طرح توجیهیگل محمدی

طرح توجیهی گل محمدی سال 1400 (pdf & doc) و آموزش ۰ تا ۱۰۰

طرح توجیهی گل محمدی سال 1400

از آنجایی که گل محمدی و فروش فراورده های آن در داخل و خارج از کشور باعث درآمد زایی و سودآوری فوق العاده ای شده است، برآن شدیم تا طرح توجیهی گل محمدی را در سال 1400 برای شما کارآفرینان و کشاورزان آماده کنیم تا به وسیله آن قدم به قدم براورد تمامی هزینه های کاشت، داشت و برداشت این محصول را در اختیار داشته باشید.

در طرح توجیهی گل محمدی سال 1400 هرآنچه لازمه فعالیت در انجام کار است را در فایل های pdf و doc محاسبه کرده ایم تا شما بتوانید با صرف کمترین زمان تمامی براورد ها را در تلفن همراه/ کامپیوتر خود مشاهده کرده و طبق محاسبات عمل کنید تا مشکلی در انجام این کسب و کار نداشته باشید و با خیال راحت استارت بزنید.

مزایای کاشت گل محمدی:

 • امکان سرمایه گذاری با سرمایه کم
 • فروش پاجوشها از هر یک ۲۰ الی ۶۰ عدد
 • قابلیت و امکان فرآوری: گلاب، اسانس، عطر، مربا و غنچه خشک
 • قابلیت کشت دیم در شرایطی که بارندگی بالای ۲۵۰ میلیمتر باشد.
 • استفاده از آبیاری قطره ای برای کم کردن هزینه ها و راندمان بالا
 • مقاوم در برابر سرما
 • مقاوم در برابر کم آبی
 • کاشت در زمینهای سنگلاخی

عملکرد و سازگاری با محیط

 • سازگار با محیط خشک
 • سازگار با سرما
 • سازگار با شور بودن خاک
 • عملکرد ۵ تا ۷ تن در هکتار

این گیاه را می توان در زمین های پست و شوره زار کشت کرد اما طبیعتا هرچه ارتفاع بالاتر و شوری کمتر باشد، عملکرد و سرعت رشد بیشتر می شود.

بازار مناسب

/۱: در کشور ما به دلیل استفاده از گلاب بازار خوبی را برای تولید کنندگان به وجود آورده است، بطوری که میتوان از فروش گلاب در داخل کشور سود خوبی را بدست آورد.

/۲: همانطور که گفته شد صادرات اسانس در کشورهای خارجی به طور رایجی جا افتاده است و کشاورزان با فروش اسانس درآمدی میلیونی کسب می کنند.

اسانس: برای تولید اسانس از هر 3 تا 3.5 تن گل؛ یک کیلوگرم اسانس بدست می آید که در کشورهای خارجی آن را به قیمت ۸ هزار دلار خریداری می کنند.

عطر: از هر کیلو عطری که از گلاب گرفته می شود 40 میلیون درآمد نسیب گل کار و گلابگیر میشود.

آموزش مقدماتی

اگر بخواهیم از طرح توجیهی گل محمدی استفاده کنیم لازم است تا ابتدا بصورت مقدماتی آموزش های لازم را یاد بگیریم تا بعد از دریافت طرح توجیهی درک کاملی از آن داشته باشیم، پس برای یادگیری آموزشهای مقدماتی با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شرایط آبیاری

اگر آبیاری بصورت قطره ای باشد میتواند فرایند تولید گل را بهبود ببخشد و عملکرد آن را به طور چشمگیری افزایش دهد، همچنین در این روش در مصرف آب صرفه جویی به عمل می آید.

شرایط آبیاری در هر منطقه با هم متفاوت است اما فاصله هر آبیاری با آبیاری بعد بین 1 هفته تا 20 روز متغیر می باشد، توصیه می شود برای آبیاری در طول 1-2 سال اول هر 11 تا 14 روز یکبار اقدام به آبیاری کرده و پس از مدت زمان ذکر شده فاصله هر آبیاری را بیشتر کنید.

شرایط آبیاری در زمان تولید گل مهم و حائز اهمیت است به همین دلیل بایستی در زمان گلدهی فاصله آبیاری را کاهش دهیم و آب بیشتری به بوته ها برسانیم تا از ریزش گلها جلوگیری بعمل آوریم.

فاصله کاشت باید چطور باشد؟

فاصله کاشت باید طوری باشد که در در فصل برداشت محصول دچار کمبود جا برای چیدن گل نباشیم و از طرف دیگر در سالهای آینده با بزرگتر شدن گیاه دچار دهم رفتگی آنها نشویم پس فاصله کشت را باید 3 در 2 درنظر بگیریم.

طریقه ریشه زایی قلمه

برای ریشه زایی قلمه 3 اصل باید رعایت شود، در صورت رعایت این چند اصل؛ تمامی قلمه ها ریشه دار می شوند.

 1. گرما: در هوای سرد قلمه ها ریشه نمی دهند به همین دلیل فصل بهار و تابستان برای ریشه زنی مناسب است.
 2. رطوبت: برای تامین رطوبت باید از آب استفاده کرد بطوری که نباید؛ آب زیاد یا خشکی زیاد به آن صدمه وارد کند.
 3. اکسیژن: برای رسیدن اکسیژن به خاک باید از خاکی سبک و نرم استفاده کرد.

طریقه کاشت نهال و قلمه

کاشت نهال به دو روش کندن نهر و کندن گودال صورت می گیرد. در هر دو روش بایستی فاصله نهال ها با همدیگر رعایت شود، فاصله استاندارد و رایج هر نهال با نهال دیگر 1.5 متر در ردیف و فاصله هر ردیف با ردیف دیگر 3 متر می باشد.

ابتدا گودالی را به عمق 25 تا 30 سانتی متر ایجاد کنید، شاخه های اضافی نهال را با استفاده از قیچی جدا کنید، کمی خاکی نرم و سبک در کف گودال می ریزیم حداقل 2 نهال را در آن قرار میدهیم بطوری که ریشه ها از همدیگر فاصله داشته و شاخه ها به هم نزدیکتر باشند، کمی کود حیوانی می ریزیم و سپس گودال را با خاک نرم و مرطوب پر کرده و خاک را کمی فشار می دهیم تا نهال ثابت بماند سپس به آن آب می دهیم. (هیچ قسمتی از ریشه نهال نبایستی بیرون خاک قرار گیرد)

کود دهی

اگر چه این گیاه نیازی به کود گیاهی و شمیایی ندارد اما اگر زمین مناسبی برای این کار ندارید ادامه این متن را بخوانید.

هرساله در برج 12 بایستی کود حیوانی با همان خاک دور نهال قاطی شود تا نیاز مواد غذایی آن تامین شود. لازم به ذکر است که در سال دوم بایستی اقدام به ریختن کود شیمیایی در پای گیاه یک بار در طول سال در فروردین ماه انجام گیرد تا عملکرد آن افزایش یافته و تقویت شود.

ارتفاع

کاشت این گل در ارتفاعات و شیبهای شمال کشور همیشه محصول خوبی تولید می شود، اما در مناطق جنوبی و گرمسیری مثل استان خوزستان بایستی در ارتفاعاتی بالاتر کشت شود تا محصولی با کیفیت و تناژ بالا به ثمر رسد، هرچند در ارتفاعات پایین تر نیز میتوان گل محمدی را کشت نمود اما برای نتیجه گیری بهتر لازم است تا در ارتفاعات بالاتر کشت شود تا هم کیفیت و رشد آن افزایش یابد و هم اسانس مرغوبتری تولید کنید.

مناسب ترین ارتفاع برای کاشت 1900 متر می باشد و حتی اگر در ارتفاعات بلند تری تا 2300 متر کشت شود نیز باعث ایجاد کیفیت بیشتر میشود.

نمودار جغرافیایی

زمان چیدن گل

با توجه به تقیقات متعددی که در هند انجام شد مشخص شد که برای بدست آورن وزن و اسانس بیشتر باید حتما قبل از ظهر فرایند چیند گلها به پایان برسد، در صورت نچیدن کامل آن می توانید آن را به روز بعد موکول کنید تا سود بیشتری بدست بیاورید.

هر کارگر در هر ساعت می تواند 15 کیلوگرم گل برداشت کند ( اما توجه داشته باشید که حتما فاصله کشت را استاندارد مد نظر بگیرید).

طرح توجیهی گل محمدی سال 1400

همانطور که گفته شد با کاشت گل محمدی در سال 1400 می توانید فروش خوبی را به واسطه فراورده های این گل در داخل و خارج از ایران بدست آورید، از این جهت برای کاشت و کسب درآمد از این محصول نیازمند طرح توجیهی گل محمدی است تا بتوانید تمامی عملیات مربوط به کاشت داشت و برداشت را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار دهید.
به همین منظور برای جلوگیری از محاسبات اشتباه و براورد هزینه ها استفاده از طرح توجیهی نه تنها برای گل محمدی، بلکه برای هر کسب و کاری الزامی میباشد.

طرح توجیهی گل محمدی در یک هکتار

در طرح توجیهی کاشت گل محمدی تمامی براوردهای مالی گل محمدی در سال 1400 بصورت فایل doc و pdf در جداول مختلف در 59 صفحه A4 مورد محاسبه قرار گرفته اند.

آنچه در طرح توجیهی گل محمدی هزینه یابی شده است، به شرح زیر می باشد:

 • مشخصات زمین
 • هزینه زمین
 • تاسیسات
 • هزینه های قبل از بهره برداری
 • جمع کل سرمایه گذاری ثابت
 • حقوق و دستمزد
 • هزینه استهلاک
 • هزینه های جاری
 • برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی
 • پیش بینی مالی طرح
 • محاسبه دوره برگشت سرمایه
 • محاسبه نقطه سر به سر

برای مشاهده: طرح توجیهی گل محمدی 1400 بصورت pdf و doc کلیک کنید

برچسب ها

مسیر شروع

مسیرشروع: ارائه دهنده طرح های توجیهی و آموزش کسب و کار

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

 1. سلام گل محمدی رو دیم بکاریم آیا خشک میشه درصورتی که کم کم در تابستون ۳ بار بارون میباره منطقمون؟

  1. سلام، خیر هیچگونه مشکلی وجود نداره چون گل‌محمدی به آب زیادی احتیاج نداره و بصورت دیم نیز کاشته میشه، و اینکه در تابستون ۳ بار بارون می‌باره خیلی‌هم خوبه. موفق باشید.

  1. گلاب رو از گل خشک نمیگیرن از گل تر همون که موقع که میچینن گل رو تبدیل به گلش میکنن بعد بستگی به کیفت گلابی که میخوای بگیری مقدار گلش فرق میکنه. تازه گل تا گل استان هم کیفیتش فرق میکنه. دو اتیشه شصت تا هفتاد کیلوش یه چهل لیتر میده

 2. ممنون از مطلب خوبتون. متوسط ۴۵میلیون رو فرمودید برای یک دوره کاشت ۱۷ روزه‌ست؟ در هرسال چندبار میشه کشت انجام داد؟

 3. سلام ایا اسانس گل محدی رو میتوان از گل خشک شده بدست اورد یا فقط از تازش
  لطف کنید به ایمیلمم جوابو بفرستید مننون از محبتتون

 4. باسلام ایا می توان ازطریق قلمه زدن گل محمدی هم سود بدست اورد و حتما باید در گلخانه قلمه ها نگه داری شود؟

  1. سلام، اگر مشتری داشته باشید بله میتونید از این راه کسب درآمد کنید. بهتره که گلخانه باشه اما در شرایط مناسب هم میتونید نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − شش =

بستن