طرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش قارچ pdf سال ۹۷

طرح توجیهی پرورش قارچ pdf سال ۹۷ به همراه کتاب های آموزشی

پرورش قارچ امروزه علاقه مندان زیادی پیدا کرده که دلیل اصلی آن میتواند سود فوق العاده پرورش قارچ باشد اما بدون اطلاعات اولیه و صحیح نمیتوان در این کسب و کار موفق شد از این رو باید از مشاورینی که در زمینه فعالیت میکنند کمک گرفت اما مشاورین نیز هزینه زیادی دریافت میکنند پس بهتر است از اطلاعات مجازی برای آموزش و پرورش قارچ استفاده کرد، بهترین منبع برای بالابردن اطلاعات، طرح توجیهی میباشد.

طرح توجیهی پرورش قارچ اطلاعات دقیقی از میزان سرمایه اولیه، هزینه های جاری، پیش بینی سود و… را بررسی و تحلیل میکند تا دیگر نیازی به پرداخت هزینه های سنگین برای گرفتن مشاور نباشد، برای دانلود طرح توجیهی پرورش قارچ در سال ۹۷ به قسمت پایین مطلب مراجعه کنید.

مقاله طرح توجیهی چیست را مطالعه کنید.

پرورش قارچ در ایران و جهان

تولید قارچ یکی از کسب و کارهایی پردرآمد در ایران و جهان است که طرفداران زیادی هم دارد، گفته میشود چین با تولید ۱٫۴ میلیون تن در جایگاه اول، آمریکا با ۴۰۰ هزار تن رتبه دوم و هلند با تولید ۳۰۰ هزار تن در رتبه سوم بیشترین تولید کنندگان قارچ هستند، همچنین ایران با تولید ۳۴ هزار تن در سال رتبه شانزدهم را در بین ۶۲ کشور تولید کننده قارچ دارد.

خصوصیات خاک پوششی

خاک یکی از مهمترین عوامل در پرورش قارچ است به همین دلیل باید به خوبی کیفیت آن را بررسی کنید، که شامل موارد زیر هستند:

میزان رطوبت در زمان خاک دهی باید بین ۶۸ تا ۷۶ درصد باشد.

میزان ph مناسب ۶٫۸ تا ۷٫۵ است.

خاک نباید فشرده، سنگین و چسبنده باشد.

ظرفیت نگهداری آب بالایی داشته باشد تا بتواند به خوبی آب را جذب و نگهداری کند.

فصل کاشت بذر قارچ

بهترین زمان برای کاشت قارچ مهرماه و آذرماه میباشد ولی در صورتی که امکاناتی نظیر تهویه هوا و متعادل کننده ی درجه حرارت در دسترس داشته باشید میتوانید در ماه های دیگر نیز قارچ را پرورش داد. طرز پرورش قارچ به این صورت است که باید در مکان تاریک پرورش داده شود، البته به جز نور مستقیم خورشید، نورهای دیگر را میتواند تحمل کند.

علاوه بر اینکه در مکان پرورش قارچ بایستی از تهویه هوای خوبی استفاده کرد، میزان درجه هوا نیز باید بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد باشد، توجه کنید که مکانی که قارچ در آن پرورش داده میشود باید کاملا تمیز و بدون هرگونه آلودگی باشد چون باعث افزایش باکتری ها و حشرات میشود.پرورش قارچ

موارد موردنیاز برای پرورش قارچ

 • آبپاش
 • کمپوست
 • فن های تهویه هوا
 • دماسنج میله ای و مینیمم و ماکزیمم
 • رطوبت سنج
 • ظروف جمع آوری آب اضافی
 • مشمع
 • بخاری

 

یک بستر یا کمپوست خوب چه  ویژگی هایی دارد؟

کمپوست باید دارای ۶۸ درصد رطوبت، ۲ درصد نیتروژن و مقدار ph آن ۷٫۵ و نسبت کربن به نیتروژن ۱۸ باشد. همچنین به منظور بهره برداری بیشتر از فضا در سالن ها از سیستم طبقه بندی استفاده کنید، بهتر است که سطح کمپوست در تمامی طبقه ها یکنواخت باشد.

کمپوست بلوکی بهتر از کیسه ای است، در صورت استفاده از سیستم کیسه ای بهتر است قطر کیسه های کمپوست بیشتر از ارتفاع آن باشد تا از هدر رفتن فضای خالی در بین کیسه ها جلوگیری کرد. همچنین هفته اول و پس از پر کردن سالن ها برای اینکه رطوبت حفظ شود، سطح آنها را با روزنامه بپوشانیم.

مقاله طرح پرورش گلخانه هیدروپونیک

موارد فنی داخلی سالن

نور، در پرورش قارچ دکمه ای نیازی به نور نیست ولی استفاده از لامپ های به منظور رشد قارچ و سهولت کار و برداشت در سالن پرورش قارچ ضروری است، تعداد لامپ های موردنیاز در سالن های استاندارد باید ۱۲ لامپ فورسنت باشد.

دما مهمترین بخش در پرورش قارچ را به خود اختاصاص میدهد و در مراحل مختلف پرورش باید به آن توجه کرد.

در هفته اول ریسه دوانی در داخل کمپوست ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتی گراد، هفته دوم بین ۲۱ تا ۲۳ و ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد، مرحله ریسه دوانی درخاک پوششی ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتی گراد، در مرحله هوادهی ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد، مرحله برداشت بین ۲۰ تا ۲۱ و ۱۷ تا ۱۸ درجه و مرحله تخلیه سالن پرورش: ضد عفونی ۱۲ ساعت در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد باید صورت گیرد.

ارزش غذایی قارچ

قارچ بخش زیادی از رژیم غذایی سالم را تشکیل میدهد، بهتر است که به صورت خام و یا کمی پخته مصرف شود، به طور میانگین هر ۱۰۰ گرم قارچ حدود ۳۰ کالری دارد و چون قارچ دارای فیبر است باعث کاهش اشتها میشود و برای افرادی که میخواهند رژیم غذایی بگیرند بسیار سودمند خواهد بود، و بخش مهم قارچ را نیز پروتئین و اسید آمنه تشکیل میدهد. از اینرو شما با پرورش قارچ میتوانید نیاز بازار را برطرف کنید و سود قابل توجهی از فروش قارچ به دست آورید.

انواع قارچ پرورشی

قارچ صدفی چندسالی است که به صورت کنترل شده در ایران کشت میشود، اما این نوع قارچ به صورت خودرو نیز در نقاط مختلف کشور از جمله استان چهارمحال بختیاری رشد میکند و در فصل بهار با توجه به شرایط محیطی مناسب از خاک بیرون می زنند.

این نوع قارچ دارای کلاهک و پایه است که پایه آن معمولا خیلی کوتاه و رنگ آن نیز همانند کلاهک آن است، زمانی که هوا گرم میشود کلاهک قارچ نرم و به رنگ سفید میشود و در هوای سرد نیز رنگ آن خاکستری میشود، همچنین در قسمت زیر کلاهک تیغه های زیادی با اندازه بلند، متوسط و کوتاه وجود دارد.

روش های پرورش قارچ صدفی

قارچ صدفی به ۸ روش زیر پرورش داده میشوند، برای اطلاعات بیشتر کتاب پرورش قارچ را مطالعه کنید.

 1. کاشت قارچ صدفی در کیسه های پلاستیکی
 2. کاشت در جعبه های چوبی
 3. کاشت در سبد های پلاستیکی
 4. کاشت پایه ای یا ستونی
 5. کاشت بر روی قفسه های فلزی یا تورهای فلزی
 6. کاشت بر روی زمین یا سکو به صورت پشته ای
 7. کاشت بر روی کنده درختان
 8. کاشت از طریق ریسه های قارچ بر کنده های درختان

پرورش قارچ دکمه ای

اولین بار کشت قارچ دکمه ای توسط آقای احیای در داخل غارهای شمال تهران در سال ۱۳۳۵ صورت گرفته شد، پس از مدتی اولین موسسه کاشت قارچ دکمه ای فعالیت خود را شروع کرد. امروزه بخش زیادی از تولیدات قارچ از روش دکمه ای استفاده میشود.

طرح توجیهی پرورش قارچ در سال ۹۷ به زودی در این قسمت افزوده میشود.

امتیاز به این مقاله

رأی - 40%

40%

امتیاز کل

میانگین جمع رأی 40%

User Rating: 1.9 ( 1 votes)
برچسب ها

مسیر شروع

مسیرشروع: ارائه دهنده طرح های توجیهی و آموزش کسب و کار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن