طرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا و درآمد میلیونی در سال ۹۷

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا و درآمد میلیونی در سال ۹۷
4.8 (95%) 12 votes

پرورش جلبک یکی از حوضه‌های سودآور است که چند سالیست در ایران استارت خورده، اما چون هرکسی اطلاعات کاملی در مورد نحوه پرورش آن ندارد فقط افراد کمی در این حوزه مشغول بکار هستند و درآمد میلیونی کسب می‌کنند؛ اما نگران نباشید؛ ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا اطلاعاتتان را افزایش داده و با ساختن طرح توجیهی پرورش جلبک به شما کمک کنیم تا بتوانید از این طرح جدید به استقلال مالی و درآمد پایدار برسید.

برای راه‌اندازی طرح پرورش جلبک در خانه، در کارگاه، فضای نیمه‌صنعتی و صنعتی به شما به‌صورت آماتور و نیمه‌حرفه‌ای آموزش خواهیم داد، همچنین تمامی هزینه‌های شروع راه‌اندازی جلبک اسپیرولینا را در طرح توجیهی پرورش جلبک آماده کرده‌ایم تا بتوانید با استفاده از آن کسب‌وکارتان تحلیل و امکان‌سنجی کنید.

هم‌اکنون برای یادگیری هرچه بیشتر از طرح پرورش جلبک تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

فیلم پرورش جلبک

در این ویدئو کسب‌وکار پرورش جلبک معرفی می‌شود، پیشنهاد می‌شود حتماً ببینید.

منبع فیلم: باشگاه خبرنگاران جوان

جلبک چیست؟

جلبک‌ها به موجوداتی گفته می‌شوند که در داخل یا در اطراف آب زندگی می‌کنند و جزو ساده‌ترین علف‌های دریایی شمرده می‌شوند اما در برخی از گونه‌های نادر آن‌ها ساختار پیچیده‌ای وجود دارد و نمی‌توان گفت همه نمونه‌ها ساده هستند زیرا جلبک‌ها بیش از ۳۰٬۰۰۰ هزار نمونه دارند؛ یکی از خصوصیات خوب جلبک‌ها این است که هم در خشکی و هم در آب قابل رشد می‌باشند.

آیا پرورش جلبک برای من سودآور است؟

اینکه پرورش جلبک سودآوری خوبی را دارد شکی در آن نیست، اما برای مثال: یک نفر مغازه میوه‌فروشی می‌زند و می‌گوید این کار سودآوری خوبی برای من ندارد و کنار می‌کشد و یک نفر دیگر هم همین کار را انجام می‌دهد اما سود زیادی به دست می‌آورد، تفاوت اینجاست که آدم‌ها و شرایط باهم فرق می‌کنند.

پرورش جلبک یک فرصت طلایی برای کارآفرینان است و سودآوری بالایی دارد، اما این را هم بدانید که فروش و درآمد شما بستگی به بازاریابی شما دارد، پس شرط رسیدن به سودآوری و فروش بیش‌ازحد داشتن یک بازاریابی خوب است. (در تیترهای بعد در مورد بازاریابی توضیح بیشتری داده‌ایم)

سودآوری جلبک چگونه است؟

سودآوری جلبک اسپیرولینا: این نوع جلبک در هر مترمربع حداقل متوسط حدود دودهم کیلو جلبک تولید می‌شود، اما این حداقل تولید بوده و اگر بذر خوبی داشته باشید چندین برابر بیشتر از مقدار ذکرشده می‌توان تولید کرد که سوددهی در هر کیلو ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان را می‌توان به فروش رساند که این مقدار متغیر است و قیمت‌ها توسط تولیدکننده انجام می‌شود و بستگی به شما دارد که بخواهید به چه قیمتی به بازار عرضه کنید.

یک مثال واضح: در مقایسه با خیار و گوجه که سالانه در هر مترمربع ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان سود می‌دهد، سوددهی جلبک ماهانه است و هرماه، هر مترمربع ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان به شما سود می‌دهد.

در حال حاضر قیمت فروش جلبک اسپیرولینا هر کیلو به دام و طیور ۴۰۰٬۰۰۰ هزار تومان و برای مصرف خوراکی انسان ۷۰۰٬۰۰۰ هزار تومان است.

 کاربردهای جلبک

 • نیاز غذایی انسان
 • تولید محصولات آرایشی
 • تأمین نیاز علوفه‌ای، مکمل غذایی و کود کشاورزی
 • تأمین نیاز غذایی و مکمل غذایی برای طیور و آبزیان
 • تولید منابع سوخت زیستی و تصفیه فاضلاب‌ها

مزایای پرورش جلبک

 1. استفاده از نور کم و متوسط
 2. بی‌نیازی به خاک زراعی
 3. بی‌نیازی به آب شیرین
 4. سازگاری با آب‌های متفاوت
 5. امکان پرورش در همه نقاط کشور
 6. کاهش هزینه‌های تولید خرید خوراک دام و طیور
 7. ایجاد اشتغال برای ساحل‌نشینان
 8. تقاضای بالای محصولات جلبکی در جهان
 9. چرخه تولید کوتاه‌مدت
 10. هزینه پایین برای شروع بکار
 11. سودآوری بالا

پرورش جلبک با سرمایه کم

برای پرورش جلبک با سرمایه کم می‌توان ۴ مرحله را طی کرد تا با کمترین سرمایه کسب‌وکار خود را استارت زد. پس از انجام این ۴ مرحله شما یک پرورش‌دهنده موفق با فروش بالا خواهید شد.

4 مرحله برای رسیدن به درآمد در پرورش جلبک اسپیرولینا

در تیترهای زیر ۴ مرحله ذکر شده توضیح داده می‌شوند.

کتاب پرورش جلبک

کتابچه‌هایی از پرورش جلبک در اینترنت موجود هستند که هرکدام ممکن است ناقص باشند یا شاید هرکدام راهکارهای خاص خود را برای پرورش داشته باشند، اما شما می‌توانید همه را به‌صورت رایگان جمع‌آوری کرده و اطلاعاتی که می‌خواهید را از آن‌ها استخراج‌کنید.

روش درست این است که کتابچه کامل پرورش جلبک را تهیه کنیم، برای دریافت این کتاب شاید سایت‌های معدودی وجود داشته باشند که آن را باقیمت پایین به فروش برسانند، در برخی سایت‌ها دیده‌شده کتاب پرورش جلبک ۱۳۰٬۰۰۰ تومان برای فروش گذاشته‌شده است.

اما ما این کتاب را باقیمت پایین‌تری برای شما آماده کرده‌ایم تا هرکسی به‌راحتی بتواند از آن استفاده کند و مشکلی بابت هزینه آن نداشته باشد.

خرید بذر اولیه جلبک (استارتر، استوک)

بذر اولیه جلبک به نام‌های استارتر و استوک در بازار خریدوفروش شناخته می‌شود، برای تهیه این بذر می‌توانید به‌صورت حضوری و در شهر خود اقدام به خرید کنید یا خرید خود را توسط وب‌سایت‌های تخصصی پرورش جلبک به‌صورت مجازی انجام دهید تا به‌وسیله پست پیشتاز برایتان ارسال گردد.

نکته مهمی که در خرید وجود دارد این است که شما باید یک شخص مورداطمینان یا یک وب‌سایت مورداطمینان پیدا کنید که بذر خالص و باکیفیت به شما بدهد، زیرا یک بذر باکیفیت می‌تواند درآمد شمارا چندین برابر افزایش دهد و یک بذر بی‌کیفیت نیز می‌تواند کسب‌وکارتان را به سوددهی کمی برساند.

قیمت خرید استوک یا استارتر چند است؟ قیمت این محصول با توجه به نوع کیفیت از ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۳۰۰٬۰۰۰ هزار تومان متغیر است.

خرید تجهیزات اولیه پرورش جلبک

خرید تجهیزات اولیه بستگی به وسعت انجام کار متفاوت می‌باشد؛ یعنی اگر پرورش صنعتی مد نظرتان است ممکن است هزینه تمامی تجهیزات و دستگاه‌ها بالای ۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ میلیون تومان باشد، اما برای پرورش جلبک در خانه قیمت تجهیزات و دستگاه‌ها پایین‌تر از ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ میلیون تومان است، قیمت به این دلیل پایین است که قرار است تمامی این موارد ذکرشده در مقیاس کوچک و دستگاه‌های کوچک تهیه شوند.

بنابراین تهیه تجهیزات اولیه بستگی به سرمایه شما و مقدار ریسک‌پذیری شما دارد؛ زیرا در این کسب‌وکار هیچ محدودیتی در سرمایه گذاری وجود ندارد و با هر سرمایه‌ای می‌توان شروع بکار کرد.

بازاریابی و فروش جلبک

یکی از موارد مهمی که در این کسب‌وکار باید موردتوجه قرار گیرد و دارای اهمیت خاصی است؛ بازاریابی و فروش است. بدیهی است که هر کسب‌وکاری نیازمند بازار فروش است و شما باید بازار فروشتان را پیدا کنید یا باید بازار فروش را به‌وسیله تبلیغات ایجاد کنید. تبلیغات رایگان شما در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام می‌تواند به‌راحتی افراد زیادی را از نقاط مختلف کشور با کسب و کار شما آشنا و علاقه مند کند، تنها کافیست مطالب رایگان و جذابی برای مخاطبین خود منتشر کنید تا شاهد فروش بالای خود شوید.

نکته مهم: حتماً قبل از تولید محصول، بازاریابی خود را شروع کنید، نه اینکه بعد از به وجود آوردن آن!

طرح توجیهی پرورش جلبک

ساخت یک مکان نیمه‌صنعتی و صنعتی برای پرورش جلبک نیاز به امکانات، تجهیزات و تحقیقات مختلفی است و به‌صورت فردی نمی‌توان تمامی این کسب‌وکار را مورد پردازش و امکان‌سنجی قرار داد، بدین ترتیب تیم تحقیقاتی مسیر شروع این امکان را برای شما فراهم کرده است که با استفاده از طرح توجیهی بتوانید کسب‌وکارتان را مورد امکان‌سنجی و تحلیل قرار داده تا بتوانید در هر قسمت از پرورش جلبک تمامی برآوردهای مالی را در دسترس داشته باشید و با آگاهی کسب‌وکارتان را شروع کنید.

پیشنهاد به مطالعه: طرح توجیهی چیست ؟

طرح توجیهی پرورش جلبک سال ۹۷

در طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا تمامی موارد مالی سال ۹۷ را در جداول منظم، بررسی و امکان‌سنجی کرده‌ایم.

آنچه در این طرح فرامی‌گیرید عبارت‌اند از:

 • مشخصات زمین مورد نیاز
 • تجهیزات و ابزارآلات
 • تأسیسات و ماشین آلات
 • محوطه سازی و ساختمان سازی
 • هزینه قبل از بهره برداری
 • هزینه‌های تولید
 • هزینه‌های انرژی و سوخت
 • هزینه‌های نیروی انسانی
 • هزینه استهلاک، تعمیرات و نگهداری
 • جدول سرمایه‌گذاری ثابت
 • جدول سرمایه‌گذاری متغیر و در گردش
 • براورد هزینه‌ها در ۵ سال آینده
 • براورد در نقطه سر به سر
 • جمع بندی و نتیجه گیری

مجوز پرورش جلبک

برای پرورش جلبک در خانه و ابعاد کوچک و متوسط نیاز به مجوز خاصی نیست و نه‌تنها با این کار مخالفت نمی‌شود بلکه از طرف دولت از این کسب‌وکارها حمایت می‌شود و به این طرح‌های اشتغال‌زایی وام نیز می‌دهند.
اما پرورش در حد صنعتی و نیمه‌صنعتی نیاز به مجوز دارد اما در سال ۹۷ هنوز ارگان یا مرکز خاصی وجود ندارد تا بتوان از آن‌ها مجوز فعالیت صادرات گرفت تا بتوان به کشورهای دیگر صادر کرد، اما هم‌اکنون بر روی مجوزها کار می‌کنند و در سال آینده تمامی پرورش‌دهندگان می‌توانند برای اخذ مجوز برای صادرات اقدام کنند؛ اما برای پرورش صنعتی و فروش در کشور باید به سازمان بخش شیلات و امور آبزیان مراجعه کنید.

برنامه‌های آینده سازمان شیلات

سازمان شیلات کشور با توجه به مصرف و تأمین نیازهای پروتئینی کشور و استفاده‌ بهینه از آب‌های لبه شور و بی‌استفاده در کشور قصد دارد تا با بهره‌برداری از سواحل و دریاچه‌ها بتواند پرورش جلبک اسپرولینا را با همکاری و مشارکت مردمی سرمایه‌گذاری کرده و در بخش خصوصی نیز زمینه را برای ایجاد اشتغال فراهم کند تا هم نیاز پروتئینی کشور تأمین شود و هم امکان تولیدات را در سطح بین‌المللی و صادرات به کشورهای دیگر فراهم کند. امید است با انجام این طرح اشتغال‌زایی، پرورش جلبک در کشور گسترش پیدا کند و اقتصاد کشور به‌وسیله صادرات به دیگر کشورها رشد کند.

چه مکانی را برای پرورش جلبک استفاده کنم؟

برای پرورش جلبک در سطح کوچک تا متوسط می‌توان از فضاهایی مانند زیرزمین، داخل اتاق، حیاط خانه، پشت‌بام و دیگر فضاهایی در مزرعه یا باغ که استفاده‌ای نمی‌شود کسب و کار خود را استارت زد.

دما و شرایط نور

دمای مناسب برای جلبک حد اکثر دمای زیر ۴۰ درجه سانتی‌گراد و دمای  بالای ۲۰ درجه است؛ به‌طوری‌که اگر دما به بیش از ۴۰ درجه برسد جلبک از بین می‌رود و اگر دما به زیر ۲۰ درجه برسد از بین نمی‌رود بلکه سرعت رشد آن کاهش پیدا می‌کند.

افرادی که به‌صورت آماتور و غیرحرفه‌ای می‌خواهند جلبک را در معرض تابش مستقیم نور خورشید پرورش دهند توصیه می‌شود که از این روش استفاده نکنند و ابتدا پرورش را در سایه انجام دهند یا اگر می‌خواهند در فضای باز این کار را انجام دهند باید جلوی نور مستقیم خورشید گرفته شود.

 استخر مناسب برای پرورش

استخر مناسب برای پرورش جلبک باید عمق ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری داشته باشد و استخرهایی که عمق بیش از ۱ متر یا بیشتر باشد برای پرورش مناسب نیست و نمی‌تواند جایگزین خوبی برای پرورش در عمق کم باشد.

روش مناسب پرورش جلبک در استخر

تجهیزات پرورش جلبک

 1. دستگاه آب مقطر گیری
 2. بخاری‌برقی
 3. اتوکلاو
 4. چراغ‌الکلی
 5. لام هموسیتومتر
 6. ترازوی دیجیتال با دقت ۰٫۰۱ گرم
 7. ظروف ۲۰ لیتری
 8. کیت کلر سنج
 9. تانک‌های ۱ تا ۱۰ تنی
 10. لوله آزمایشگاهی
 11. پتری دیش در دار
 12. قیف شیشه‌ای
 13. دستگاه تاوَن
 14. مواد شیمیایی
 15. پیپت
 16. قطره‌چکان
 17. برس شیشه‌شور
 18. غیره

آیا می‌توان از جلبک‌های موجود در طبیعت استفاده کرد؟

برای مصارف خوراکی توصیه می‌شود اصلاً استفاده نکنید زیرا بیش از ۳۰۰۰۰ هزار نمونه جلبک وجود دارد و جلبک‌هایی که در طبیعت وجود دارند ممکن است بیش از ۲۰ نمونه باهم زندگی کنند و امکان تفکیک آن‌ها وجود ندارد و گاهی ممکن است برخی از آن‌ها سمی و خطرناک باشند.

در حال حاضر از این نوع جلبک ها برای استفاده زمین های کشاورزی در خارج از کشور امکان پذیر است و هنوز این فرایند فیلتر زدایی در ایران ممکن نیست و باید مراحل مختلفی طی شود که این امکان هنوز در کشور ما وجود ندارد. اما اگر شخصی بتواند فرمول فیلتر زدایی جلبکهای موجود در طبیعت را در ایران آزمایش کرده و به نتیجه برسد میتواند سود کلانی را بدست بیاورد زیرا منبع بیکرانی از جلبکهای موجود در طبیعت، در اقصی نقاط کشور وجود دارد.

جلبک خوراکی

استفاده از جلبک برای مصرف خوراکی انسان بسیار مفید است و افراد زیادی مثل بدن‌سازها و قهرمان‌های ورزشی از آن برای تقویت و رشد بدن خود استفاده می‌کنند.

ازجمله موارد تغذیه‌ای و خوراکی جلبک شامل موارد زیر هستند:

 • چربی و کالری کمی دارند.
 • منبع پروتئین است و به بمب پروتئین نیز معروف است.
 • حاوی ویتامین‌های ۱۲B ,۱, B ۲, B ۹ b، ویتامین A، ویتامین C و ویتامین E است.
 • غنی از فیبر و حاوی کلروفیل است (کلروفیل باعث جلوگیری از سرطان می‌شود)
 • غنی از موادهای معدنی مانند کلسیم، منیزیوم، آهن، سلنیوم، روی، مس و پتاسیم می‌باشد.
 • دارای اسیدهای چرب غیراشباع مانند امگا ۳ و ۶ است.
 • غنی از اسیدهای نوکلئیک DNA و RNA است.

 در تیترهای زیر در مورد انواع جلبک‌های خوراکی بیشتر بخوانید.

جلبک‌های قهوه‌ای

جلبک‌های قهوه‌ای که به جلبک‌های پرسلولی نیز گفته می‌شوند به ۳ گونه: سارگاسوم، لامیناریا و آلاریا وجود دارند، مواد متشکله و مفید نوع قهوه‌ای از ۱۷ نمونه اسیدآمینه، ۱۵% پروتئین، ۱٫۵۶% چربی و ۵۷% کربوهیدرات دارند.

جلبک‌های قرمز

جلبک‌های قرمز نیز پرسلولی هستند و به دلیل داشتن پروتئین زیاد در آن موردتوجه مصرف‌کنندگان قرارگرفته است، مواد متشکله این جلبک‌ها ۳۵٫۵ گرم پروتئین، ۰٫۷ گرم چربی، ۸ گرم مواد معدنی و دارای ویتامین‌های A, B, C, D, E بوده است.

جلبک‌های سبز

این جلبک‌ها هم به‌صورت تک‌سلولی و هم به‌صورت پرسلولی وجود دارند و وزن خشک‌شده آن از ۵۰% درصد پروتئین تشکیل‌شده است اما به‌صورت طبیعی و زنده از ۳۰% پروتئین، ۱۵% چربی، ۳۰% کربوهیدرات و ۱۵% مواد معدنی تشکیل‌شده است.

لازم به ذکر است که این نمونه از جلبک‌های سبز در آب‌های شور زندگی می‌کنند.

چرا طرح توجیهی جلبک مهم است؟

طرح توجیهی جلبک اسپیرولینا به دلیل انجام محاسبات مالی در جداول مختلف، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با استفاده از آن بتوانید از ۰ تا ۱۰۰ کسب‌وکارتان را موردمحاسبه و جمع‌بندی قرار دهید تا دریابید که در بخش‌های مختلف کار؛ چه هزینه‌هایی باید صورت گیرد تا طرح شما توجیه‌پذیری داشته باشد.

مکمل غذایی جلبک در شیلات و طیور

استفاده از آرد جلبک در غذای طیور و آبزیان اولین بار در سال ۱۹۶۰ در کشور نروژ ساخته شد، این آرد از جلبک قهوه‌ای که در دریا وجود داشت استفاده‌شد که به‌عنوان مکمل غذایی نیز شناخته شد.

در کشور ما نیز در چند سال اخیر با استفاده از این مکمل‌ها در شمال کشور برای سرعت بخشیدن به رشد پرورش ماهی استفاده شد که به‌موجب این شد محصول تولیدی در زمان کمتری به نتیجه برسد و از هزینه‌های خوراک نیز کاسته شود و همچنین این امر سبب شد تا سوددهی ماهی چندین برابر افزایش پیدا کند.

این مکمل‌ها حتی در مرغداری‌ها نیز برای سرعت رشد و موارد تغذیه‌ای مناسب می‌باشد و راندمان تولید تخم را نیز افزایش می‌دهد.

استفاده از جلبک به‌عنوان علوفه و مکمل گیاهی دام

همان‌طور که گفته شد مکمل غذایی و گیاهی جلبک بسیار مفید است و در صنعت دام، طیور و آبزیان بسیار کاربرد دارد. استفاده از جلبک‌ اسپیرولینا برای پرورش گاو و گوسفند بسیار مفید است و استفاده از آن در دامداری‌ها باعث افزایش شیر، چربی و کره می‌شود.

استفاده از جلبک اسپیرولینا به‌عنوان کود در کشاورزی

استفاده از کود جلبک اسپیرولینا در کشاورزی، کشورهای غربی را آنچنان متحول کرده است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، اما امیدواریم در سال‌های آینده شاهد افزایش تولید جلبک در کشور خودمان باشیم و آن را به دیگر کشورها صادر کنیم.

برخی فواید استفاده از کود جلبک در کشاورزی:

 • افزایش جذب مواد غذایی خاک
 • افزایش مقاومت به آفات
 • افزایش جوانه‌زنی
 • افزایش محصولات
 • کاهش بیماری‌ها
 • مقاوم در برابر یخ‌زدگی محصولات
 • نرم کردن بافت خاک

 

استفاده از جلبک اسپیرولینا

در حال حاضر بهترین نوع جلبک برای پرورش در ایران جلبک اسپیرولینا است که از آن می‌توان برای انواع موارد صنعتی، کشاورزی، دام و طیور و مصارف انسانی استفاده کرد.

البته در پرورش صنعتی از انواع دیگری چون جلبک کلرلا و دونالیلا نیز استفاده می‌شود، اما در حال حاضر جلبک اسپیرولینا محبوبیت خاصی را در کشور بدست آورده است.

مکمل جلبک اسپیرولینا

وقتی‌که نام غذاهای با پروتئین بالا و دارای خواص زیاد می‌آید ناخودآگاه یاد گوشت و تخم‌مرغ می‌افتیم، اما درحالی‌که خوراک جلبک از این مواد چیز کمتری ندارد و ارزش تغذیه‌ای بالایی دارد، به‌طوری‌که قهرمانان مسابقات ورزشی از مکمل‌های جلبک اسپیرولینا استفاده می‌کنند تا نتایج بهتری در مسابقات داشته باشند.

برخی از فواید جلبک اسپیرولینا به شرح زیر است:

 • چربی بسیار کم و دارای کالری اندک
 • غنی از فیبر و ضد یبوسیت
 • سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، سدیم، آهن، کرم و غیره
 • دارای کلروفیل بوده و برای جلوگیری از سرطان استفاده می‌شود
 • دارای ویتامین‌های امگا ۶ و ۳
 • عامل کاهش فشارخون
 • افزایش‌دهنده باکتری‌های مفید روده
 • تصفیه‌کننده کبد و روده
 • تعدیل‌کننده هورمون‌ها
 • کمک به سیستم ایمنی بدن
 • ضد التیام درد و باعث خوب شدن زودتر زخم می‌شود

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

همان‌طور که مطالب این مقاله به‌گونه‌ای بود که شمارا با پرورش جلبک آشنا کرد و در مورد سوددهی آن به‌طور مفصل توضیح داده شد، به این جمع‌بندی می‌رسیم که پرورش جلبک اسپیرولینا در ایران نوپا است و هنوز رشد آن‌چنانی نکرده است و به‌اصطلاح عموم در این کار دست زیاد نشده است و همین امر می‌تواند دلیل خوبی باشد تا با تولید محصولات باکیفیت و با یک بازاریابی خوب بتوانید فروش فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

امیدواریم که از این مطلب جامع استفاده لازم را برده باشید، در انتها از شما می‌خواهم اگر سؤالی در مورد پرورش جلبک دارید که برایتان ابهام‌برانگیز است را برایمان در قسمت نظرات بیان کنید تا به جوابگوی سؤالات متداول شما برای رسیدن به هدفتان باشیم.

هم اکنون برای مشاهده جزئیات طرح توجیهی جلبک اسپرولینا در سال ۹۷ بصورت فایل pdf بر روی لینک سبز رنگ زیر کلیک کنید.

جزئیات طرح توجیهی پرورش جلبک اسپرولینا

رتبه کاربران
 • میزان رتبه کاربران به مطلب
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
2.33 (3 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

 1. سلام، متاسفانه هنوز قابلیت مشاوره به وبسایت اضافه نشده، در حال حاضر فقط طرح توجیهی موجود هست.

 2. با عرض سلام و ممنون بابت مقاله کاملتون اما من برای خرید طرح توجیهی اسپرولینا اینجا اومدم باید به کدوم قسمت از سایت برای خرید مراجعه کنم؟

 3. سلام دوست عزیز، این طرح درحال بروزرسانی هست و فعلا امکان خرید فعال نیست و تا فردا شب این مشکل رفع خواهد شد. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال

دکمه بازگشت به بالا
بستن