پرورش آلوئه وراطرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا سال ۹۸ و آموزش ۰ تا ۱۰۰

طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا

از آنجایی که پرورش آلوئه ورا در سال ۹۷ سوددهی فراوانی را برای پرورش دهندگان آن به ارمغان آورده بود، تصمیم گرفتیم تا طرح توجیهی این کسب و کار را در سال ۹۸ نیز تولید کنیم تا کسانی که هنوز پرورش آلوئه ورا را شروع نکرده اند را به وسیله این طرح توجیهی که در انتهای این مقاله موجود است را دریافت کرده تا مشکلی در رابطه با محاسبه هزینه های سال ۹۸ نداشته باشند.

پرورش آلوئه ورا در ایران سوددهی فراوان و بازار فروش خوبی را دارا می باشد و همچنین گیاه الوئه ورا می تواند در مناطقی گرم و خشک که شرایط کشاورزی امکان پذیر نیست آن را کشت کرد، از این جهت برای براورد هزینه های سرمایه گذاری لازم است تا از طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا ( سال ۹۸ ) استفاده شود، این طرح می تواند نقشه راهی باشد که مسیر شروع  شما را برای رسیدن به هدفتان آسان سازد.

طرح توجیهی آلوئه ورا در سال ۹۸ توسط متخصصین ما آماده شده است تا بتواند تمامی هزینه ها را از ابتدا تا انتهای پروسه کاشت، داشت و برداشت مورد امکان سنجی قرار دهد.

مقدمه

کسانی که به تازگی می خواهند پرورش گیاه آلوئه ورا را پرورش دهند لازم است تا اصول پایه پرورش آلوئه ورا را فرا گیرند، برای یادگیری این مفاهیم بصورت رایگان، تیترهای این مقاله را مطالعه کنید.

مشخصات گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی است که در مناطق گرم و گرمسیری رشد می کند بطور کلی این گیاه در جایی کشت می شود که امکان رشد گیاهانی که به آب احتیاج دارند وجود ندارد اما الوئه ورا در آن مکان به خوبی رشد می کند و مقاومت زیادی به هوای گرم دارد به همین دلیل در نواحی جنوبی کشور کاشت آن رواج دارد.

این گیاه بصورت طبیعی تا ۱٫۹۰ سانتی متر رشد می کند و برگ های آن بزرگ، محکم، ضخیم و دارای آب فراوان می باشند که در لبه برگ های آن تیغه هایی وجود دارد که اگر آنها را جدا کنیم ژله ای از آن بیرون می آید که آن ژله مهمترین قسمت این گیاه می باشد و دارای خواص دارویی و پزشکی است.

ریشه آلوئه ورا

ریشه این گیاه بصورت افقی رشد می کند و کوتاه و ضخیم هستند اما در جذب و دریافت آب قوی عمل می کنند و بر روی آنها پاجوش به وجود می آید.

گل آلوئه ورا

گل ها در انتهای ساقه ای که از وسط پاجوشها عبور می کند رشد می کنند که این ساقه گاها تا ۹۰ سانتی متر نیز رشد می کند، گلهای این گیاه به رنگ زرد و قرمز بصورت مخروطی شکل به وجود می آیند،این گل ها بستگی به نوع گونه در فصل زمستان یا پاییز ظاهر می شوند که می توان از طریق تلقیح آنها میوه یا دانه به وجود آورد.

پراکنش آلوئه ورا در ایران

این گیاه در استان هرمزگان و شهرهای بندر سیریک و بندر لنگه، بشاگرد، سیستان و بلوچستان، ایرانشهر، ذاهدان، زابل، خوزستان، اهواز، شوشتر، ایذه، استان بوشهر و دیگر شهرهایی که آب و هوایی خشک دارند نیز رشد خوبی دارد.

نیازهای اکولوژیکی

این گیاه به آب کمی نیاز دارد و برای رشد بستگی به منطقه کشت شده از ۱۰ تا ۱۵ روز برای آبیاری آن متغیر است. این گیاه در خاکی شنی به خوبی رشد می کند و حتی در مناطقی که زمین های آنها شور هستند نیز به خوبی رشد می کند و بهترین دمای هوا نیز برای رشد آن ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. اما می تواند هوای ۵۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند.

تاثیرات عوامل محیطی

آلوئه ورا قادر است دما را تا ۵۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند، اما وقتی که در دمای ۵ درجه قرار گیرد برگ های آن تغییر رنگ داده و اگر در دمای صفر یا زیر صفر قرار گیرد نیز آن را به کلی از بین میبرد، به همین دلیل تاکید می کنیم که در آب و هوایی خشک کاشته شود، این گیاه حتی اگر با تاخیر آب دادن نیز رو به رو شود می تواند مقاومت خوبی را از خود در مقابل کم آبی و بی آبی نشان دهد و تابش مستقیم نور خورشید بر روی آن نیز تاثیر منفی نخواهد داشت.

پرورش آلوئه ورا در خانه

برای پرورش این گیاه در خانه، می توانید پاجوش ها یا بوته هایی را خریداری کرده و هر کدام از آنها را در گلدان هایی بکارید سپس هر ۱۵ روز ۱ بار آب دهید. در فصل تابستان آنها را در محل تابش نور خورشید در باغچه قرار دهید و در فصل زمستان نیز آنها را در داخل خانه نگهداری کنید. درضمن: فصل زمستان آن ها در صورت لزوم ۱ بار یا فقط وقتی که خاک آن رو به خشکی می رود آبیاری کنید. برای کاشت در خانه می توانید از تیترهای زیر برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید.

طریقه استفاده از آلوئه ورا در منزل

قبل از استفاده از شیره الوئه ورا ابتدا باید برگهای آن شسته شوند سپس یک تکه از برگ آن را بریده و از قسمت میانی آن را باز کرده تا شیره از آن خارج شود.

برای استفاده خوراکی از آن نیز باید آن را به مدت ۳۰ دقیقه در آب بگذارید تا مزه تلخ آن از بین برود.

مدت زمان نگهداری شیره یا برگ ها پس از قطع کردن در منزل: پس از استخراج شیره حداکثر ۳ تا ۴ روز فرصت دارید تا از آن استفاده کنید در غیر اینصورت عوامل بیماری زا و باکتری ها به آن نفوظ می کنند و خواص دارویی آن از بین می رود.

کشت انبوه آلوئه ورا

این گیاه بصورت کاشت در گلدان متداول است اما ما برای تولید بیشتر و سودآوری بالاتر کاشت آن را در زمین های زراعی پیشنهاد می دهیم زیرا هدف ما تولید ژل با کیفیت، تولید انبوه و پاجوش است.

۱/ زمان کاشت: بایستی طوری باشد که در هوایی با باد گرم و با تابش دمایی بالا رو به رو نباشیم و زمان آن را باید به وقتی موکول کنیم که گرمایی متوسط داشته باشیم تا گیاه بتواند در خاک استقرار محکمی داشته باشد.

۲/ فاصله کاشت: فاصله هر گیاه در خاک های با کیفیت و غنی ۷۰ سانتی متر و در خاک های شنی نیز ۱۰۰ سانتی متر می باشد.

۳/ تراکم: هرچه تراکم بوته ها بیشتر باشد مقاومت آنها نیز نسبت به تابش و بادهای گرم بیشتر است.

پاجوش آلوئه ورا

همانطور که گفته شد پاجوش ها بر روی رشه های مادری رشد می کنند اما باید با دقت خاک را کنار زد و پاجوش ها را جدا سازی نمود تا آسیبی به ریشه مادری وارد نشود.

زمان برداشت پاجوش ها وقتی است که هرکدام از آنها بین ۳ تا ۴ عدد برگ تولید کرده باشند.

هر بوته می تواند بین ۱ تا ۱۵ عدد پاجوش بستگی به «بوته مادری» شما به وجود بیاورد.

فناوری کشت با استفاده از بافت

از آنجایی که روش های قدیمی مانند استفاده از کشت با بذر و پاجوش در کوتاه مدت نمی تواند جوابگوی نیاز تجاری باشد زیرا پروسه برگ بوته ها معمولا پس از دو سال بعد از زمان کاشت پاجوش ها قابل برداشت است. از اینرو در طرح پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با موفقیت انجام شده است و مراحل تجاری سازی را فراهم کرده است.

در روش طبیعی تکثیر گیاه آلوئه ورا هر ۶ ماه ۱ تا ۳ عدد گیاه جدید تولید می شود، اما در این روش در مدت زمان ۶ ماه می توان حداقل ۱۰۰ گیاه جدید تولید نمود و تعداد تکثیر ۳۰ تا ۱۰۰ برابر می شود.

در روش کاشت بافتی این گیاه بخش کوچکی از سلول انتهایی درحال تکثیر گیاه کشت داده شده و گیاه کامل از آن استحصال می شود. داشتن توان تولید گیاهان همسان و دارای ثبات ژنیتیکی و عاری بودن از بیماری ها و قارچ ها از مزایای این روش است.

آبیاری صبر زرد

آبیاری گیاه صبر زرد به بافت خاک، فصل زراعی، روش کاشت، روش آبیاری و وجود بادهای گرم بستگی دارد، در مناطقی که کشت بصورت گسترده انجام می گیرد بایستی طوری آبیاری صورت گیرد که بازده اقتصادی داشته باشد و در ترکیبات دارویی آن نیز خللی صورت نگیرد. آبیاری زمانی صورت می گیرد که گیاه حتما یک دوره خشکی را گذرانده باشد.

این گیاه همانند کاکتوس است یعنی آبیاری نباید بیش از حد مجاز باشد. به طور کلی آبیاری با توجه به اقلیم منطقه و گرمای هوا بین ۱۰ تا ۱۵ روز یک بار صورت می گیرد.

آبیاری به ۳ روش انجام می شود، آبیاری جوی، پشته ای و قطره ای. لازم به ذکر است که بهترین روش برای آبیاری؛ قطره ای است زیرا باعث منظم بودن آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب می شود.

نکته مهم: منظم بودن آبیاری باعث می شود که عملکرد ژل افزایش پیدا کند.

بیماری های آلوئه ورا

پوسیدگی ریشه: وقتی که آبیاری زیادی صورت گیرد پوسیدگی نیز به وجود می آید. (پس حتما نکات ذکر شده در این مقاله را با دقت مطالعه کنید)

بیماری لکه سیاه: این بیماری بر اثر گزش حشرات و تخم ریزی بر روی آنها ایجاد می شود که هیچ تاثیری بر روی ژل داخلی آلوئه ورا ایجاد نمی کند و بیمای در داخل برگ نفوظ نمی کند و گیاه قابل استفاده است.

شپشک آراد آلود: این بیماری بر اثر پاشیدن آب بر روی برگها ایجاد می شود، توصیه می شود حتما برگهای آلوده به این بیماری را جداسازی کرده و از زمین کشت شده خارج کنید.

برداشت محصول

قسمت هایی که از صبر زرد برای برداشت استفاده می شود، برگ های گوشتی آن است که برای استخراج عصاره آن انجام میشود. پس از برداشت برگ ها به ارتفاع ۱ متر روی هم انباشته می شوند و عصاره برگ ها به تدریج از کف آنها خارج میشود.

برداشت زمانی انجام می شود که گیاه رشد رویشی خود را در طی ۱٫۵ سال طی کرده و وارد مرحله گل دهی شده باشد. در ماه های آذر، دی و بهمن زمان مناسب برای برداشت آن است.

زمان برداشت باید طوری انجام شود که به بوته و برگها آسیبی وارد نشود سپس باید برگها را یکی یکی جدا نموده و در داخل صندوق های مخصوص جهت ارسال آماده شوند تا ژل در محیطی کاملا بهداشتی جدا شود. در زمان برداشت هر ۳ ماه یک بار از هر برگ کناری برداشت می شود، پس از برداشت در یک محل بهداشتی باید ژل آن را استخراج نمود یا آنها را توسط کامیون های یخچال دار به شرکت های خریدار جهت فراوری ارسال کرد.

طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا در ۱ نگاه

 • مشخصات زمین موردنیاز
 • تعداد کاشت در هر هکتار
 • هزینه تهیه پاجوش‌ها
 • هزینه آب و آبیاری قطره‌ای
 • هزینه سوخت و انرژی
 • ماشین‌آلات و تجهیزات
 • هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده
 • هزینه‌های جاری
 • هزینه‌های کاشت، داشت، برداشت
 • هزینه تعمیرات و استهلاک
 • برآورد سود حاصل از برگ و پاجوش
 • جمع کل هزینه‌ها و سود

طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا در سال ۹۸ با بروزترین قیمتها توسط تیم آموزشی ما تهیه شده است، برای دریافت این فایل به انتهای صفحه مراجعه کنید.

ارزش اقتصادی آلوئه ورا در جهان

طبق آمارهای منتشر شده در خصوص بازار فروش جهانی برگ آلوئه ورا در جهان فقط ۸۵ تا ۱۱۰ میلیون دلار بازار جهانی داشته است که پس از خرما با ۲۵۰ میلیون دلار فروش در رتبه دوم قرار دارد.

این درحالی است که بازار فروش در سال ۲۰۰ فقط ۲۵ میلیون دلار بوده است اما این رقم در سال ۲۰۰۴ به ۱۱۰ میلیارد دلار افزایش داشته است و هم اکنون ۵۰ هزار کمپانی در سراسر جهان محصولات آلوئه ورا را تولید می کنند. ارزش تجاری این محصول حدود ۱۲۵ میلیون دلار و ارزش محصول نهایی آن ۱۱۰ میلیارد دلار است.

پیشرفت صنعت گیاهان دارویی در ایران

در حال حاضر تولید گیاهان دارویی توسعه است در دو سال اخیر مجوز تولید ۸۰ گیاه دارویی از طرف وزارت بهداشت صادر شده بود که هم اکنون این میزان به ۳۰۰ قلم رسیده است، همچنین روش های مختلف گیاه درمانی و گسترش طب سنتی در دست اجراست.

ترکیبات شیمیایی گیاه آلوئه ورا

هیچ چیز این گیاه به تنهایی شگفت انگیز نیست بلکه همراهی و یکجا جمع شدن تمام موارد مورد نیاز بدن از گروه های مختلف غذایی است که آن را به محصولی منحصر به فرد تبدیل کرده است.

۹۶ درصد این گیاه از آب و ۴ درصد از آن را ترکیبات و مواد فوق العاده تشکیل داده است که در اینجا چندین مورد را بصورت مختصر نام می بریم:

قندها: گلوکوز، مانوز، ویتامین C، B6،B12،B2،B1، Aو E، منواکسیدها، ایزوبار بالوئین، اسید های چرب، کلسیم.

آنزیم ها: اکسیداز، آمیلاز، آلوئین آنتراکیون، امودین، رزین، تانن.

مشتقات کرومون: الوئه رزین، B  و C ، اسید فولیک.

مواد معدنی و فولیک: کلسیم، منیزیم، روی، مس و کروم.

صمغ: دو نوع صمغ به نام های لوسیدا و هپاتیکا از آن استخراج می شود.

خواص دارویی صبر زرد

این گیاه از زمان های قدیم در طب سنتی از شیرابه آن استفاده می شد. این گیاه ویژگی های درمانی زیادی ازجمله: ترمیم زخم، تقویت و تعدیل سیستم ایمنی بدن، ترمیم سوختگی های بدن و جلوگیری از بجا ماندن گوشت اضافی، جای زخم و آثار آن مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای ژل آلوئه ورا: استفاده از بیماری برگشت اسید معده از مری، تقویت کننده بدن، برطرف کننده یبوسیت، گرفتگی کبد و سوء هاضمه، تمیز کننده روده ها، معالجه آسم، ضد التهاب، اسهال خونی، تمیزکننده روده، ضد کرم و تمیز کننده خون می باشد.

تحقیقات اخیری بر روی آلوئه ورا و تاثیر آنها بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده است که دیابت را می تواند درمان کند و دارای اثرات ضد سرطان و اسپرم کش است.

جمع بندی و نتیجه گیری

امروزه با توجه به نیاز فراوان جامعه به فراورده های آلوئه ورا و سود میلیونی آن و بازار فروش خوب آن باعث شده است که توجه افراد زیادی در مناطق جنوبی کشور را به سمت خود جلب کند، از اینرو استفاده از طرح توجیهی آلوئه ورا در سال ۹۸ می تواند کمکی بزرگ برای این دسته از کارآفرینان و کشاورزان باشد تا بتوانند به وسیله پرورش آن کسب و کار خود را مورد ارزیابی و امکان سنجی در سال ۹۸ قرار دهند.

هم اکنون برای دریافت طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا در سال ۹۸ میتوانید از طریق لینک زیر آن را به سبد خرید اضافه کرده و با خیالی آسوده کسب و کار خود را شروع کنید.

برای دریافت طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا در سال ۹۸ کلیک کنید.

برچسب ها

مسیر شروع

مسیرشروع: ارائه دهنده طرح های توجیهی و آموزش کسب و کار

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام با تشکر از سایت خوبتون خواستم بدونم آیا امکان کاشت الوئه ورا توی شهر اندیمشک وجود داره؟ و چطور میشه کشت کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن