طرح توجیهیمرغ بومی تخمگذار

طرح توجیهی پرورش مرغ بومی تخمگذار سال 98 و آموزش 0 تا 100

طرح توجیهی مرغ بومی تخمگذار

با توجه به اینکه پرورش مرغ بومی در طول چند سال اخیر به یکی از مشاغل سوددهی تبدید شده است؛ لازم است تا طرحی جامع در رابطه با بررسی و امکان‌سنجی آن در قالب طرح توجیهی پرورش مرغ بومی بصورت pdf نوشته شود تا کمکی جهت برآورد هزینه‌ها و سودها در طول هر دوره را برای شما کارآفرینانی که در سال 98 کسب و کار خود را شروع می کنید باشد.

تیم تحقیقاتی ما طرح توجیهی مرغ بومی تخمگذار را با بروزترین هزینه ها برای شما کارآفرینان فراهم کرده است تا بتواند مسیر شما را جهت دستیابی به هدفتان هموار کند. هم اکنون می توانید با مراجعه به انتهای صفحه جزئیات این طرح را مشاهده کنید.

طرح توجیهی مرغ بومی تخمگذار در یک نگاه

 • ظرفیت تولید: 26730 عدد تخم مرغ و تولید 2376 عدد نیمچه 4 ماهه
 • سرمایه کل طرح: 79 میلیون  تومان
 • میزان زمین طرح: 200 مترمربع
 • زیربنای طرح: 80 متر مربع
 • مدت برگشت سرمایه: 2 سال
 • تاریخ ساخت طرح: تابستان 98

فیلم پرورش مرغ بومی

تجربه چندین ساله کارآفرین مرغ بومی در روستا باعث شده است تا سودآوری و راندمان تولید به‌طور چشمگیری افزایش یابد و سوددهی را چندین برابر کند!

آیا پرورش مرغ بومی سود دارد؟

در کشور ما مصرف تخم‌مرغ در ۹ ماه از سال روند رشد خوبی دارد “به‌جز تابستان  که به دلیل گرمی هوا مصرف کمی دارد و قیمت‌ها کاهش می‌یابد” در ۳ فصل پاییز، زمستان و بهار با افزایش مصرف و گران شدن تخم‌مرغ می توان سود فراوانی را از مرغ بومی تخمگذار بدست آورد.

دلایل و اهمیت پرورش مرغ بومی در روستا

 • مقاومت مرغ در برابر شرایط نامساعد زیست‌محیطی.
 • مقاومت زیاد در مقابل بیماری‌ها.
 • امکان نگهداری مرغ‌ها با کمترین هزینه.
 • مقبولیت طیور بومی به‌عنوان تولید محصول ارگانیک.
 • نگهداری و پرورش بدون نیاز به تجهیزاتی که در مرغداری‌ها استفاده می‌شود.

پرورش مرغ بومی از صفر تا صد

برای پرورش مرغ بومی لازم است تا از مراحل اولیه شروع بکار تا انتهای پروسه سوددهی را از صفر تا صد فرابگیریم، زیرا یکی از عوامل مهم در شروع به کار، کسب اطلاعات است که خیلی از افراد خودسرانه تصمیم به پرورش می‌گیرند و با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند، ازاین‌جهت داشتن اطلاعات ارزشمند به ما کمک می‌کند تا در کسب‌وکار خود موفق شویم.

پس برای آموزش ۰ تا ۱۰۰ پرورش مرغ بومی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برای شروع بکار نگهداری و پرورش مرغ بومی چندراه وجود دارد؟

برای پرورش مرغ بومی می‌توان از ۴ روش مختلف شروع کرد که عبارت‌اند از:

 1. استفاده از مرغ بومی تخم‌گذار.
 2. استفاده از تخم‌مرغ نطفه‌دار برای جوجه‌کشی.
 3. خرید جوجه ۱‌روزه بومی از مراکز تائید شده.
 4. خرید جوجه ۱ تا ۲ ماهه و پرورش آن‌ها.

از چه سنی جوجه خریداری کنم؟

همان‌طور که می‌دانید برای تولید تخم‌مرغ نیاز است تا جوجه‌ها را به مدت ۵٫۵ تا ۶ ماه نگهداری و مراقبت کنیم تا به دوره تخم‌گذاری برسند، پس ما باید یک تصمیم قاطعانه و درست در رابطه با انتخاب سن جوجه‌ها بگیریم تا در این کسب‌وکار با مشکل مواجه نشویم.

۱/ جوجه‌های ۱ روزه:

جوجه‌های یک روزه باید تا چند هفته اول در محلی گرم نگهداری شوند این محل باید دارای یک منبع تولیدکننده گرما و یک سرپناه باشد و دمای هوای مناسب برای آن‌ها در روزهای اول باید ۳۳ تا ۳۵ درجه سانتی گراد باشد و پس از پر درآوردن باید این دما را کم‌کم به ۲۲ درجه سانتی گراد کاهش داد.

به‌طورکلی محل نگهداری آن‌ها با توجه به منطقه جغرافیایی باید ۴ عامل: عایق‌بندی، تهویه، منبع گرم‌کننده و خنک‌کننده موردتوجه قرار گیرد.

در ۲۴ ساعت اول پس از خارج شدن جوجه‌ها نباید به آن‌ها دان داد زیرا از باقیمانده زرده در بدن خود برای تأمین غذای خود استفاده می‌کنند، پس‌ازاین مرحله باید در صورت امکان از ذرت کوبیده و آرد شده در ۱۲ تا ۱۴ ساعت به آن‌ها داده شود. توصیه می‌شود در هفته اول هرگز از کوبیده گندم استفاده نشود و از خوراک‌های شرکت‌های معتبر در هفته اول به آن‌ها داده شود، باید دقت کنید که نباید در مسیر جوجه‌ها دانه‌های کامل وجود داشته باشد.

مهم‌ترین مشکل در تولید جوجه‌های یک روزه، زیاد بودن تعداد تلفات آن‌ها است که با رعایت کردن شرایط استفاده از جوجه‌های یک روزه می‌توان مرگ‌ومیر آن‌ها را به حداقل رساند.

۱/۲ تعیین تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار برای جوجه ریزی

با توجه به تصاویر زیر می‌توان تعدادی از تخم‌های حاصل از مرغ‌های مادر را شکسته و آن‌ها را موردبررسی قرارداد:

تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار برای جوجه ریزی

۱/۳ پیشگیری از مرگ‌ومیر جوجه‌های ۱ روزه

 1. جوجه‌ها باید از مراکز تائید شده از سوی معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خریداری شوند.
 2. از مراکز فروش جوجه، گواهی بهداشت جوجه درخواست گردد.
 3. مسافت مراکز فروش جوجه یک روزه تا محل نگهداری و پرورش در نظر گرفته شود. تا مرگ‌ومیر در حال جابه‌جایی اتفاق نیفتد.
 4. وسایل نقلیه برای جابه‌جایی جوجه‌ها باید سرپوشیده، بهداشتی و دارای تهویه مناسب باشد.

۲/ جوجه‌های ۱۵ روزه:

به دلیل هزینه اولیه ارزان و مطمئن بودن از سلامت آن‌ها می‌تواند در درجه اول شروع به کار قرار گیرد، زیرا در طول مدت پرورش تجربه شما نیز بالا می‌رود، اما باید برای خرید جوجه از محلی مورداطمینان خریداری کنید تا خیالتان بابت جوجه‌ها واکسیناسیون شده راحت باشد.

۳/ نیمچه ۳ ماهه:

این روش یکی از متداول‌ترین روش‌های پرورش مرغ است که در ایران رواج دارد زیرا اگرچه هزینه خرید آن‌ها ممکن است به قیمت کمی گران‌تر حساب شود اما شما در این روش «زمان» را خریداری کرده‌اید، به این معنی که نتیجه سریع‌تری برای رسیدن کسب درآمد کرده‌اید.

۴/ پولت ۵ ماهه:

خرید پولت ۵ ماهه ممکن است هزینه زیادی را برای شروع به کار در پی داشته باشد اما روش مرسومی برای پرورش نیست و ممکن است اگر تجربه کافی نداشته باشید مرغ‌های ۱ ساله را بجای ۵ ماهه به شما بفروشند، یا ممکن است به هر علت گله دچار بیماری باشد و صاحب مرغداری بخواهد آن‌ها را رد کند تا ضرر نکند، پس در خرید ۵ ماهه هوشیار باشید.

۵/ پیشنهاد:

پیشنهاد ما به شما این است که از جوجه های یک روزه برای پرورش استفاده کنید زیرا پولت چند ماهه ریسک زیادی دارد و در اکثر موارد قابل اطمینان نیستند و ممکن است اگر تجربه کافی نداشته باشید پولت 3 ماهه را به شما 4 ماهه بفروشند و یا بیماری خاصی داشته باشند و نمی خواهند که شما بدانید. در هر صورت بهترین روش خرید جوجه 1 روزه است که شما در این روش هم پول کمتری می پردازید و هم در طول مسیر تجربه کسب می کنید.

طرح توجیهی پرورش مرغ بومی pdf

بدیهی است که برای پرورش مرغ بومی در تعداد کم نیازی به طرح توجیهی پرورش مرغ بومی (طرح توجیهی= نقشه راه)  نیست زیرا به‌راحتی می‌توان همه‌چیز را پیش‌بینی و برآورد کرد.

اما درصورتی‌که از ۱۰۰۰ عدد به بالا می‌خواهید پرورش مرغ بومی را آغاز کنید لازم است تا از طرح توجیهی پرورش مرغ بومی که به‌صورت pdf در سال 98 ساخته‌شده است استفاده کنید، زیرا پرورش در سطح بالا و در گله‌های بزرگ را نمی‌توان با حساب‌وکتاب سرانگشتی موردمحاسبه قرار داد زیرا اگر اشتباهاتی در برآورد هزینه‌ها انجام شد ممکن است کسب‌وکار را با دردسرها و خطرات بزرگ و غیرقابل‌پیش‌بینی مواجه کند.

تشخیص سن جوجه و مرغ

در تصویر زیر با توجه به ویژگی‌ها و تغییرات جسمی مرغ‌ها، می‌توانید حدس بزنید جوجه‌ها و مرغ‌هایی که می‌خواهید خریداری کنید چندماهه هستند.

تشخیص سن جوجه و مرغ

پرورش مرغ بومی تخمگذار بهتر است یا بلدرچین تخمگذار؟

متقاعدتأ اگر بخواهیم این دو کسب‌وکار را باهم مورد مقایسه قرار دهیم شاید هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. به‌طورکلی هر کسب‌وکاری اعم از پرورش مرغی بومی، بلدرچین، کبک و… ممکن است مشکلات خاص خود را داشته باشد، اما آنچه مهم است بازاریابی و فروش است، سعی کنید بازار کار خود را موردبررسی قرار دهید تا با مشکل فروش روبه‌رو نشوید.

هرچند که بازاریابی تخم‌مرغ بومی راحت‌تر تر و جاافتاده‌تر از بلدرچین است اما هرگز در بازاریابی قبل از شروع به کار تردید نکنید.

جایگاه مرغ بومی

برای محافظت، کنترل جوجه‌ها و مرغ‌ها، جمع‌آوری راحت تخم‌ها و پیشگیری از عوامل بیماری‌زا لازم است تا جایگاه مناسب و ارزانی را ایجاد کنیم.

۱/ برای ساخت یک جایگاه چه نکاتی لازم است؟

 1. با توجه به شرایط آب و هوایی و امکانات روستا، جایگاه می‌تواند از آجر، سنگ، بلوک سیمانی و… ساخته شود.
 2. کف جایگاه باید از زمین بلندتر باشد و جنس آن سیمانی با شیب ملایم باشد.
 3. استفاده از کاه و پوشال در کف بستر ضروری می‌باشد.
 4. جهت سالن پرورش باید رو به جنوب باشد تا نور به‌خوبی سالن را پوشش داده و به داخل آن بتابد.
 5. برای مرغ‌ها چوب خواب درست کنید تا برای استراحت روی آن بنشینند.

۲/ مقدار فضا

در جایگاه مرغ باید فضای کافی وجود داشته باشد، زیرا اگر تعداد زیادی مرغ در یک فضای کوچک نگهداری شوند، شروع به نوک زدن همدیگر می‌کنند و در طولانی‌مدت «خودخوری» رواج پیدا می‌کند و زخمی می‌شوند.

۳/ فضای پرورش

۵۰ جوجه ۲ ماهه را می‌توان در ۶ مترمربع پرورش داد و ۱ مترمربع برای هر ۵ مرغ و خروس بالغ کافی است.

۴/ احداث فضای باز

احداث فضای آزاد برای مرغ‌ها لازم است تا بتوانند در آن فعالیت کرده و از هوای آزاد استفاده کنند. این فضا باید به‌وسیله توری محصورشده باشد و مساحت آن باید دو برابر مساحت سالن باشد. در فضای باز آن‌ها می‌توانید علوفه، شبدر، یونجه و جو بکارید.

۵/ محل استراحت:

مرغ‌ها برحسب غریزه همیشه جاهای بلند استراحت می‌کنند و نصب چوب‌هایی برای نشستن آن‌ها مفید می‌باشد زیرا نداشتن جا برای استراحت موجب می‌شود بر روی دانخوری‌ها و آبخوری‌ها استراحت کرده و آن‌ها را آلوده کنند.

 • ضخامت چوب حدود ۳ سانتی‌متر کافی است.
 • طول آن به ازای هر مرغ ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر می‌باشد.
 • ارتفاع برای جوجه‌ها ۴۰ سانتی‌متر و برای مرغ‌های بالغ ۹۰ سانتی‌متر می‌باشد.

۶/ محل تخمگذاری یا لانه

وجود محل تخم‌گذاری کافی، باعث افزایش تعداد و حفظ کیفیت تخم‌مرغ‌ها می‌شود. همچنین جمع‌آوری تخم‌ها راحت شده و آلودگی و شکستگی آن‌ها به حداقل می‌رسد.

لازم است تا در یک قسمت جایگاه محلی برای تخمگذاری در نظر گرفته شود، محل تخمگذاری باید پوشال باشد و طوری باشد که تخم‌ها به‌راحتی انجام شود.

برای هر ۴ تا ۶ مرغ تخم‌گذار، یک لانه تخمگذاری در نظر گرفته می‌شود، پیشنهاد می‌شود کف لانه تخمگذاری ۳۵ در ۳۵ سانتی‌متر در نظر گرفته شود. ارتفاع لانه باید بالاتر از ۱۰ سانتی‌متر از سطح زمین و جنس آن می‌تواند از چوب یا فلز باشد.

نقش سایه‌بان

در جنوب کشور به علت شدت نور بالایی که در تابستان وجود دارد لازم است تا سایه‌بان‌هایی برای جلوگیری از گرم شدن دمای هوای داخل سالن و تابش مستقیم به داخل آن ایجاد کنیم.

نقش در سالن پرورش مرغ

تغذیه مرغ بومی تخمگذار

کلیه احتیاجات مرغ‌های بومی روستاها تا حد امکان می‌توان از همان منابع موجود در منطقه یا روستا استفاده کرد.

 • با انجام فرایندهای ساده‌ای مانند سیلو کردن، خرد کردن و تبدیل کردن
 • استفاده از مازاد کارخانه‌هایی که در منطقه وجود دارد مانند بوجاری و شالی‌کوبی
 • استفاده از گیاهان غیر مثمر برای تکمیل دان با تغذیه آن‌ها می‌تواند در تغذیه آن‌ها گنجانده شود.

یکی از خصوصیات بارز مرغ‌های بومی عادت داشتن به شرایط تغذیه‌ای در روستا است که می‌توانند ۳۰ تا ۴۰ درصد غذای خود را از ضایعات کشاورزی و چرای آزاد و مابقی را با دان مناسب تأمین کنند.

 در فصل‌های گرم سال برای تحریک مرغ‌ها به خوردن غذا باید دان را در ساعات خنک به آن‌ها داد یا مقداری آب به دان‌ها اضافه کرد.

به ازای هر مرغ ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر دان خوری ناودانی و استفاده از دان خوری آویزان ۵ سانتی‌متر برای هرکدام لازم است.

تغذیه نیمه‌شب و برنامه نوری

برای حفظ مصرف دان در فصل گرما که مرغ‌ها از دان کمتری استفاده می‌کنند و همچنین جذب کلسیم که در شب اتفاق می‌افتد لازم است تا تکنیکی را اجرا کنیم تا بتوانیم راندمان تولید تخم را افزایش داده و کلسیم موردنیاز را برای گله تخم‌گذار فراهم کنیم.

تغذیه نیمه‌شب و برنامه نوری در پرورش مرغ بومی

هزینه های محاسبه شده در طرح توجیهی مرغ بومی سال 98

 • بررسی مالی و اقتصادی
 • زمین مورد نیاز
 • محوطه سازی و ساختمان سازی
 • ماشین آلات و تجهیزات
 • تاسیسات عمومی و تجهیزات
 • مواد اولیه مورد نیاز
 • آب برق و سوخت مصرفی
 • برآورد هزینه تعمیرات و نگهداری
 • برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 • هزینه قبل از بهره برداری
 • جمع کل سرمایه گذاری ثابت
 • نحوه سرمایه گذاری کل
 • هزینه جاری سالیانه
 • قیمت فروش تولیدات
 • محاسبه نقطه سر به سر
 • برآورد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی
 • پیش بینی مالی طرح
 • دوره بازگشت سرمایه

نقش کلسیم در خوراک

اگر در تغذیه مرغ بومی کلسیم وجود نداشته باشد در چند روز اول از بدن خود کلسیم را دریافت می‌کند و بعد از گذشت چند روز پوست تخم‌مرغ نازک می‌شود و تولید تخم آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

برای تأمین کلسیم موردنیاز می‌توان از پودر استخوان، پودر صدف، خرده‌های سنگ صدف و مواد آهکی دیگر استفاده می‌شود. معمولاً مرغ‌ها تا حدود زیادی کلسیم موردنظر خود را از طریق خاک به دست می‌آورند.

آب مصرفی مناسب

به‌طورکلی طیور در تمام اوقات به آب تازه و تمیز احتیاج دارند، ۷۰ درصد بدن مرغ و ۶۵ درصد وزن تخم‌ها از آب تشکیل‌شده است.

در شرایط معمولی هر ۴ مرغ در شبانه‌روز ۱ لیتر آب مصرف می‌کنند و در هوای گرم این مقدار بستگی به گرما به آب بیشتری احتیاج دارند.

هرکسی که بتواند از اره و چکش استفاده کند می‌تواند با استفاده از ابتکار وسایل آبخوری و دان خوری را با هزینه کمتری بسازد، هرچند خرید لوازم آبخوری و دان خوری زیاد گران نیستند و فقط با یک‌بار خرید تا چند سال می‌توان استفاده کرد. برای خرید وسایل موردنظر می‌توان از فروشگاه لوازم مرغداری یا داروخانه‌های دامپزشکی تهیه کرد.

رعایت بهداشت و پیشگیری

پیشگیری همیشه راحت‌تر، آسان‌تر و مؤثر از درمان است، پیشگیری از بیماری‌ها به ۳ عامل: بهداشت مناسب، مدیریت مناسب و واکسن زدن به‌موقع بستگی دارد.

چند نکته بهداشتی مهم

 • جوجه‌ها نباید در جایگاه مرغ‌هایی که قبلاً در آنجا بوده‌اند نگهداری شوند، مگر این‌که لانه به‌طور کامل تمیز و ضدعفونی شود.
 • ظرف‌های دان خوری باید به‌طور مرتب با پارچه خیس یا با آب تمیز شوند.
 • دان خوری باید تمیز نگه‌داشته شود، همچنین دان‌هایی که با فضولات مرغ‌ها و جوجه‌ها مخلوط شده یا کپک‌زده‌اند باید دور ریخته شوند.
 • محل نگهداری مرغ‌های بیمار باید جدا از مرغ‌های سالم باشد.
 • لاشه مرغ‌ها و جوجه‌های مرده باید سریعاً از سالن پرورش خارج‌شده و در خاک دفن کرده یا سوزانده شوند.
 • داروها را در زمان مناسب به‌وسیله حل در آب یا با سوزن به آن‌ها تزریق کنید.

نشانه‌ها و علائمی که در گله باید جدی گرفته شود:

 1. افزایش ناگهانی تلفات.
 2. عطسه، سرفه، له‌له زدن و ترشحات بینی.
 3. مدفوع آبکی (اسهال).
 4. کاهش تولید تخم‌مرغ.
 5. تولید تخم‌های ناصاف و بدشکل.
 6. تورم اطراف چشم، گردن و سر.
 7. تغیر رنگ پا، چشم و تاج.
 8. رعشه، افتادگی بال‌ها، حرکت به‌صورت چرخشی.
 9. پیچ‌خوردگی سر و گردن، لنگش و عدم حرکت.

جمع‌بندی و خلاصه طرح توجیهی پرورش مرغ بومی

پرورش مرغ بومی به دلیل افزایش نرخ تقاضا و نیاز افراد جامعه به این ماده غذایی باعث شده است تا خانه‌دارها، خویش‌فرمایان، کارآفرینان و جوانان جویای کار را به خود جذب کند زیرا با پرورش مرغ بومی تخمگذار میتوان درآمد میلیونی بدست آورد.

در طرح توجیهی مرغ بومی تخمگذار سعی شده است تا از بروزترین قیمت‌های سال 98 در برآورد هزینه‌ها استفاده شود، امید است شما هم با استفاده از این طرح توجیهی بتوانید مسیر شروع خود را با موفقیت طی کنید.

برچسب ها

مسیر شروع

مسیرشروع: ارائه دهنده طرح های توجیهی و آموزش کسب و کار

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

بستن