پرورش قارچ دکمه ایطرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای (doc-pdf) سال 98

طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای

طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای در فضای 100 متری

طرح پرورش قارچ امروزه علاقه مندان زیادی پیدا کرده که دلیل اصلی آن میتواند سود فوق العاده پرورش قارچ دکمه ای باشد. اما بدون “نقشه راه ” یا همان طرح توجیهی نمیتوان در این کسب و کار مسیر مشخصی را پیش گرفت. از این رو تیم آموزشی مسیر شروع برای شما طرح توجیهی پرورش قارچ را در سال  99 با مطالعاتی دقیق براورد کرده است تا بتوانید با هزینه ای اندک بابت خرید آن، تمامی موارد مالی و هزینه یابی را در قالب pdf و doc طرح توجیهی پرورش قارچ را در دسترس داشته باشید و کسب و کارتان را با آسودگی خاطر استارت بزنید.

در این مقاله : با معرفی طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای و آموزش بیسیک آن، با ما همراه باشید.

پرورش قارچ در ایران و جهان

تولید قارچ یکی از کسب و کارهایی پردرآمد در ایران و جهان است که طرفداران زیادی هم دارد، گفته میشود چین با تولید ۱٫۴ میلیون تن در جایگاه اول، آمریکا با ۴۰۰ هزار تن رتبه دوم و هلند با تولید ۳۰۰ هزار تن در رتبه سوم بیشترین تولید کنندگان قارچ هستند، همچنین ایران با تولید ۳۴ هزار تن در سال رتبه شانزدهم را در بین ۶۲ کشور تولید کننده قارچ دارد.

قارچ طبیعی در کدام استان رشد می کند؟

قارچ صدفی چندسالی است که به صورت کنترل شده در ایران کشت میشود، اما این نوع قارچ به صورت خودرو نیز در نقاط مختلف کشور از جمله استان چهارمحال بختیاری رشد میکند و در فصل بهار با توجه به شرایط محیطی مناسب از خاک بیرون می زنند.

این نوع قارچ دارای کلاهک و پایه است که پایه آن معمولا خیلی کوتاه و رنگ آن نیز همانند کلاهک آن است، زمانی که هوا گرم میشود کلاهک قارچ نرم و به رنگ سفید میشود و در هوای سرد نیز رنگ آن خاکستری میشود، همچنین در قسمت زیر کلاهک تیغه های زیادی با اندازه بلند، متوسط و کوتاه وجود دارد.

ارزش غذایی قارچ

قارچ بخش زیادی از رژیم غذایی سالم را تشکیل میدهد، بهتر است که به صورت خام و یا کمی پخته مصرف شود، به طور میانگین هر ۱۰۰ گرم قارچ حدود ۳۰ کالری دارد و چون قارچ دارای فیبر است باعث کاهش اشتها میشود و برای افرادی که میخواهند رژیم غذایی بگیرند بسیار سودمند خواهد بود، و بخش مهم قارچ را نیز پروتئین و اسید آمنه تشکیل میدهد. از اینرو شما با پرورش قارچ میتوانید نیاز بازار را برطرف کنید و سود قابل توجهی از فروش قارچ به دست آورید.

چرا باید قارچ دکمه ای پرورش دهیم؟

با توجه به افزایش محبوبیت قارچ دکمه ای ( قارچ صنعتی ) در کشور و بازار پر رونق آن، باعث شده است تا رقیب آن یعنی قارچ صدفی ( قارچ سنتی ) بطور کلی از سال 96 از صحنه رقابت خارج شود و جای خود را به قارچ دکمه  ای دهد. با توجه به نیاز غذایی و مصرفی جامعه و افزایش محبوبیت قارچ دکمه ای، بدیهی است که بهترین گذینه برای پرورش قارچ دکمه ای است.

