پرورش بز ساننطرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش بز سانن (pdf و doc) سال 98

طرح توجیهی پرورش بز سانن

طرح توجیهی بز سانن

در سال 98 به دلیل نیاز شدید کشور به شیر و فراورده های لبنی، بازار فروش شیر و بزهای سانن بسیار داغ است، زیرا شیر و لبنیات سریع مصرف می شود و تولید شیر کشور نیز کاهش یافته است. از اینرو داشتنطرح توجیهی پرورش بز سانن برای افرادی که به تازگی می خواهند در حوزه پرورش فعالیت کنند؛ به منزله داشتن یک نقشه راه است. زیرا از صفر تا صد کسب و کار پرورش بز سانن را هزینه یابی و مورد محاسبه قرار می دهد و مخاطب را تا رسیدن به هدف راهنمایی می کند.

در این مقاله: با معرفی طرح توجیهی پرورش بز سانن و آموزش پرورش آن، با ما همراه باشید.

چرا فروش شیر در سال 98 رشد داشت؟

همانطور که می دانید در 2 سال گذشته با افزایش ناگهانی قیمت گوشت و گران شدن علوفه، تعداد زیادی از پرورش دهندگان گاوهای شیری در سطح کشور با یک محاسبه ی سر انگشتی متوجه شدند که بهترین فرصت این است که از آب گل آلود ماهی بگیرند و گاوهای شیری خود را راهی کشتارگاه ها کنند تا سودی چند برابر بدست بیاورند. همین امر باعث شد تا افرادی که در 2 سال گذشته گاوهای خود را به فروش نرساندند، در سال 98 بیشترین رکورد سوددهی را در فروش شیر داشته باشند.

چرا بز سانن پرورش دهیم؟

بز سانن به دلیل داشتن پتانسیل بالای شیر دهی به نسبت بزهای سنتی و بزهای آلپاین و سوددهی بالای شیر آنها و همچنین بازگشت سرمایه بزهای سانن نسبت به گاوداریها 5 برابر سریع تر است. همین امر باعث شده است تا توجه افراد زیادی در سرتاسر ایران و جهان را به خود جلب کند.

برخی از مزایای پرورش بز سانن به شرح زیر می باشد:

 • سرمایه گذاری اولیه برای شروع بسیار کم است.
 • روزانه حدود 3 تا 8 کیلو شیر می دهد.
 • نگهداری و پرورش آنها بسیار آسانتر از گاو است.
 • در محیط و شرایط روستایی مقاوم هستند.
 • در شرایط اقلیمی ایران سازگاری و استرس کمی دارند.
 • خیلی سریع خود را با شرایط محیطی خود تطبیق می دهند.
 • در زمین هایی با کمترین پوشش گیاهی میتوانند زندگی کنند.
 • 2 بار در سال زایش دارد و گاهی دوقلو  می زاید.
 • شیری با کیفیت و مرغوب تولید می کند.
 • مزه و طعم شیر آن بهتر از شیر گاو است.
 • بهترین نژاد شیری جهان است.
 • شیر آن قیمت بالایی در بازار دارد.
 • 10 برابر بیشتر از بزهای معمولی شیر تولید می کند.
 • به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی، چربی و پروتئین تقویت کننده نوزادان و سالمندان است.

میزان تولیدات شیر بز در ایران و اروپا چند لیتر است؟

طبق آمار که در سال جاری بررسی شده، نزدیک ۵۰ میلیون راس گوسفند و بز در کشور وجود دارد که ۲۰ میلیون راس آن بز است و میانگین تولید شیر بزهای بومی ایران در یک دوره شیردهی حدود ۴۰ تا ۱۵۰ لیتر است، در حالی که در کشورهای توسعه یافته مانند فرانسه میانگین تولید شیر در یک دوره شیردهی حدود ۷۰۰ لیتر است.

برای پرورش بز سانن از کجا شروع کنم؟

برای شروع با هر تعداد می توانید استارت کار را بزنید، اما اگر بخواهید با کم شروع کنید می توانید 6 راس بز خریداری کنید که 5 عدد ماده و 1 عدد نر باشد که جمعا حدود 58 میلیون هزینه خرید آنها می باشد و در یک فضای 6*4 می توان آنها را نگهداری و پرورش داد و البته فضایی نیز برای چرا و انبار هم باید در نظر بگیرید.

هدف اصلی پرورش بز شیری سانن چیست؟

هدف اصلی پرورش بز سانن فروش شیر است، اما می توان درآمدهای جانبی دیگری نیز از آن بدست آورد. درآمدهای بز سانن به شرح زیر می باشند:

 1. شیر
 2. کره
 3. کشک
 4. خامه
 5. پنیر
 6. ماست
 7. فروش بزغاله 1 ماهه

آیا پرورش بز سانن نیاز به مجوز دارد؟

اگر کمتر از 100 راس پرورش می دهید نیازی به گرفتن مجوز ندارید، اما اگر بالای 100 راس پرورش میدهید لازم است تا از نظام دامپزشکی و نظام مهندسی کشاورزی مجوزهای لازم برای فعالیت دامداری بگیرید، در غیر اینصورت کسب و کار شما غیر قانونی است.

چه وسایل و تجهیزاتی برای پرورش بز نیاز است؟

برای پرورش بز سانن در تعداد کم نیاز به تجهیزات زیادی نیست و یک دستگاه شیردوش کفایت می کند. اما برای پرورش بالای 30 راس نیاز به تجهیزاتی شامل:

 • باسکول
 • بیدون شیر
 • فرغون
 • پمپ آب
 • شعله افکن
 • سم پاش
 • تجهیزات دامپزشکی
 • فریم شیر دوشی
 • علوفه خورد کن
 • و چندین موارد دیگر نیاز دارید.

پرورش بز سانن در چه استان هایی قابل پرورش است؟

بزهای سانن و شیری خیلی سریع به موقعیت مکانی جدید خود عادت می کنند و در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف بسیار مقاوم هستند و در مدت کوتاهی میتوانند خود را با محیط وفق دهند. اما بز سانن بجز استان های کویری تقریبا در همه ی استان های کشور قابل پرورش می باشد.

شرایط آب و هوایی مناسب برای پرورش بز سانن

شرایط آب و هوایی تاثیر بسزایی در رشد دام ها دارد از اینرو حداقل رطوبت برای پرورش بز سانن ۲۵ درصد و حداکثر ۷۵ درصد است، هرچند بالاتر بودن یا پایین تر بودن رطوبت نیز امکان پرورش را فراهم میکند اما بر میزان تولید شیر آنها تاثیر میگذارد. دمای مناسب برای پرورش معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است، میزان دمای ۱۷- تا ۲۷ درجه تاثیری بر مقدار تولید شیر و یا کیفیت آن ندارد اما دمای بیشتر ۲۷ درجه سانتی گراد باعث کاهش تولید شیر آنها میشود.

نگهداری بز سانن چگونه است؟

پرورش بز سانن بسیار آسان است، آنها نیاز به مراقبت مخصوص و اضافی ندارند شما می توانید آنها را با حیوانات دیگر خود و در شرایط روستایی نیز پرورش دهید. نکته قابل توجه این است که حتی یک شخص با اطلاعات کم هم می تواند آنها را پرورش دهد و از آنها به آسانی مراقبت کند، اما مراقبت ویژه و مدیریت آنها، سلامتی و تولید و درنتیجه سوددهی آنها را افزایش می دهد.

نکاتی که درمورد پرورش بز سانن باید بدانید:

برای پرورش بز سانن میتوانید موارد زیر را در دستور کار خود قرار داده تا نتیجه بهتری بگیرید:

 • همیشه غذای تازه با کیفیت خوب به بزهای خود بدهید که از مواد غذایی با ارزش و غنی شده با عناصر ضروری غذا، تهیه شده باشد.
 • عمل شیر دوشی از بزها باید روزی دو بار انجام شود.
 • سعی کنید اطراف مزرعه خود حصار بکشید و همیشه بزها را داخل مزرعه نگهداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هوای تازه و نور داخل محل نگهداری آنها تامین می شود.
 • محل نگهداری و تجهیزات مورد استفاده بزها را به طور منظم تمیز کنید.
 • همیشه محل نگهداری را خشک نگه دارید.
 • از بز های نر بالغ، ماده های باردار و بزغاله ها بسیار مراقبت کنید.
 • برای بزها آب تازه کافی و تمیز مهیا کنید.

پرورش بزهای شیری سانن

آیا برای پرورش بز سانن نیاز به آموزش خاصی است؟

پرورش بز نیز همانند گاو و گوسفند نیاز به یادگیری و داشتن تخصص و تجربه دارد. شاید فکر کنید که پرورش بز یا هر حیوان دیگری نیاز به تجربه و دانش ندارد و به راحتی میتوان پرورش داد. اما نکته اینجاست که همین سهل انگاری هاست که افراد زیادی را دچار شکست می کند.

خیلی مهم است بدانید؛ همین حالا که شما درحال خواندن این اطلاعات هستید نیز در حال یادگیری هستید و این یادگیری شما جای تبریک دارد، خیلی ها فکر می کنند که با خواندن چند مقاله و چند فایل آموزشی دیگر هم چیز را یاد گرفته اند و دیگر تمام.

اما یادگیری چیزی نیست که جایی استوپ بخورد!

کسانی که بیش از 10 سال در عرصه دامداری فعالیت می کنند، بخوبی میدانند که یادگیری چیزی نیست که جایی متوقف شود و همیشه درحال یادگیری هستند و اتفاقا همین افراد هستند که همیشه بیشترین سطح درآمد را دارند و برای هر مشکل هزاران راه حل دارند و همیشه موفق هستند.

اما افرادی که فکر می کنند همه چیز را یاد گرفته اند، همیشه افرادی شکست خورده در هر زمینه ای هستند.

بطور خلاصه جواب سوال!…

یادگیری کلید اصلی موفقیت در کسب و کار شماست. اگر جمله بروسلی را شنیده باشید که حتما هم شنیده اید، گفته است: من از هزار حرکت تو که هرکدام را یک بار تمرین کرده ای نمی ترسم اما قطعا از یک حرکت تو که هزاربار تمرین و تکرارش کردی می ترسم.

بدین معنی که اگر شما در این حوزه بتوانید تمامی توجه و تمرکز  خود را بر روی پرورش بگذارید و یادگیری را در اولویت بگذارید جزء 1 درصد برتر در این حوزه خواهید شد و درآمدی میلیونی خواهید داشت، پس دلسرد نباشید و اگر می خواهید شروع کنید تا پایان ادامه دهید که راز درآمد میلیونی در حوزه ای است که شما در آن استاد و متخصص شده باشید.

در ادامه با سوالات متداول و آموزش چگونگی شروع بکار بز سانن و همچنین طرح توجیهی پرورش بز سانن با ما همراه باشید.

آیا بز سانن نیاز به پرورش در مرتع دارد؟

اصولا بزها حیوانات پر تحرک و پر جنب و جوشی هستند و نسبت به دیگر حیواناتی چون گوسفند و گاو، نیاز بیشتری به تحرک دارند و دوست دارند در محیط طبیعی به چرا بپردازند. اگر محیط طبیعی و چراگاه برای بزهای خود دارید بهترین سرمایه گذاری را خواهید داشت. در ادامه بیشتر توضیح داده میشود…

تغذیه و خوراک بزهای سانن چه مقدار است؟

از آنجایی که حدود 70 الی 80 درصد هزینه های پرورش مربوط به خوراک می شود. بدیهی است که بزهای سانن بالغ شیری که نسبت به دیگر بزها باید شیر بیشتری تولید کنند بطور متوسط هر بز سانن شیری باید روزی 3 کیلوگرم خوراک و علوفه مصرف کند.

