …
🔶نیروگاه های فتوولتائیک
🔶یخچال های خورشیدی
🔶سیستم تغذیه کننده پرتابل یا قابل حمل

مزایای ساخت نیروگاه خورشیدی

از آنجایی که در تابستان ها با کمبود و افزایش مصرف انرژی در صنایع مواجه هستیم، بدیهی است که با ساخت نیروگاه خورشیدی میتوان این کمبود را جبران نموده و با صادرات نیاز برقی دیگر کشورها را تامین کنیم.

با اینکه خرید تضمینی 20 ساله برق توسط دولت توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است و یکی از مزایای مهم این طرح شمرده می شود؛ اما جالبتر این است که اگر از طراحی و ساخت با تجهیزات داخلی استفاده کنید میتوانید حداکثر تا 30 درصد نرخ تضمینی خرید برق را افزایش دهید.

قیمت خرید تضمینی برق

نیروگاه های خورشیدی بزرگ و بدون حق انشعاب با ظرفیت بالای 100 کیلووات تا 10 مگاوات با نرخ خرید تضمینی برق 4900 ریال بر کیلووات ساعت- ظرفیت بالای 10 مگاوات تا 30 مگاوات 4000 ریال- ظرفیت بالای 30 مگاوات 3200 ریال می باشد.

مجوز احداث نیروگاه خورشیدی

برای دریافت مجوز تاسیس نیروگاه خورشیدی لازم است تا از “سازمان انرژیهای تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)” 4 مرحله شامل مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله 1: تشکیل پرونده و صدور پروانه احداث
مرحله 2: اخذ مجوزها و عقد قرارداد
مرحله 3: دوره پیشبرد و احداث نیروگاه (پس از عقد قرارداد)
مرحله 4: دوره بهره برداری

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت ساتبا مراجعه کنید. (کلیک کنید)

وام احداث نیروگاه خورشیدی

بالخره با موافقت نمایندگان مجلس به طرح ایجاد نیروگاه های خورشیدی به مناطق محروم و روستاها؛ زمینه اشتغال را برای آنها فراهم کرده است. این بودجه 5 هزار میلیارد بوده که میبایست به 100 هزار نفر داده شود. به عبارتی به هرکدام از متقاضیان 50 میلیون تومان وام تعلق می گیرد.
طبق این مصوبه، بانک مرکزی میبایست با معرفی دیگر بانکها و بسیج سازندگی اقدام به اجرای این طرح نماید.
اما در رابطه با وام های کلان شما باید با متقاعد سازی و داشتن روابط و طبق قوانین بانکی از بانکها برای دریافت تسهیلات اقدام نمایید.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی pdf

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی در فرمت های pdf و doc در سال 1400 برای شما تهیه و تدوین شده است که در جداول مختلف هر بخش هزینه یابی شده است. آنچه در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی مورد محاسبه قرار گرفته شده است به شرح زیر می باشد:

 1. بررسی مالی و اقتصادی
 2. زمین مورد نیاز
 3. محوطه سازی و ساختمان سازی
 4. ماشین آلات و وسایل نقلیه
 5. تاسیسات عمومی و تجهیزات
 6. مواد اولیه مورد نیاز هر بخش
 7. آب برق و سوخت مصرفی
 8. برآورد هزینه ثابت و متغیر
 9. برآورد سرمایه در گردش 2ماه
 10. جمع کل سرمایه گذاری
 11. نحوه سرمایه گذاری کل
 12. برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
 13. قیمت فروش محصولات و خدمات
 14. محاسبه نقطه سر به سر
 15. پیش بینی مالی طرح
 16. دوره بازگشت سرمایه

برای مشاهده طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی 1400 کلیک کنید

برچسب ها

مسیر شروع

مسیرشروع: ارائه دهنده طرح های توجیهی و آموزش کسب و کار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 4 =

بستن