طرح توجیهیگوسفند رومانف
موضوعات داغ

طرح توجیهی گوسفند رومانف چندقلوزا در سال 98 بصورت pdf

طرح توجیهی گوسفند رومانف

طرح توجیهی پرورش گوسفند رومانف

گوسفند رومانف یکی از برترین نژادهای گوشتی دنیا است که با واردات آن به ایران، بخش مهمی از نیاز پروتئینی کشور را حل خواهد کرد! در این مقاله خواهید خواند که پرورش گوسفند رومانف چه مزایا و چه ویژگی هایی دارد و تا چه حد میتواند باعث درآمد چندین برابر شما شود. همچنین درمورد اهمیت طرح توجیهی گوسفند رومانف هم توضیحاتی داده میشود.

هم اکنون با آموزش پرورش گوسفند رومانف و طرح توجیهی آن، تا انتهای این مقاله با ماه همراه باشید.

تاریخچه گوسفند رومانف

اطلاعات موجود حاکی از این است که نژاد گوسفند رومانوف از منطقه والگا شمالی در روسیه از شهری به نام رومانوف سرچشمه گرفته است که حالا به این گوسفندان به این نام معروف شده اند.

این گوسفندان پس از جلب توجه کشورهای خارجی، از روسیه در قرن 18 به آلمان وارد شدند و سپس از آلمان به فرانسه صادر شدند.

گوسفند رومانوف برای اولین بار در سال 1980 به کانادا وارد شد. 4 قوچ و 14 میش وجود داشتند که 5 سال در کانادا قرنطینه شدند و قبل از ارسال از کانادا به ایالات متحده آزمایش شدند.

سازگاری رومانف با آب و هوای ایران چگونه است؟

از نظر تحمل سرما: همانطور که می دانید زادگاه اصلی گوسفند رومانف در روسیه است. یعنی اینکه این گوسفند به آب و هوای سرد بسیار مقاوم است و هیچ مشکلی با آب و هوای سرد داخل ایران نیز ندارد. اما از نظر تحمل گرما: کارآفرینی به نام سرکان کاتاک در شهر ملکلی کشور ترکیه، این گوسفند را در گرمای 40 درجه سانتی گراد پرورش داده است. ( منبع خبر: ویزیون پارا) همچنین خبرهای کارآفرینانی که این نژاد از گوسفند را در اقصی نقاط ایران پرورش داده اند حاکی از درست بودن این اطلاعات است.

گوسفند رومانف چه ویژگی هایی دارد؟

گوسفند رومانف به دلیل زایش بیش از حد و تولید فوق العاده پشم و گوشت آن از قرن 18 مورد توجه کشورهای آلمان و فرانسه قرار گرفته است و هم اکنون در اروپا وامریکا نیز طرفداران زیادی دارد زیرا دوبار در سال و هر بار 3-4 یا 5 قلوزایی دارد و اما اجازه دهید دیگر ویژگی های منحصر به فرد گوسفند رومانف مزایای پرورش آنرا بصورت تیتروار معرفی کنم تا بدانید که چرا باید گوسفند رومانف را پرورش دهید:

 • تولید مثل زیاد و ژنتیک آن اصیل است.
 • رومانف دوبار در سال زایش دارد.
 • به گوسفند چند قلوزا معروف هستند و ژن چندقلوزایی دارند.
 • در هر سال حداقل بین 6 تا 8 عدد بره زایی دارند.
 • بدون زمان معینی و در هر فصلی از سال میتوانند جفتگیری کنند.
 • بره ها میتوانند در 4 ماهگی بالغ شوند و در 6 ماهگی باردار شوند.
 • تا 12 سال عمر می کنند و تولید مثل آنها کم نمی شود.
 • این نژاد دنبه ندارد به همین دلیل سریع پروار میشود و چربی ندارد.
 • تولید پشم مرغوب.
 • ضریب تبدیل آنها 267 می باشد.
 • در گرمای 40 درجه میتوان پرورش داد، اما با آب و هوای سرد سازگاری بیشتری دارند.
 • وزن قوچ ها بین 55 تا 80 و وزن میش ها 40 تا 50 کیلوگرم می باشد.
 • بسیار پر انرژی هستند و میتوانند روزانه مسافتی بیشتر از 10 کیلومتر را طی کنند.
با خرید طرح توجیهی گوسفند رومانف از ضررهای هنگفت مالی جلوگیری کرده و حد ضرر را به صفر برسانید

معایب گوسفند رومانف

گوسفند رومانف به دلیل چند قلو زایی قادر به تامین شیر 4 یا 5 قلو را ندارد. اما با استفاده از راهکاری بسیار ساده: میتوان از مکمل های شیر برای تغذیه آنها استفاده کرد که هزینه چندانی ندارد و بسیار ارزان است.