از اینرو شما باید یک منبع تغذیه علوفه یا مرتع باز برای آنها در نظر بگیرید. زیرا 40% از تغذیه بزهای شیری از کنسانتره و 60% از آن باید بصورت علوفه و یا چرا تامین شود. پس نتیجه می گیریم که اگر یک مکان برای چرای آنها در نظر بگیرید میتوانید در هزینه های خرید خوراک صرفه جویی به عمل آورید و سود بیشتری بدست بیاورید.

پرورش بز سانن در مرتع
(مراتع، گياهان صيفی و سبزيجات از منابع علوفه بزهای سانن به حساب می آیند)
آب مصرفی بز سانن باید چگونه باشد؟

آب آشامیدنی بزها باید تمیز، با کیفیت و درصد شوری کمی داشته باشد، زیرا بزها نسبت به بزهای گوشتی، به آب شور بسیار حساس هستند. به همین دلیل توصیه می شود از آبهایی که بسیار شور هستند حتما خودداری کرده و از آبهایی مثل آب چاه و یا آب آشامیدنی بدون کلر استفاده شود.

میزان شیردهی بزهای سانن چه مقدار است؟

بزهای سانن که به بزهای شیری معروف هستند دوره شیردهی سالانه آنها 290 الی 305 روز می باشد. بطوری که روزانه 3 تا 8 لیتر شیر تولید می کنند، اما این میانگین و متوسط شیردهی در حالت عادی می باشد. اما اگر شما بتوانید بهترین امکانات از نظر آب و هوا، نور، تهویه و اللخصوص تغذیه کامل و شرایط ایده آلی برای آنها فراهم کنید میتوانید حداکثر بهره وری و راندمان تولید شیر خود را افزایش دهید.

جهاد کشاورزی برای واردات بزهای سانن چه اقدامی کرده است؟

طی سالهای اخیر معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی برای بهبود وضعیت پرورش بز، اقدام به مجوز برای واردات بز سانن و آلپاین کرده است، که با این کار تولید شیر در هر دوره شیردهی را از ۸۰ لیتر به ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتر افزایش داده است.

این اقدام باعث شده است تا از هزینه های اضافی که برای بزهای بومی که تولید شیر بسیار پایین تری دارند جلوگیری بعمل آید. اما باید به این موضوع توجه کرد که پرورش بزهای سانن نیازمند اطلاعات صحیح و کامل تری نسبت به بزهای بومی دارند، پس قبل از هرچیزی اطلاعات خود را افزایش دهید تا بتوانید سوددهی خوبی داشته باشید.

برای پرورش بز سانن 50 یا 100 راسی باید چطور شروع کنم؟

برای پرورش بزهای شیری سانن 50 راسی و یا تعداد بالاتر می توانید از 6 گام زیر برای موفقیت و چگونگی شروع بکار و استارت کار، استفاده کنید.

گام 1

همانطور که در گفتیم بیس اصلی این کار یادگیری است، شما در مرحله اول فقط باید یاد بگیرید و یادگیری را در دستورکار خود قرار دهید، شما در این مرحله باید اصول پایه پرورش بز سانن را بطور کامل یاد بگیرید. زیرا نداشتن اطلاعات پایه باعث شکست میشود. مثال: اگر شما بخواهید یک ساختمان بلند بسازید باید بیس و پایه آن را محکم بسازید تا ساختمان تان پایدار و مستحکم بماند.

گام 2

در مرحله دوم از طرح توجیهی پرورش بز سانن استفاده کنید طرح توجیهی درواقع نقشه راه شماست، طرح توجیهی با براوردهای مالی میتواند شما را از هزینه های راه اندازی تا پروسه سوددهی راهنمایی کند تا بدانید در هر مرحله از انجام کار باید چه هزینه های انجام شود و چه هزینه هایی نباید انجام شود. در ادامه بیشتر درمورد طرح توجیهی بز سانن توضیح میدهیم.

