پرورش شترمرغطرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش شترمرغ (pdf و doc) سال 99 جدید

طرح توجیهی شترمرغ

دانلود طرح توجیهی پرورش شترمرغ

با توجه به نیاز روز افزون بازار گوشت ایران و بسته بودن واردات شترمرغ و بالا رفتن قیمت گوشت این پرنده، توجه سرمایه گذاران داخلی را به پرورش این پرنده جلب کرده است. زیرا ایران دومین تولید کننده شترمرغ جهان است و با صادرات به کشورهای: عراق، تاجیکستان، آذربایجان و آلمان درآمد میلیونی برای پرورش دهندگان ایرانی به وجود آورده است.
در این مقاله با معرفی طرح توجیهی شترمرغ 99 و آموزش مقدماتی قبل از شروع بکار پرورش شترمرغ با ما همراه باشید.

ویژگی های منحصر بفرد شترمرغ در ایران

🔶 هزینه خوراک شترمرغ یک ششم هزینه خوراک گاو است و حداقل 15 برابر گاو بازدهی گوشی دارد.
🔶 خصوصیات سرعت و تیراژ بالا در تولید مثل و ویژگی های منحصربه فرد محصولات تولید شده و نیز سازگاری با شرایط سخت آب و هوایی، شترمرغ را به حیوانی بسیار سودمند با راندمان بالا تبدیل کرده است و آنرا نسبت به دیگر دامهای پرورشی کاملا متمایز کرده است.
🔶 ایران از لحاظ موقعیت جغرافیایی و اقلیمی مکان مناسبی برای پرورش شترمرغ به شمار می رود و بازدهی مناسب و مطلوبی دارد.

سودآوری شترمرغ

شترمرغ دارای 3 نمونه تولید اصلی: گوشت، تخم و چرم است که میتوان از هریک از آنها بصورت مجزا سود برد. این 3 فراورده به هم مرتبط بوده بطوری که تولید هر یک از آنها دیگری را نیز شامل میشود و ترکیب آنها سودآوری و پایداری شما را در پرورش شترمرغ بیشتر میکند.

صادرات شترمرغ

پرویز نیامنش رییس تعاونی پرورش شترمرغ ایران طی مصاحبه ای اینطور بیان می کند که: با اینکه ایران دومین کشور تولید کننده گوشت شترمرغ در جهان می باشد ولی هنوز تولید داخلی جوابگوی تقاضای بازار نیست. زیرا گوشت شترمرغ به کشورهای آلمان، تاجیکستان، آذربایجان و عراق صادرات میشود و باید تولید افزایش پیدا کند.

روش های پرورش شترمرغ و طرح توجیهی شترمرغ

1. دوره کامل

در این روش پس از تخمگذاری مولدها و فرایند جوجه کشی، جوجه های قوی که پتانسیل خوبی برای ادامه پرورش دارند را نگهداری می کنند و مابقی مخصوصا نرها را پروار میکنند و بعد از پروسه پرواربندی آنها را به فروش می رسانند. در این روش شما به مزرعه بزرگتر و با امکانات بیشتر و همچنین سرمایه بیشتری نیاز خواهید داشت.

2. پرورش شترمرغهای مولد

اشخاصی مولدهای تخمگذار را پرورش می دهند که تولید آنها تنها فروش تخم است. در این روش با فروش تخم به کسانی که دستگاه جوجه کشی دارند و یا فروش به مزرعه های بزرگتر، سود بسیار خوبی بدست می آورند.

3. تجهیزات جوجه کشی

به دلیل گران بودن تجهیزات جوجه کشی، افرادی نیز با توجه به تقاضا و موقعیت مکانیشان تنها تجهیزات جوجه کشی را خریداری می کنند و از طریق دو روش 1- با خرید تخم شترمرغ و تبدیل آنها به جوجه یک روزه کسب درآمد می کنند. 2- مبلغی را جهت گذاشتن تخم در دستگاهشان از مزرعه داران میگیرند.

4. پرواربندی جوجه ها

این روش یکی از ارزان ترین روش ها است. پرورشدهندگان جوجه ها را در سنین پایین خریداری می کنند و تا سن کشتار آنها را پروار می کنند و طی قراردادی شترمرغ های پروار شده را به فروشنده جوجه پس میدهند. این روش سود بسیار زیادی دارد، اما ریسک نیز دارد زیرا در گذشته از چنین افرادی کلاهبرداری شده است و باید هوشیار بود. زیرا کسی که پیشنهاد خرید تضمینی داده بود موقع خرید حاضر به خرید منصفانه شترمرغهای پروار شده نبود و شترمرغ روی دست پرورش دهنده می ماند. بدین ترتیب کارآفرین می بایست خود به بازاریابی آنها می پرداخت.

پس پیشنهاد میشود اگر میخواهید از این روش استفاده کنید هوشیار باشید و به فکر بازاریابی برای فروش آنها باشید.

5. تعاونی پرورش شترمرغ

برخی از پرورش دهندگان شترمرغ در تعاونی ها فعالیت می کنند. با عضویت در تعاونی های منطقه ای میتوان از همدیگر حمایت کرد زیرا کارها گروهی انجام می شود. بدین گونه که همه ی مزرعه دارها دارای مولد بوده و تخمهای شترمرغ را به یک نفر تحویل می دهند و سپس هر پرورش دهنده هر هفته یا هرماه تعدادی جوجه تحویل می گیرد و اینکار بصورت مداوم در حال چرخش است و برهیچکدام از پرورش دهندگان فشاری وارد نمیشود و ریسک نیز بسیار کاهش پیدا می کند. زیرا همه از یک نمونه خوراک استفاده و بصورت عمده خریداری می کنند که قیمتها را بسیار کاهش میدهد.

اشتباهات افراد مبتدی را تکرار نکنید!

یکی از اشتباهات متداولی که برخی از پرورش دهندگان مبتدی انجام می دهند این است که فضای کوچکی را برای جوجه شترمرغها درنظر می گیرند و بعد از مدتی با بزرگ شدن شترمرغ ها، بدلیل کمبود فضای کافی به بمبست می رسند. از اینرو حتما قبل از خرید جوجه ها یا مولدها ابتدا فضای موردنیاز آنها را محاسبه کنید.

فضای موردنیاز برای پرورش شترمرغ

شترمرغ به دلیل داشتن جثه بزرگش نسبت به دیگر پرندگان، نیاز به دویدن و احتیاج به فضای بیشتری برای حرکت دارد. به همین دلیل باید فضای بیشتری برای پرورش آن درنظر گرفته شود. زیرا یکی از نیازهای اولیه این پرنده “دویدن” است. پس باید فضایی محصور بصورت مستطیل برای آن طراحی شود.

معمولا شترمرغها را بصورت دسته ای گروه بندی می کنند. ممکن است شما بخواهید 1 نر و 2 ماده یا 1 نر و 4 ماده و یا بصورت دسته جمعی آنها را پرورش دهید. اما توصیه میشود برای کنترل بیشتر و عملکرد بهتر آنها را در دسته های 3 به 1 یا 6 به 2 پرورش دهید.

🔶 فضای موردنیاز برای پرورش گروه 3 قطعه ای 30 متر در 50 متر و در کل 1500 مترمربع میباشد.

در تصویر زیر پرورش شترمرغ های گروه بندی شده را مشاهده کنید.

نمونه مزرعه استاندارد شترمرغ

سرمایه پشتیبان چه کمکی می کند؟

در طرح توجیهی پرورش شترمرغ تمامی هزینه ها ازجمله سرمایه ثابت و درگردش مانند هزینه خوراک، آب ، برق، کارگر و … براورد شده است اما با این وجود لازم است تا سرمایه پشتیبان نیز در نظر بگیرید زیرا ممکن است بدهکاری هایی مانند وام، قرض و یا با یک اتفاق نا خوشایند روبه رو شوید. پس سعی کنید حداقل مقداری سرمایه جهت پشتیبانی برای خطرات و یا حوادث احتمالی نیز در نظر بگیرید.

قبل از شروع بکار آموزش ببینید!

همیشه در حال یادگیری و آموزش دیدن باشید! برای اینکه در پرورش شترمرغ حرفه ای شوید لازم است تا با شرکت در کلاس های حضوری و غیرحضوری، کارآموزی، خواندن مقالات متعدد و با استفاده از تجربه مشاوران خبره ریسک خود را به صفر نزدیک کنید.

پیشنهاد: تمامی مقالات ایرانی و خارجی، کتابها، فیلم های آموزشی و… را در طول پرورش فرا بگیرید و همیشه در حال یادگیری باشید. زیرا یادگیری در کنار تجربه عملی در طول 1 تا 2 سال شما را تبدیل به 1 درصد برتر کسب و کارتان میکند.

از طرح توجیهی پرورش شترمرغ استفاده کنید!

طرح توجیهی پرورش شترمرغ شما را از تمامی هزینه های 0 تا 100 این کسب و کار آگاه می کند. زیرا طرح توجیهی به نوعی نقشه راه است که مسیر مشخص را به شما نشان میدهد تا بتوانید قبل از شروع بکار تمامی براوردهای مالی و هزینه های هر بخش را در دسترس داشته باشید.

دانلود طرح توجیهی پرورش شترمرغ pdf

طرح توجیهی شترمرغ تمامی هزینه های کسب و کار پرورش شترمرغ را بطور کامل در اختیارتان می گذارد تا مسیر و جریان مالی این کسب و کار را از ابتدا تا انتها مشاهده و طبق آن عمل کرده و از ضررهای احتمالی شما جلوگیری بعمل آورد.

طرح توجیهی شترمرغ 100 قطعه ای

در طرح توجیهی شترمرغ تمامی موارد ذکر شده در زیر، بصورت جداول مختلف و با جزئیات بصورت فایل pdf و doc قابل ویرایش و در 35 صفحه در سال 99 برای شما تهیه و تدوین شده است.

آنچه در طرح توجیهی پرورش شترمرغ برآورد شده است به شرح زیر می باشد:

 1. فصل 1 معرفی طرح
 2. فصل 2 چکیده مطالعات فنی طرح
 3. فصل 3 مطالعات مالی و اقتصادی
 4. بررسی فنی طرح
 5. زمین موردنیاز
 6. محوطه سازی و ساختمان سازی
 7. ماشین آلات و تجهیزات
 8. هزینه سالیانه مواد اولیه طرح
 9. آب، برق و سوخت مصرفی
 10. برآورد هزینه تعمیرات و نگهداری
 11. برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 12. برآورد هزینه ثابت و متغیر
 13. هزینه قبل از بهره برداری
 14. جمع کل سرمایه گذاری ثابت
 15. برآورد هزینه در گردش
 16. نحوه سرمایه گذاری کل
 17. برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
 18. هزینه جاری سالیانه
 19. قیمت فروش محصولات و خدمات
 20. محاسبه نقطه سر به سر
 21. کل سرمایه گذاری سرانه
 22. برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی
 23. پیش بینی مالی طرح
 24. دوره بازگشت سرمایه
 25. بازپرداخت تسهیلات بلند مدت

مواد غذایی شترمرغ چیست؟

یونجه و ذرت 2 نمونه اصلی از مواد غذایی مورد استفاده در خوراک شترمرغ میباشند که یونجه منبع پروتئین و ذرت منبع انرژی است. پودر گوشت، کنجاله سویا، پودر ماهی نیز منابع پروتئینی و چربی هستند که برای رشد شترمرغها ضروری میباشند. لازم به ذکر است که دلیل دارا نبودن اکثر مواد غذایی به اسیدآمینه ها اضافه کردن لیزین و متیونین به جیره الزامی است.

ذرت و یونجه برای پرورش شترمرغ

کم کردن هزینه های خوراک

از آنجایی که حدود 60 تا 70 درصد هزینه های پرورش را خوراک تشکیل میدهد، لازم است بدانید هنوز هم برخی از پرورش دهندگان فکر می کنند با کم کردن خوراک یا با خرید خوراک ارزان میتوانند هزینه ها را کاهش دهند و درنتیجه سود بیشتری بدست بیاورند. اما این طرز فکر نتنها به آنها سود نمی رساند بلکه آنها را ورشکست می کند. زیرا پس از مدتی با کاهش و افت لاشه، تلفات جوجه ها، عدم باروری، مشکلات جوجه درآوری و … رو به رو میشوند.

از جیره غذایی استفاده کنید

استفاده از جیره غذایی باعث میشود با توجه به نیاز پرنده به آن غذا داده شود. زیرا دادن غذایی نامتناسب و یا زیاد به شترمرغ باعث میشود آنرا بصورت فضولات بیرون دهد و نیازهای رشد آنرا در آن مقطع سنی تامین نکند و درنهایت پرورش دهنده دچار مشکلات فراون و ضرر شود.

جیره شترمرغ ها بستگی به نوع هدفی که می خواهید آنها را پرورش دهید و همچنین سن و فصل متغیر می باشد. به همین دلیل باید با توجه به فصل، سن، مادر و یا گوشتی؛ از جیره متفاوت استفاده شود. استفاده از جیره مناسب باعث میشود با کمترین غذا بیشترین راندمان تولید را داشته باشید.

نقش بهداشت در پرورش شترمرغ

از آنجایی که شترمرغ ها در حین غذا خوردن علاقه مند به نوشیدن آب هستند لازم است تا حداقل روزی یک بار آب آنها تعویض شود. زیرا مقداری از پس مانده غذایی که در دهنشان است را در درون آب می ریزند که باعث آلودگی آب شده و در طولانی مدت آنها را بیمار یا مسوم می کند. بدین ترتیب پیشنهاد میشود که حتما این نکته ساده اما مهم را  به کارگرتان گوش زد کنید.

نقش مهم آب

همانطور که گفته شد آب همیشه باید تمیز و در هنگام غذا خوردن باید در دسترس شترمرغها قرار گیرد و مورد دیگر این است که در فصل زمستان که هوا سرد می شود میبایست دمای آب را به 20 درجه سانتی گراد رساند زیرا صرفا یخ نزدن آب کافی نیست به همین منظور استفاده از یک آبگرمکن کوچک برای گرم کردن آب کار را برای شما آسان می کند.

شترمرغها چه زمانی کشتار می شوند؟

در یک چرخه کامل پس از انتخاب بهترین نژاد برای شتر مرغ مادر، نرها را برای کشتار پروار می کنند پروسه پرواربندی از سن یک روزگی تا 12 ماهگی ادامه می یابد. اما بهترین زمان برای کشتار سن 10 ماهگی است که در این زمان شترمرغ حدود 1200 کیلوگرم وزن می گیرد که حدود 45 درصد از وزن آن گوشت خالص تشکیل می دهد.

سن 10 ماهگی یک میانگین برای افراد مبتدی است زیرا افرادی نیز و جود دارند که در سن 8 ماهگی و با استفاده از یک مدیریت موفق و استفاده از یک جیره حرفه ای در سن 8 ماهگی شترمرغ را پروار و آماده کشتار می کنند.

وام از بسیج سازندگی (کارآفرین موفق)

محمد عرفانی کارآفرین موفق پرورش شترمرغ با گرفتن وام 30 میلیونی از بسیج سازندگی توانسته است برای خود یک کسب و کار با درآمد میلیونی به وجود بیاورد. او هم اکنون یکی از فعالان این حوزه می باشد و تا کنون 60 قطعه شترمرغ را پروار کرده و به کشتارگاه فرستاده و جوجه هایی که از نظر سلامت و قدرت وضعیت بهتری دارند را بعنوان مولد انتخاب کرده است و هم کنون نیز برای پیشرفت بیشتر تلاش می کند.

محمد عرفانی می گوید: پرورش شترمرغ نسب به طیور دیگر مقرون بصرفه تر است و از هر قطعه حدود 40 تا 80 جوجه بدست می آید و جوجه هم در بازار قیمت خوبی دارد و انشاالله از همین طریق کار خود را گسترش خواهم داد.

منبع خبر: دانا

تسهیلات ارگان های حمایتی

اگر پیش زمینه ای در پرورش شترمرغ دارید و یا دانش فنی و یا حتی فقط زمین دارید میتوانید با مراجعه به جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی شرایط خود را اعلام کنید تا پس از تائید و ارائه مدارک، شما را در صف وام قرار دهند.

پرورش شترمرغ از 0 تا 100

وبسایت مسیر شروع با ساخت بسته آموزشی پرورش 0 تا 100 شتر مرغ و همچین طرح توجیهی شترمرغ pdf این امکان را برای شما کارآفرینان فراهم کرده است تا بتوانید با استفاده از این بسته آموزشی پرورش شترمرغ را فرا گرفته و همچنین با استفاده از طرح توجیهی شترمرغ تمامی براوردهای مالی این کسب و کار را از ابتدا تا انتها مورد بررسی قرار می دهد و قدم به قدم شما را راهنمایی می کند.

جایگاه پرورش شترمرغ باید چگونه باشد؟

از آنجایی که تهویه شترمرغ باید بصورت طبیعی انجام شود، جهت ساختمان ها را در جهت وزش باد می سازند تا درصورت وزش باد از ورود باد مستقیم جلوگیری شود. عرض ساختمان ها نیز نباید به بیش از 15 متر افزایش یابد و همه آغل ها باید در مکانی قرار داده شوند که بسرعت خشک شوند.

⚠️ موارد مهم دیگر:

🔶 شترمرغ ها به عبور و مرور کامیون ها حساس هستند و باید با فاصله زیادی از جاده اصلی پرورش داده شوند.
🔶 محل عبور کارگران و کارکنان باید از جایگاه جوجه ها شروع شده و به طرف بالغ ها و مولدها ختم شود.
🔶 بایستی شترمرغ های بیمار در انتهای جایگاه قرار گیرند تا آسیبی به دیگر شترمرغها نرسد.
🔶 محل پرورش باید دارای چاه فاضلاب و محلی برای سوزاندن تلفات داشته باشد.
🔶 بعد از درب ورودی اصلی حوضچه ای برای ضد عفونی درست کنید تا ماشین ها و کامیون ها آلودگی را به جایگاه منتقل نکنند.

جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله با چکیده ای از آموزش مقدماتی و اشتباهات رایج و همچنین  طرح توجیهی شترمرغ آشنا شدید و آموختید که سهل انگاری در موارد ریز هم میتواند تلفات و ضرر به همراه داشته باشد. اما نا گفته نماند که طرح توجیهی نیز از این قائده مستثنی نیست و استفاده نکردن از آن نیز میتواند باعث ضررهای هنگفت مالی شود. از اینرو با استفاده از طرح توجیهی شترمرغ سال 99 با صرف هزینه ای بسیار اندک ریسک به خطر انداختن سرمایه تان را در پرورش شترمرغ به حداقل برسانید و از ضررهای احتمالی در امان باشید.

برای مشاهده جزئیات بسته آموزشی شترمرغ کلیک کنید

برای مشاهده جزئیات طرح توجیهی شترمرغ کلیک کنید

امتیاز

امتیاز

مجموع امتیازات

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)

علی‌رضا محمدی

تیم آموزشی مسیرشروع با ارائه طرح های توجیهی در سال 1400 به کارآفرینان، کشاورزان و سرمایه‌گذاران کمک می‎کند» از خطاها و اشتباهاتی که کسب‌وکار آنها را تهدید ‌میکند، آگاه کرده تا آینده کسب و کار خود را پیش بینی و در مسیر درستی قدم بگذارند که به موفقیت بیانجامد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + نوزده =

ارسال پیام در واتساپ
1
سوالی دارید؟
پشتیبانی فروش / پیگیری سفارشات

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/iranvege/public_html/startline.ir/wp-includes/functions.php on line 5107