تولید مثل رومانف چگونه است؟

رومانف ها در سن 4 ماهگی به بلوغ می رسند، بدین منظور بره های نر در سن 60 تا 70 روزگی جدا میشوند تا بقیه بره ها صدمه ای نبینند. این نژاد بطور معمول 4 تا 5 بره می زاید و اگر تغذیه خوبی داشته باشد و نژاد خالص باشد میتواند بالاتر از میانگین ذکر شده بره تولید کند. لازم به ذکر است که حداکثر تولید بره در این نژاد 12 قلو می باشد که در امریکا به ثبت رسیده است.

جفت گیری رومانف چگونه است؟

جفت گیری نیز به 3 روش انجام میشود:

روش اول بصورت سنتی: در این روش چند قوچ در گله وجود دارد که بدون توجه به زمان بندی خاصی و بدون دخالت دامدار انجام میشود.

روش دوم بصورت کنترل شده: در این روش اطلاعات گوسفندان نر و ماده ثبت میشود و گوسفندان را به بخش های مختلف تقسیم میکنند و بر روی اندام جن*سی نر پوششی قرار داده و پس از شناسایی در محلی جداگانه بین 12 تا 24 ساعت تولید مثل انجام میشود و اطلاعات آنها ثبت میشود.

روش سوم تلقیح مصنوعی: یکی دیگر از روش های جفتگیری، تلقیح مصنوعی میباشد که از قوچ نژاد برتر اسپرم گرفته شده و توسط تفنگهای مخصوص وارد گوسفند ماده می کنند تا جفتگیری انجام شود.

بهداشت و واکسیناسیون گوسفند رومانف

گوسفند رومانف نیز همانند دیگر گوسفندان ایرانی و محلی نیاز به بهداشت، مراقبت و واکسیناسیون دارد. زیرا یکی از وظایف و اولویت هر گله دار یا دامدار این است که ابتدا نگهداری را شرط اول خود بداند، بدین ترتیب برای پیشگیری از بیماری ها باید بهداشت و واکسیناسیون در مواقع مناسب انجام شود تا تلفات کمتر و یا به صفر برسد.

شرایط نگهداری گوسفند رومانف چیست؟

شرایط پرورش گوسفند رومانف شامل 5 مورد زیر میباشد:

1- آشنایی کلی با پرورش گوسفند

اگر تا بحال گوسفند پرورش نداده اید لازم است تا حداقل در یک دوره آموزشی پرورش گوسفند شرکت کرده و یا از کتابهای pdf برای یادگیری پرورش گوسفند استفاده کنید.

2- ساختمان و جایگاه پرورش

برای پرورش گوسفند حتما باید یک جایگاه برای آنها ساخته شود تا در مقابل عوامل نا مساعد آب و هوایی محافظت شوند و همچنین داشتن انبار و محلی برای نگهداری بره ها الزامی است.

3- مراقبت و نگهداری

در این مرحله از مراقبت و نگهداری شما باید سعی کنید تا محلی مناسب، تمیز و بهداشتی و از آب و خوراک مناسب استفاده کنید و عوامل مدیریتی را بخوبی اجرا کرده و واکسناسیون، پیشگیری و درمان را در دستور کار قرار دهید تا راندمان تولید بالایی داشته باشید.

4- تغذیه

برای تغذیه و خوراک گوسفندان رومانف می توانید آنها را به چرا برده و یا با استفاده از خوراک دام، کنسانتره، جو و یونجه بره های آنها را پروار کنید.

5- نیروی انسانی مورد نیاز

اگر خودتان بشخصه در پرورش گوسفند مهارت و تجربه دارید میتوانید آنها را پرورش دهید. درغیر اینصورت میتوانید از یک چوپان با تجربه برای پرورش گوسفندان خود استفاده کنید. این روش بسیار بصرفه است زیرا شما وقت آزاد بیشتری دارید و از یک چوپان باتجربه که حقوق کمی می گیرد استفاده میکنید که همه ی کارهای شما را انجام میدهد و حقوق بسیار کمی میگیرد.

به نقل یکی از پرورش دهندگان رومانف: در تغذیه رومانف آویشن اضافه کنید که گوشت و طعم شیر آن را خوشمزه می کند.

طرح توجیهی پرورش گوسفند رومانف
گوسفند رومانف در اروپا معروف به “دستگاه بره زایی” است.

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی درواقع نقشه راهی است که ما را به هدف موردنظر می رساند.
مثال: یک معمار برای اجرایی کردن طرح خود به یک نقشه نیاز دارد تا بتواند یک طرح کامل از مرحله اول تا مرحله نهایی ساختمان خود را ببیند و بر طبق آن عمل کرده تا به نتیجه دلخواه برسد.

اما اگر نقشه ای نباشد، تصور کنید که چه مشکلات و چه عواقبی در انتظار آن طرح است! بدین ترتیب با داشتن نقشه راه یا “طرح توجیهی گوسفند رومانف” میتوان از صفر تا صد کسب و کار موردنظر آگاه بود تا از خطرات، مشکلات و چالش های احتمالی که کسب و کار را به نابودی می کشاند جلوگیری کرد و با تصمیمات درست باعث پیشرفت و گسترش آن شد.

طرح توجیهی گوسفند رومانف

تیم آموزشی مسیر شروع در طرح توجیهی گوسفند رومانف تمامی موارد مالی سال 98 از 0 تا 100 هزینه یابی کرده است تا دامداران و کسانی که به پرورش گوسفند رومانف علاقه مند هستند بتوانند از کسب و کار خود یک مسیر مشخص در دسترس داشته باشند و بر طبق آن عمل کرده تا دچار عواقب بد و اشتباهات بسیار نشوند.

جداول طرح توجیهی گوسفند رومانف

آنچه در طرح توجیهی گوسفند رومانف در 26 جدول هزینه یابی و برآورد های مالی آنها انجام شده است به شرح زیر می باشد:

 1. خلاصه گزارش
 2. بررسی فنی طرح
 3. زمین مورد نیاز
 4. ساختمان و محوطه سازی
 5. ماشین آلات و وسایل نقلیه
 6. تاسیسات عمومی و تجهیزات
 7. لوازم اولیه موردنیاز هر بخش
 8. آب، برق، سوخت مصرفی
 9. برآورد هزینه تعمیرات و نگهداری
 10. برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 11. برآورد هزینه ثابت و متغیر
 12. هزینه قبل از بهره برداری
 13. برآورد هزینه در گردش 2 ماه
 14. نحوه سرمایه گذاری کل
 15. جمع کل سرمایه گذاری
 16. برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
 17. هزینه جاری سالیانه
 18. قیمت فروش محصولات و خدمات
 19. محاسبه در نقطه سر به سر
 20. برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی
 21. پیش بینی مالی طرح
 22. دوره بازگشت سرمایه
 23. پیش بینی مالی طرح
 24. دوره بازگشت سرمایه
 25. بازپرداخت تسهیلات بلند مدت
 26. جداول محاسبات

پرواربندی و سود رومانف

با توجه به چند قلوزایی گوسفند رمانف و تولید بره های زیاد و همچنین میزان تقاضای بازار به گوشت قرمز باعث شده است تا کسانی که گوسفند رمانف پرورش میدهند سودآوری فوق العاده ای داشته باشند زیرا در این شرایط عرضه و تقاضای بازار عاقلانه به نظر نمی آید که شخصی گوسفند رومانف پرورش دهد و بخواهد بره های نیمه گوشت را عرضه کند. در چنین شرایطی انتظار می رود با پرواربندی بره های رومانف و فربه کردن آنها بتوان حداکثر سودآوری و درآمد را بدست آورد.

برای پروار کردن رومانف باید چکار کنیم؟

اگر قبلا یک بار بره هایی غیر از بره رومانف را پروار کرده اید دیگر لازم نیست دستورالعمل جدیدی را برای پروار رومانف انجام دهید. زیرا پرواربندی بره های شرایط یکسانی دارد و همانطور که در قسمت ” شرایط نگهداری گوسفند رومانف” توضیح داده شد، مراحل بالا را انجام دهید و با استفاده از خوراک دام و کنسانتره و یا با استفاده از جو و یونجه آنها را پروار کنید و البته اگر محلی برای چرای آنها در نظر دارید میتوانید از آن برای کاهش هزینه های خوراک استفاده کرده تا سود بیشتری بدست بیاورید.

آیا گوسفند رومانف برای پرورش شیری مناسب است؟

با توجه به اینکه رومانف در هنگام تولید مثل چندقلو می زاید و تولید شیر آن تنهای برای بره هاست. و با توجه به خوراک، آب، سوخت، کارکنان و… فکر نکنید که پرورش گوسفند رومانف برای تولید شیر توجیه اقتصادی داشته باشد.

پشم رومانف چه ویژگی هایی دارد؟

پشم رومانوف بسیار قوی و مدبر است. پشم دو لایه با متوسط ​​قطر الیاف 20.9 میکرومتر و 71.9 میکرومتر موهای با پوشش بیرونی (پشم بره) است. متوسط ​​وزن پشم گوسفند در حدود 4.5 کیلوگرم است که پشم آن ترکیبی از پشم خاکستری و موهای محافظ سیاه است و معمولاً برای فرش، تشک و آویزهای دیواری استفاده می شود.

خرید گوسفند رومانف روسی

برای خرید گوسفند و بره های رومانف باید به مراکز اصلی خرید و فروش گوسفند شهر خود مراجعه کنید. البته در فضای اینترنتی نیز می توانید بصورت آنلاین از طریق وبسایت، برنامه دیوار، برنامه شیپور، اینستاگرام و تلگرام نیز گوسفند مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

ملاحضات هنگام  خرید گوسفند رمانف

اما نکته اینجاست که خرید از طریق اینستاگرام، تلگرام و… که ابتدا از شما هزینه حمل و نقل را دریافت می کنند محتاطانه خرید خود را انجام دهید تا از شما کلاهبرداری نشود. بهترین گذینه این است که هیچ پولی را قبل از مشاهده فیزیکی واریز نکنید و اگر می خواهید گوسفند خود را از اینستاگرام یا دیوار خریداری کنید، آدرسی بگیرید و بصورت فیزیکی و با مشاهده گوسفند آنرا در محل پرورش خریداری کنید. و یا از مزارع پرورشی که دارای مجوز و گواهینامه هستند خریداری کنید.

میزان مصرف گوشت در ایران

مرکز آمار ایران چند سالی است که از اعلام سرانه مصرف گوشت خودداری می کند به همین دلیل نمیتوان میانگینی تخمین زد اما طبق آمار “مجله خبری گسترش” سرانه مصرفی گوشت جهان 41 کیلوگرم و در ایران 13 کیلوگرم میباشد.

آیا ایران به خودکفایی تولید گوشت قرمز رسیده است؟

“نماینده سراب” عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و طبق خبرگزاری فارس: امکان تامین 90 درصد گوشت قرمز در کشور وجود ندارد و با جمعیتی بیش از 80 میلیون امکان ندارد بتوان با آمار دام کمتر از 60 میلیون راس به خود کفایی رسید. نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد: کشور ما باید توسط واردات گوشت قرمز مورد نیاز خود را تامین کند.

واردات رومانف چگونه است؟

از آنجایی که ایران هنوز به خود کفایی تولید گوشت قرمز نرسیده است؛ واردات نژادهای دامی برتر مانند گوسفند رومانف به عنوان کالایی سرمایه ای برای تولید گوشت بیشتر و همسو با اهداف رونق تولید، مجوز واردات گوسفند مولد نژاد خالص و بز مولد نژاد خالص از مرکز اصلاح نژاد دامی معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی صادر شده و سرمایه گزاران و دامداران میتوانند گوسفند مولد نژاد رومانف را توسط واردات به کشور تذریق کنند.

جمع بندی

با توجه به قیمت گوشت قرمز و تقاضای بازار و همچنین مزایای فراوان پرورش گوسفند رومانف مانند: 2 بار زایش در سال، 4-5 قلوزایی، بلوغ در سن کم، 12 سال عمر، پروار سریع، ضریب تبدیل بالا، مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و دیگر ویژگی های ذکر شده در بالا و در نهایت تامین بخش مهمی از نیاز غذایی کشور، طرح پرورش گوسفند رومانف بهترین گذینه جهت تولید و تکثیر برای تولید گوشت و سودآوری چندین برابر می باشد.

اگر مایل به استفاده از طرح توجیهی گوسفند رومانف در سال 98 هستید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای مشاهده جزئیات طرح توجیهی گوسفند رومانف کلیک کنید

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...)

علی‌رضا محمدی

تیم آموزشی مسیرشروع با ارائه طرح های توجیهی در سال 1400 به کارآفرینان، کشاورزان و سرمایه‌گذاران کمک می‎کند» از خطاها و اشتباهاتی که کسب‌وکار آنها را تهدید ‌میکند، آگاه کرده تا آینده کسب و کار خود را پیش بینی و در مسیر درستی قدم بگذارند که به موفقیت بیانجامد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

ارسال پیام در واتساپ
1
سوالی دارید؟
پشتیبانی فروش / پیگیری سفارشات

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/iranvege/public_html/startline.ir/wp-includes/functions.php on line 5107