گام 3

در گام سوم آنچه در مرحله اول یادگرفته اید و آنچه در گام دوم یعنی طرح توجیهی پرورش بز سانن که برآوردهای مالی را در اختیارتان گذاشته شده است را در اختیار دارید و حالا باید تجهیزات، تاسیسات، ساختمان و بطور کلی جایگاه را با استفاده از آموزش هایی که یادگرفته اید آماده سازی کنید.

گام 4

در گام چهارم باید بزهای بالغ و شیری خود را با توجه به آنچه درمورد انتخاب یک بز مناسب در گام اول یادگرفته اید را برای خرید بزهای مولد خود استفاده کنید.

گام 5

در گام پنجم باید آنچه را که در گام اول گفته ایم را ادامه دهید و دوباره در حال یادگیری اطلاعات قدیمی و جدید باشید و آنچه را که یاد می گیرید را بصورت عملی انجام دهید. در گام پنجم یادگیری و اجرای عملی را تا وقتی که در حوزه پرورش بز سانن استاد نشده اید رها نکنید.

گام 6

در گام ششم شما باید به بازاریابی و فروش محصولات خود بپردازید. باید بازار هدف خود را انتخاب کنید که می خواهید مشتریان شما بصورت مستقیم باشند و بدون واسطه محصول خود را به بازار عرضه کنید و سود بیشتری بدست بیاورید و یا میخواهید به کارخانجات لبنی و بصورت عمده به فروش برسانید و یا راه بهتری را در نظر دارید.

اطلاعات پرورش بز سانن را از کجا یاد بگیرم؟

اطلاعاتی که قرار است از آنها استفاده کنید میتواند شرکت کردن در کلاس های حضوری و یادگیری از طریق استاد باشد و یا از طریق کتاب های فیزیکی و یا pdf ، مقالات، جزوات و… باشد.

هم اکنون می توانید این اطلاعات پایه و مبتدی را با جستجو در اینترنت و دیگر وبسایت ها بصورت رایگان یا پولی تهیه کنید. اما در رابطه با محتوای پیشرفته و سطح بالا قرار است تا یک ماه آینده پکیج کاملی برای پرورش بز سانن بصورت تخصصی تهیه شود که اگر مایل بودید می توانید از آن استفاده کنید.

طرح توجیهی بز سانن چیست و چطور می تواند به من کمک کند؟

طرح توجیهی درواقع همان نقشه راه، مسیر شروع شما و راهنمای شماست. فرض کنید که شما می خواهید از نقطه X به مقصد Y برسید اما شما هیچ راهی برای رسیدن به نقطه  Y نمی بینید اما با استفاده از یک راهنما یا نقشه راه بصورت شفاف از مسیر حرکت خود را تا رسیدن به مقصد خواهید دید و بدون هیچ ترس و نگرانی و بدون هیچ استرسی و فقط با داشتن آن نقشه راه می توانید همه چیز را قبل از اتفاق افتادن پیش بینی کنید.

طرح توجیهی پرورش بز سانن نیز درواقع همین نقشه راه است که شما را از مبدا تا مقصد راهنمایی می کند.

در طرح توجیهی پرورش بز سانن چه مواردی گنجانده شده است؟

در طرح توجیهی پرورش بز سانن تمامی برآوردهای مالی از 0 تا 100 آورده شده است، این اطلاعات با بررسی دقیق بازار، تحقیقات و جستجو در منابع داخلی و با بررسی قیمت های تمامی عوامل، تجهیزات، ابزارآلات و… که به ترتیب شامل موارد زیر میباشند، توانسته ایم طرح توجیهی پرورش بز سانن را با بروزترین قیمت های سال 98 برای شما تهیه و تدوین کنیم.

طرح توجیهی پرورش بز سانن

آنچه در طرح توجیهی پرورش بز سانن در 19 جدول و 31 صفحه هزینه یابی و برآورد های مالی آن انجام شده است، جداول آن به شرح زیر می باشد:

 1. خلاصه گزارش
 2. بررسی فنی طرح
 3. ساختمان و محوطه سازی
 4. ماشین آلات و وسایل نقلیه
 5. آب، برق، سوخت مصرفی
 6. برآورد هزینه تعمیرات و نگهداری
 7. برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 8. برآورد هزینه ثابت و متغیر
 9. هزینه های سرمایه ای
 10. هزینه قبل از بهره برداری
 11. برآورد سرمایه درگردش در 2 ماه
 12. نحوه سرمایه گذاری کل
 13. برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه
 14. هزینه جاری سالیانه
 15. قیمت فروش محصولات و خدمات
 16. محاسبه در نقطه سر به سر
 17. برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی
 18. پیش بینی مالی طرح
 19. دوره بازگشت سرمایه

جمع بندی

پرورش بز سانن به نسبت بزهای دیگر تولید شیر بیشتری داشته و همچنین در مقایسه با گاو توجیه پذیری و سرمایه گذاری بهتر و سودآورتری دارد. هم اکنون با توجه به نیاز بازار و قیمت فروش شیر می توان از این حیوان جهت کسب سود بیشتر و تامین بخش مهمی از نیاز بازار استفاده کرد.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که علاقه مند به پرورش بز سانن شده اید اما هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته اید، تصمیم با شماست که از این فرصت استفاده نکنید و یا از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را برده تا با پرورش این بز شیری و فوق العاده هم به نیاز غذایی کشور و کمبود شیر به نحوی کمک کرده شود و هم در این بحران اقتصادی شرایط را به نفع خود تغییر دهید و از این فرصت طلایی درآمدی میلیونی داشته باشید.

برای مشاهده جزئیات: طرح توجیهی بز سانن 100 راسی سال 98 کلیک کنید

برچسب ها

مسیر شروع

مسیرشروع: ارائه دهنده طرح های توجیهی و آموزش کسب و کار

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

  1. سلام، برای خرید بز یک ایمیل برای شما ارسال شد، و جواب سوال ۲: در حال ساخت هست و به محض گذاشته شدن در سایت با ارسال یک ایمیل شمارو باخبر میکنیم. موفق باشید

 1. سلام . علاقه زیادی به پرورش بز سانن دارم و نمیدونم از کجا باید شروع کنم لطفا راهنمایی کنید. در ضمن خواستار خرید طرح توجیهی هستم ولی موفق به خرید نشدم

  1. با سلام. شما به دلیل اینکه اطلاعات کمی درمورد بز سانن دارید نمی دونید باید از کجا شروع کنید، پس با سرچ و جستجو در اینترنت اطلاعات خودتون رو افزایش بدین تا همه چیز براتون روشن بشه. برای راهنمای خرید از سایت روی “این لینک” کلیک کنید. بعد از خرید، کتاب آموزشی کنار طرح توجیهی هست که میتونه کمکتون کنه، موفق باشید.

  1. باسلام میتونید به دفتر فروش بز سانن در: اصفهان ،میدان جمهوری ۰۹۱۳۵۵۲۷۰۷۶_۰۹۱۲۰۶۰۹۸۹۰ مراجعه کنید. اما توجه داشته باشید که ما هیچگونه مسئولیتی بابت خرید و فروش شما نداریم.

 2. سلام وقتتون بخیر. من هزینه ترح توجیهی پرورش بز سانن را پرداخت کردم ولی موفق به دانلود نشدم. لطفا بگید چیکار کنم

  1. سلام، توصیه شده که در کنار سایر احشام پرورش داده نشه اونم بخاطر اینکه بیماری منتقل نشه. اما در شرایط روستایی اکثرا در کنار احشام دیگه پرورش میدن و مشکلی پیش نمیاد چون ریسک کمی داره. حالا اگه حتما ضرورت دارید که اینکارو انجام بدید سعی کنید موارد بهداشتی و واکسیناسون رو اجرا کنید، ریسک خیلی کمتر میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهارده =

بستن