طرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش بز سانن با سود باورنکردنی

طرح توجیهی پرورش بز سانن با سود باورنکردنی
4.5 (90%) 4 votes

آیا پرورش بز سانن در ایران میتواند سودآوری به همراه داشته باشد؟

در کشور ما مصرف گوشت بیشتر از مصرف شیر است، و افراد زیادی سرمایه خود را در بخش تولید گوشت سرمایه گذاری کرده اند، اما افراد کمی هستند که در حال حاضر شیر تولید میکنند و این باعث شده تا تولیدکنندگان شیر بتوانند سود بیشتری به دست بیاورند. پرورش بز سانن میتوانند سودآوری زیادی به همراه داشته باشد اما نداشتن اطلاعات درست باعث شکست و هزینه های اضافی در این کار میشود.

از اینرو شما میتوانید با دانلود طرح توجیهی پرورش بز سانن تمامی اطلاعات موردنیاز که شامل سرمایه لازم برای شروع، میزان سود سالانه، دوره بازگشت سرمایه و… میباشد را به دست آورید.

طرح توجیهی پرورش بز سانن در سال ۹۷ تهیه شده و تمامی اطلاعات آن بر اساس محاسبات روز نوشته شده است.

سرمایه گذاری در پرورش بز سانن

امروزه با توجه به شرایط اقتصاد دامپروری و خکشسالی های سالهای اخیر بر مراتع، هزینه های خوراک برای پرورش دهندگان افزایش یافته و امکان فعالیت در این بخش دشوار شده، که برای حل این مسئله بایستی با تغییر و جایگزینی از بزهای پر تولید مانند سانن و آلپاین استفاده کرد که بتوان از تولید شیر بیشتری داشته باشیم و سود بیشتری به دست آوریم.

میزان تولیدات شیر بز در ایران و اروپا

طبق آمار که در سال جاری بررسی شده، نزدیک ۵۰ میلیون راس گوسفند و بز در کشور وجود دارد که ۲۰ میلیون راس آن بز است و میانگین تولید شیر بزهای بومی ایران در یک دوره شیردهی حدود ۴۰ تا ۱۵۰ لیتر است، در حالی که در کشورهای توسعه یافته مانند فرانسه میانگین تولید شیر در یک دوره حدود ۷۰۰ لیتر است. طبق این آمار فرانسه فقط با یک میلیون راس بز میتواند ۴۰ برابر ایران شیر بز تولید کند.

پرورش بز

این مطلب را از دست ندهید: طرح توجیهی پرواربندی بره با ظرفیت ۱۰۰ راس

آشنایی با بز سانن

زیستگاه اصلی بز سانن در کوه های سوئیس در منطقه ای به نام سانن میباشد و این نژاد به نقاط مختلف جهان منتقل شده است. این بز موهای کوتاه سفید رنگ و گاهی خاکستری است، به طور متوسط وزن بزهای ماده این نژاد ۶۰ کیلوگرم و وزن نرها حدود ۷۵ کیلوگرم میرسد. بزهای نر شاخدار اند اما ماده ها شاخ های کوتاه دارند و در بعضی از مواقع نیز شاخ ندارند.

این بز، به بز شیری نیز معروف است و یکی از بهترین نژاد های بز شیری در جهان است که دوره شیردهی آن بین ۲۹۰ تا ۳۱۰ روز است و روزانه حدود ۳ تا ۸ کیلوگرم شیر میدهد.این نژاد بز توانایی چندقلوزایی را دارد به طوریکه به صورت عادی درصد دوقلوزایی بین ۴۵ تا ۸۰ درصد است، البته طبق گزارش ها این بز توانایی سه یا چهار قلوزایی را نیز دارد.