چرا بدون داشتن اطلاعات پرورش قارچ  اشتباه است؟

اگر شما مبتدی نیستید و اطلاعات کاملی درمورد پرورش قارچ دکمه ای دارید، شما در مرحله ی دوم یادگیری قرار دارید. در این مرحله باید تمامی هزینه های این کسب و کار را از روز اول تا انتهای هر دوره محاسبه کنید تا دچار اشتباهات مالی نشوید. اما اگر در مرحله اول هستید و هنوز یادگیری اصول اولیه شما کامل نشده است، پیشنهاد می کنیم که فعلا وارد این حوزه نشوید زیرا نداشتن اطلاعات کافی شما را با شکست مواجه می کند. پس ابتدا دوره های حضوری و یا غیرحضوری پرورش قارچ را شرکت کنید و سپس وارد مرحله دوم و استفاده از طرح توجیهی پرورش قارچ شوید.

آیا کمپوست قارچ دکمه ای را باید خودمان تولید کنیم؟

کمپوست قارچ دکمه ای را خودتان میتوانید تولید کنید، اما تولید کمپوست به دلیل ایجاد بوی نامطبوع و انجام فرمول های خاص و  دور بودن محل تولید، از شهر و روستا، در اوایل کار  توصیه نمیشود زیرا انجام این کار سخت و نیاز به تجربه دارد، پس در اوایل کار از تولید کنندگان، کمپوست مصرفی خود را تهیه کنید و پس از پیشرفت و توسعه کار خود، می توانید خودتان اقدام به تولید کمپوست کنید.

خاک مورد استفاده برای قارچ باید چطور باشد؟

خاک یکی از مهمترین عوامل در پرورش قارچ است به همین دلیل باید به خوبی کیفیت آن را بررسی کنید، که شامل موارد زیر می باشند:

 • میزان رطوبت در زمان خاک دهی باید بین ۶۸ تا ۷۶ درصد باشد.
 • میزان ph مناسب ۶٫۸ تا ۷٫۵ است.
 • خاک نباید فشرده، سنگین و چسبنده باشد.
 • ظرفیت نگهداری آب بالایی داشته باشد تا بتواند به خوبی آب را جذب و نگهداری کند.

فصل کاشت بذر قارچ

بهترین زمان برای کاشت قارچ مهرماه و آذرماه میباشد ولی در صورتی که امکاناتی نظیر تهویه هوا و متعادل کننده ی درجه حرارت در دسترس داشته باشید میتوانید در ماه های دیگر نیز قارچ را پرورش داد. طرز پرورش قارچ به این صورت است که باید در مکان تاریک پرورش داده شود، البته به جز نور مستقیم خورشید، نورهای دیگر را میتواند تحمل کند.

علاوه بر اینکه در مکان پرورش قارچ بایستی از تهویه هوای خوبی استفاده کرد، میزان درجه هوا نیز باید بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد باشد، توجه کنید که مکانی که قارچ در آن پرورش داده میشود باید کاملا تمیز و بدون هرگونه آلودگی باشد چون باعث افزایش باکتری ها و حشرات میشود.

یک بستر یا کمپوست خوب چه  ویژگی هایی دارد؟

کمپوست باید دارای ۶۸ درصد رطوبت، ۲ درصد نیتروژن و مقدار ph آن ۷٫۵ و نسبت کربن به نیتروژن ۱۸ باشد. همچنین به منظور بهره برداری بیشتر از فضا در سالن ها از سیستم طبقه بندی استفاده کنید، بهتر است که سطح کمپوست در تمامی طبقه ها یکنواخت باشد.

کمپوست بلوکی بهتر از کیسه ای است، در صورت استفاده از سیستم کیسه ای بهتر است قطر کیسه های کمپوست بیشتر از ارتفاع آن باشد تا از هدر رفتن فضای خالی در بین کیسه ها جلوگیری کرد. همچنین هفته اول و پس از پر کردن سالن ها برای اینکه رطوبت حفظ شود، سطح آنها را با روزنامه بپوشانیم.

موارد فنی داخلی سالن

نور، در پرورش قارچ دکمه ای نیازی به نور نیست ولی استفاده از لامپ های به منظور رشد قارچ و سهولت کار و برداشت در سالن پرورش قارچ ضروری است، تعداد لامپ های موردنیاز در سالن های استاندارد باید ۱۲ لامپ فورسنت باشد.

دما مهمترین بخش در پرورش قارچ را به خود اختاصاص میدهد و در مراحل مختلف پرورش باید به آن توجه کرد.

در هفته اول ریسه دوانی در داخل کمپوست ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتی گراد، هفته دوم بین ۲۱ تا ۲۳ و ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد، مرحله ریسه دوانی درخاک پوششی ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتی گراد، در مرحله هوادهی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد، مرحله برداشت بین ۲۰ تا ۲۱ و ۱۷ تا ۱۸ درجه و مرحله تخلیه سالن پرورش: ضد عفونی ۱۲ ساعت در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد باید صورت گیرد.

طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای

در طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای تمامی براوردهای مالی قارچ در سال 99 بصورت فایل doc و pdf در 22 جدول مختلف مورد محاسبه قرار گرفته شده اند.

هزینه یابی در طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای

آنچه در طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای در جداول مختلف هزینه یابی شده است به شرح زیر می باشد:

 1. معرفی پروژه
 2. خلاصه گزارش
 3. بررسی فنی طرح
 4. مشخصات زمین
 5. ساختمان سازی و محوطه سازی
 6. ماشین آلات و وسایل نقلیه
 7. تاسیسات عمومی و تجهیزات
 8. لوازم مورد نیاز هربخش
 9. برق، آب، سوخت مصرفی
 10. براورد هزینه تعمیرات و نگهداری
 11. براورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 12. برآورد هزینه ثابت و متغیر
 13. برآورد سرمایه درگردش سه ماه
 14. نحوه سرمایه گذاری کل
 15. جمع کل سرمایه گذاری
 16. برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
 17. هزینه جاری سالیانه
 18. قیمت فروش محصولات و خدمات
 19. محاسبه نقطه سر به سر
 20. برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی
 21. پیش بینی مالی طرح
 22. دوره بازگشت سرمایه

موارد موردنیاز برای پرورش قارچ دکمه ای

در این قسمت وسایل و تجهیزات پرورش قارچ دکمه ای را نام می بریم و درمورد هرکدام بصورت مختصر و مفید بصورت جداگانه توضیح می دهیم.

 • قفسه بندی
 • سیستم های تهویه هوا
 • سیستم های تامین رطوبت
 • سیستم های گرمایشی
 • سیستم های سرمایشی
 • تجهیزات جانبی

قفسه بندی

استفاده از قفسه ها می تواند سطح زیر کشت را افزایش دهد و از فضای موجود حداکثر استفاده را برد. قفسه بندی اگر درست صورت گیرد، یکبار هزینه ساخت انجام می شود و خسارتهای جانی و مالی در پی ندارد، اما اگر درست انجام نشود هزینه های زیادی را در بلند مدت درپی خواهد داشت.

قفسه ها بطور معمول در ایران به عرض 160 سانتی متر و به ارتفاع  65 تا 70 سانتی متر ساخته میشوند. قفسه ها می توانند از  سازه های مختلفی ساخته شوند که هرکدام بستگی به نوع آن، مزایا و معایب خاص خود را دارد. انواع سازه ها عبارتنداز: بتونی، لوله، پروفیل صنعتی، پروفیل ساختمانی با آهن سیاه.

سیستم های تهویه هوا:

برای پرورش قارچ لازم است تا تهویه هایی برای خروج هوا تعبیه شود تا هوای حاوی CO2 از سالن خارج شود و هوای تازه جایگزین شود.

معمولا از در سالن های پرورش قارچ از فن های ساده و یا سانتریفیوژ استفاده میشود که با کم و زیاد کردن دور موتور می توان سرعت تهویه هوا را کم و زیاد کرد.

طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای با انجام محاسباتی دقیق مانع از ضررهای مالی شما میشود!

 

سیستم های تامین رطوبت

یکی از عوامل مهم در پرورش قارچ دکمه ای، تامین و کنترل رطوبت است، زیرا در 20 روز ابتدایی سالن پرورش به 60% الی 70% رطوبت نیاز دارد و در هنگام رشد زایشی به 80% الی 90% رطوبت نیاز است.

در سالن های بزرگ بایستی از رطوبت ساز استفاده شود و در سالن های کوچک نیازی به رطوبت ساز نیست و میتوان با استفاده سیستم قطره ای کولرهای آبی جهت خیس کردن دیوارها برای بالا بردن رطوبت استفاده کرد.

سیستم های گرمایشی

بهترین سیستم برای گرمایش سالن های قارچ شوفاژ است. زیرا حرارت مناسبی ایجاد می کند، دود ایجاد نمی کند و اکسیژن سالن را از بین نمی برد. اما شوفاژ هزینه راه اندازی اولیه گران، پر دردسر و زمان بری دارد. به همین دلیل اکثر پرورش دهندگان قارچ از هیتر برای برای گرم کردن سالن استفاده می کنند.

هیترهای گازی با توجه به ابعاد سالن خریداری می شوند. مثلا برای گرم کردن یک سالن تا 35 درجه سانتی گراد، به یک منبع  تولید حرارت به قدرت 35-40 کیلو کالری برای هر مترمربع نیاز است. برای نمونه ما سالنی داریم به ابعاد 3*6*10 مترمکعب.

3*6*10=180 مترمکعب

180*40= 7200 کیلوکالری

یعنی ما برای تامین حرارت 35 درجه نیاز به دستگاهی با قدرت 7200 کیلوکالری نیاز داریم.

سیستم های سرمایشی

کولر گازی به دلیل مصرف زیاد برق، بازدهی کم و قیمت بالا توصیه نمیشود. کولر آبی به دلیل تولید هوای مرطوب و وزش آن در داخل سالن، تنها برای آب و هوای خشک کاربرد دارد، و در آب و هوای مرطوب لزومی نیست از کولرآبی استفاده شود و فن به تنهایی کافیست، اما در صورت استفاده از کولر آبی، بایستی کولر را در اتفاع قرار دهید و با استفاده از کانال نایلونی باد را در تمام سالن پخش کرده و باد از بالا به پایین هدایت شود.

اما افرادی که واحدهای پرورش قارچ بزرگی دارند، از چیلر استفاده می کنند. زیرا چیلر با اینکه گران است اما برای کسانی که میخواهند در تمام طول سال فروش داشته باشند، ضروری است.

تجهیزات جانبی برای پرورش قارچ دکمه ای

ترموستات: ترموستات وسیله ای است که با وصل کردن آن به دستگاه های گرمایشی و سرمایشی این امکان را فراهم می کند که به وسیله آن بتوان دمای هوا را کنترل کرد. به نحوی که با تنظیم کردن آن روی یک درجه خاص، دستگاه قطع و یا وصل می شود، تا دمای هوا بالاتر یا پایین تر  از محدوده تایین شده نرود.

دماسنج میله ای: دماسنج میله ای در دو نوع: دیجیتال و معمولی وجود دارند که به وسیله آن میتوان دمای داخل کمپوست را اندازه گیری کرد.

دیگر تجهیزات: در پرورش قارچ تجهیزات و وسایل جانبی دیگری مانند: قیچی، ترازو، فرغون، سبدهای پلاستیکی، نایلون، وسایل ضدعفونی و… مورد نیاز میباشد.

جمع بندی

در این مقاله با اینکه با مسائل بیسیک پرورش قارچ و درمورد طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای 99 به اختصار توضیحاتی داده شد، اما لازم میدانیم کسانی که قصد ورود به کسب و کار پرورش قارچ دکمه ای دارند، حتما و حتما توصیه میشود از آموزش های لازم برای شروع بکار استفاده کنند و بعد از یادگیری اصول اولیه، اقدام به خرید طرح توجیهی کنند.

برای مشاهده جزئیات: طرح توجیهی پرورش قارچ دکمه ای در سال 99 کلیک کنید

برچسب ها

مسیر شروع

مسیرشروع: ارائه دهنده طرح های توجیهی و آموزش کسب و کار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 4 =

بستن