اقدام جهاد کشاورزی برای واردات بز سانن و آلپاین

طی سالهای اخیر معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی برای بهبود وضعیت پرورش بز، اقدام به مجوز برای واردات بز سانن و آلپاین کرده است، که با این کار تولید شیر در هر دوره شیردهی را از ۸۰ لیتر به ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتر افزایش پیدا کرد. این اقدام باعث میشود تا از هزینه های اضافی که برای بزهای بومی که تولید شیر بسیار پایین تری داشته است، کمتر شود اما باید به این موضوع توجه کرد که پرورش بز سانن نیازمند اطلاعات صحیح و کامل تری نسبت به بزهای بومی دارد، پس قبل از هرچیزی اطلاعات خود را افزایش دهید تا بتوانید سود خوبی عایدتان شود، در قسمت پایین این مطلب میتوانید کتاب کامل پرورش بز سانن را دانلود و مطالعه کنید.

نگهداری بز سانن

پرورش بز سانن بسیار آسان است، آنها نیاز به مراقبت مخصوص و اضافی ندارند شما می توانید آنها را با حیوانات دیگر خود پرورش دهید، حتی یک شخص با اطلاعات کم هم می تواند آنها را پرورش دهد و از آنها به آسانی مراقبت کند، اما مراقبت اضافی و مدیریت آنها، سلامتی و تولید آنها را افزایش می دهد.

 • همیشه غذای تازه با کیفیت خوب به بزهای خود بدهید که از مواد غذایی با ارزش و غنی شده با عناصر ضروری غذا، تهیه شده باشد.
 • عمل شیر دوشی از بزها باید روزی دو بار انجام شود.
 • سعی کنید اطراف مزرعه خود حصار بکشید و همیشه بزها را داخل مزرعه نگهداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هوای تازه و نور داخل محل نگهداری آنها تامین می شود.
 • محل نگهداری و تجهیزات مورد استفاده بزها را به طور منظم تمیز کنید.
 • همیشه محل نگهداری را خشک نگه دارید.
 • از بز های نر بالغ، ماده های باردار و بزغاله ها بسیار مراقبت کنید.
 • برای بزها آب تازه کافی و تمیز مهیا کنید.

خواص شیر بز

شیر به دلیل ترکیبات شیمیایی و موادی مانند قند، چربی و پروتئین بیشترین شباهت با شیر انسان دارد و این شیر نسبت به شیر گاو جایگزین بهتری برای تغذیه نوزدان و سالمندان است. شیر بز نسبت به شیر گاو دارای پروتئین، چربی، مواد معدنی مانند: کلسیم، منیزیم، مس و آهن با کیفیت تری است، همچنین درصد چربی شیز بز مقداری بیشتر از شیر گاو است که باعث شده افراد زیادی از شیر بز استفاده کنند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید: پرورش گاوهای شیری

شرایط آب و هوایی مناسب برای پرورش بز سانن

شرایط آب و هوایی تاثیر بسزایی در رشد دام ها دارد از اینرو حداقل رطوبت برای پرورش بز سانن ۲۵ درصد و حداکثر ۷۵ درصد است، هرچند بالاتر بودن یا پایین تر بودن رطوبت نیز امکان پرورش را فراهم میکند اما بر میزان تولید شیر آنها تاثیر میگذارد. دمای مناسب برای پرورش معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است، میزان دمای ۱۷- تا ۲۷ درجه تاثیری بر مقدار تولید شیر و یا کیفیت آن ندارد اما دمای بیشتر ۲۷ درجه سانتی گراد باهش کاهش تولید شیر بزها میشود.

طرح توجیهی کمک میکند تا از هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

طرح توجیهی پرورش بز سانن سال ۹۷ بزودی در این بخش افزوده میشود.

رتبه کاربران
 • کیفیت بالای محصولات
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. سلام من برای خرید بز سانن باید به کجا مراجعه کنم و طرح توجیهی رو میخوام کی میزارید؟

 2. سلام، برای خرید بز یک ایمیل برای شما ارسال شد، و جواب سوال ۲: در حال ساخت هست و به محض گذاشته شدن در سایت با ارسال یک ایمیل شمارو باخبر میکنیم. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن